| Deeiutss a întrebat:

Buna TPU :* Va rog din tot sufletul meu sa cititi, am mare nevoie de sfaturile voastre. Deci eu sunt in clasa a 9-a si sunt cu un baiat de clasa a 10-a de o luna. Si este perfect, adica se comporta super frumos cu mine este foarte foarte sufletist si a suferit mult in dragoste, cand ma duce acasa sta pana intru in scara, mereu incearca sa ma inveseleasca si spune chestii dragute si mi-a zis ca insemn enorm pentru el. Si la inceput mi-a zis ca ii e frica sa nu mai sufere si chestii de genul iar eu l-am asigurat ca nu il voi face sa sufere si nu ma voi desparti de el. Toate bune si frumoase pana cand baiatul pe care l-am iubit cel mai mult ( cititi >-- http://www.tpu.ro/......-a-aparut/ ) a inceput sa ma bage in seama pe facebook. Am vorbit noi ce am vorbit si la un moment dat mi-a zis daca imi aduc aminte de vara trecuta cand l-am intrebat daca vrea sa ne impacam si a zis ca el este pregatit si ca acel NU a fost ca un timp de gandire si ca atunci cand o sa vreau si eu, sa ne impacam. Si nu stiam cum sa ii zic mai frumos, in fine pana la urma i-am zis ca am prieten si ca nu pot sa ma despart asa de el, dar m-as fi impacat cu el si a zis ca e ok, atunci cand voi vrea eu. Si dupa cearta noastra de mai demult, am plans de foarte multe ori dupa el, stiu ca intr-o tabara eram "la discoteca" si pusesera melodii de dragoste si am inceput sa plang gandindu-ma la el, eram disperata sa ma impac cu el. Faza e ca eu nu stiu daca il iubesc pe baiatul asta cu care sunt :|. Adica la inceput pateam chestii de genu ca imi batea inima tare cand ne sarutam si etc etc darr sincer daca doamne fereste ar muri, nu as fi disperata, doar mi-ar parea putin rau. si mi se pare ca nu ne potrivim, eu fiind scunda si el inalt, in fine. Faza e ca mama lui ma cunoaste. Ce sa fac? Am incercat sa raman cu el crezand ca sentimentele fata de el vor aparea pe parcurs. dar acum chiar sunt foarte nehotarata si ma gandesc mereu la primul ( chiar l-am iubit foarte mult, el e "prima mea iubire" )... Daca ati fi in locul meu ce ati face? Funda promit!(PS: fara chestii de genul ce iubire la varsta asta. )
*PS: cu primul baiat intai am fost prieteni, apoi bff, abia apoi iubiti. Ma refer ca il cunosteam super bine si tot l-am iubit enorm. Pe al 2-lea abia acum incep sa il cunosc, si am auzit undeva ca cele mai frumoase relatii sunt cele care incep din prietenie.

Răspuns Câştigător
| Șurubelniță a răspuns:

Ai o relatie frumoasa, de ce sa te intorci intr-una care s-a sfarsit? Inteleleg ca poate mai ai sentimente pentru primul, cu totii mai avem sentimente pentru prima dragoste indiferent de varsta. Ce trebuie tu sa constientizezi este faptul ca desi baiatul cu care esti acum a suferit din dragoste el ti-a acordat increderea lui, ceea ce este foarte greu mai ales la varsta pe care o are. Te considera speciala si ca ai ceva in plus fata de celelalte fete, din cauza acesta a inceput o relatie cu tine.
Baiatul acesta nu ti-a facut absolut nimic, aici nu e vorba de ascultatul inimii ci e vorba de respect. Iar tu daca l-ai face sa suferi practic ti-ai bate joc de el si fii sigura ca nu te va mai considera deloc speciala ci o oarecare.
Repet, relatia pe care ai avut-o cu primul baiat s-a sfarsit, e posibil sa-ti spuna vorbe dulci ca sa te induplece, sa te faca sa-l creI ca intr-adevar te iubeste, ca ii este dor de tine, chestii de genul insa te inteeb de ce nu ti le-a zis atunci cand erati impreuna? Nu ai nicio garantie ca daca te desparti de actualul si revii la fostul vei avea parte de o relatie misto asa ca de ce sa te complici daca baiatul acesta se poarta ok cu tine?
Ai tot ceea ce iti trebuie, nu alerga dupa 2 iepuri ca e posibil sa nu-l prinzi pe nici unul din ei.
Spui ca nu ai fi disperata daca ar muri, asa-i ca nu gandeai la fel si aveai sentimente puternice pentru el pana sa intervina fostul?
Normal ca da, asta te-a dat peste cap si vrei sa vezi daca primul te mai iubeste.
Eu zic sa nu te desparti de actualul si sa continui relatia cu el, e cea mai buna varianta.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Santeti mici nu va mai iluzionati asa cu iubirea voastra.

| Cupcake a răspuns:

Pentru inceput ar trebui sa iei o pauza de la relatia cu actualul tau si sa stai o perioada singura, sa.ti faci ordine in ganduri, fara sa tii legatura cu niciunul dintre ei, nici cu fostul, nici cu actualu. De abia dupa ce iti dai seama ce sentimente ai pentru fiecare poti lua o decizie corecta.

| xAnonym a răspuns:

Buna, ar fi c-am doua variante :

1. Daca mai simti si tu ceva pentru acel baiat cu care ai fost impreuna mai demult si pe cel actual nu esti sigura pe tine eu zic ca ar trebui sa ii spui celui actual ca ai vrea o pauza si ca nu esti sigura pe relatie si sa ii dai o sansa celuilalt si sa vezi ce se intampla.

2. Daca nu il placi pe tipul cu care ai fost mai demult impreuna eu zic sa incerci sa faci niste lucruri/activitati (nu stiu cum sa zic) mai frumoase / distractive cum prietenul tau actual sa il cunosti in adevaratul sens al cuvantului poate e chiar mai de treaba decat ai crede.

Sper ca te-am ajutat daca nu sper sa fie altcineva sa o faca big grin. GL