| Vlad162 a întrebat:

Salut tuturor. Vin si eu cu o intrebare legata de cuplu.
De ceva timp, iubita mea s-a mutat la mine in apartament, si-a adus toate bagajele si tot ce ii trebuia,multe chestii. Locuim impreuna si pana acum totul a fost relativ ok. Ne-am inteles bine si ne-am gospodarit.
Dar de ceva timp,nu prea mai sunt multumit de relatie,am acumulat unele suparari,nu prea mai vreau sa stea la mine. Imi vreau linistea si libertatea de dinainte inapoi. A devenit genul de nevasta cicalitoare si nemultumita,cu tot ce implica asta. Suntem tineri, avem 25 ani fiecare.
Cum pot sa ii zic sa plece? Sau sa ii zic fara sa discutam despre probleme? Nu stiu daca s-ar schimba din moment ce asa este ea.
Cum se impart lucrurile pe care le avem impreuna? Cum ii zic? Cat timp ii las sa plece si cum gestionez mutatul?
Multumesc si astept raspuns, dau funda.

9 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Ești tipul care, în ziua în care iubita se mutase la tine, meditai la despărțire și la cum să o dai afară.
Ai o problemă la nivelul unității centrale.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salut,

Aici ar fi doua "probleme" de rezolvat sau de evitat.

Prima, legat de plecat, pur si simplu ii spui si gata, nu este mare chestie. Daca nu va mai intelegeti, asta este.

A doua, si poate singura... poate ar trebui sa incerci sa "salvezi" relatia. Multe cupluri se despart din astfel de lucruri, dar cum zic mereu, daca ai comunica cu ea, ar trebui sa poti sa pui la punct anumite lucruri.

O iei de mana, o duci in camera, o pui pe scaun fata in fata si vorbiti. Ii spui sincer aceste lucruri, ca nu iti mai place situatia de fata, este dreptul tau sa fii fericit in viata si in relatie. La fel si al ei. Cum a fost la inceput, piate sa fie mereu, daca asta vreti.
Ii spui tot ce te deranjeaza. Ii spui a vrei sa rezolvati asta. Ea o sa faca anumite compromisuri pana cand va acomodati iar. Asta daca este de acord, daca iti intelege punctul de vedere si vrea sa rezolvati aceste probleme. Asteapta sa primesti feedback-ul necesar.

Daa nu intelege... stii ce ai de facut.

Eu va doresc sa va intelegeti, sa va iubiti si sa aveti sarbatori frumoase impreuna. Indiferent ce o sa faceti, multe zile cu soare sa aveti! ^_^

| Sofer a răspuns:

Asa e sa trăiești cu femeia în casa. Trebuie sa contribui ajuți la treburi pe acolo. Spune ne te rog din ce motive e cicălitoare?

| Vlad162 explică (pentru Sofer):

Cicalitoare la sensul de nemultumita, vrea in marea parte a cazurilor sa facem ca ea, ma indreapta incet incet catre familia ei si ma indeparteaza de a mea, se enerveaza usor din nimicuri. Cheltuim in general si foarte multi bani, n-am mai reusit sa pun nimic deoparte pentru viitor

| CodrutElian1990 a răspuns:

Schimba incuietoarea de la usa cand ea nu este acasa. laughing
Ii spui care sunt nemultumirile si pretentiile tale si daca nu-i convine este libera sa plece.
Cu lucrurile pe care le aveti cumparate impreuna le puteti imparti sau daca tu poti sa-i platesti partea, ii dai sulta ce i se cuvine, apreciind valoarea lucrurilor la pretuul actual, dupa folosinta.
Atentie, cand am spus sa schimbi incuietoarea nu am glumit, ca altfel iti poate lasa locuinta goala.
Ii pui in vedre sa paraseasca locuinta, schimbi incuietoarea si ii spui sa te anunte cand vine sa-si ridice lucrurile. Atunci tu sa ai unu-doi prieteni ca marori si ajutor, ca sa-i scoti lucrurile in afara usii. In casa are dreptul sa intre doar ea ca sa-si ia lucrurile care-i apartin. E bine sa consemnezi din timp lucrurile care le ia si sa semneze. Daca nu vrea semneaza cei doi martori. Maruntisurile ei nu trebuie consemnate decat generic.
Asta este putin mai complicat, dar mai sigur.

| NarcisIfrim a răspuns:

Nu o lasi sa plece.Se poate schimba.Da-mi mesaj sa discutam problema.Se poate rezolva, dar trebuie sa ajungi undeva, e foarte simpla problema ta.Mai incearca odata ce iti spun eu, si dupa vei avea libertatea pe care o doresti.

narcisdanielifrim323@gmail.com
Instagram ___narcis_

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru NarcisIfrim):

O femeie se schimba doar pe moment.

| NarcisIfrim a răspuns (pentru CodrutElian1990):

O femeie se schimba daca stii tu sa o schimbi

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru NarcisIfrim):

Povesti. Lupul schimba parul, dar naravul ba. I se pare barbatului pentru ca se da el dupa ea.
Nu zic, sunt si femei care se dau dupa barbat, dar sunt ptine si sunt din cele labile psihic, care au teama de a intreprinde singure ceva. Acestea sunt cele crescute sub tulpana stricta a mamei.
Nu e locul sa dezvoltam subiectul aici.