| Stoica_Ana_1996 a întrebat:

va rog frumos sa ma ajutati, doar suntem toti pentru unul. sad
Actual am 17 ani, dar acum 2 luni am plecat de acasa cu prietenul meu. am plecat din vina parintilor mei, care nu ma lasau cu el. am nevoie sa imi spuneti legal daca ma pot muta cu el, cu declaratie bineinteles, si daca parintii ma pot adduce acasa, ceea ce nu vreau. mentionez ca atunci cand am plecat cu el, ai mei s-au dus la politie, iar a 2a zi m-au sunat de la urmariri/disparitii si mi-au spus ca, daca nu vreau sa ii fac probleme viitorului meu sot sa venim acasa. mentionez ca eu am 17 impliniti recent, iar el 21. ne iubim foate foarte mult. apropos, ai mei nu ma lasa cu el doar din motivul ca e tigan. singurul motiv. dar eu il iubesc mult! avem o relatie infloritoare de 1 an si jumatate. va rog frumos sa nu ma judecati, si da..sunt pregatita sa fac pasul acesta cu acest baiat. cred ca iubirea adevarata chiar exista. am nevoie de raspunsuri concrete, pentru ca ..cu ai mei nu se mai poate locui, de cand m-am intors acasa din "curva" nu ma scot si nici macar nu ma lasa afara. la liceu ma duce si ma ia mama. ca pe copii mici. ajutati-ma...

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Ramai acasa, vedeti-va cand puteti si asteapta sa faci 18 ani, asta e...

16 răspunsuri:
| doinitza12 a răspuns:

Pina la 18 ani nu poti face nimic..imi pare rau, iar el daca te iubeste te va astepta

| Stoica_Ana_1996 explică (pentru doinitza12):

Of. ok! multumesc foarte multe pentru raspuns. sper ca ma va astepta.

| mihai69 a răspuns:

E mai bine să pleci acasă, dacă ții la el.
Și dacă ții și la tine, să nu te întorci.
Am auzit de prea multe cazuri identice în care fetele au devenit în scurt timp „marfă" și au fost vândute ca atare.

| Stoica_Ana_1996 explică (pentru mihai69):

Hmm eu inteleg ca multe fete au deveenit asa ceva.dar nu cred ca va fi si cazul meu. eu doar imi doresc sa duc o viata fericita :-(. atat. nu vreau sa deranjez pe nimeni cu nimic, vreau doar sa traiesc cu el...

| neutrino a răspuns:

Atata timp cat esti minora, parintii iti hotarasc soarta ( in conditiile legale), chiar daca tie nu-ti convine alegerea lor. Oricum, chiar daca ei vor fi de acord cu tine, intr-un final tot acasa te vei intoarce.

| Stoica_Ana_1996 explică (pentru neutrino):

Sunteti sigur/a? nu mai pot locui cu ai mei, ma terorizeaza psihic, jur...

| Holiday a răspuns:

Asa cum ti-au spus si altii, pana la 18 ani daca parintii tai vor sa te intorci acasa te pot obliga. mai mult decat atat, il pot acuza pe prietenul tau de corupere de minore si sex cu o minora. Cel mai bine e sa te intorci si sa astepti pana implinesti 18 ani, in ziua cand ai implinit poti pleca linistita unde vrei.

| Stoica_Ana_1996 explică (pentru Holiday):

Eu sunt acasa, m-am intors in a doua zi ..pentru ca mi-a fost frica sa nu pateasca el ceva.

| Holiday a răspuns (pentru Stoica_Ana_1996):

Ramai acasa, vedeti-va cand puteti si asteapta sa faci 18 ani, asta e...

| Teardrop a răspuns:

*meanville, three month later* "Buna, TPU, va rog sa ma ajutati. Am fugit de acasa cu prietenul meu acum doua luni si m-a lasat gravida, si m-a parasit *puncte, puncte* "

Măi fată. Nu fugi de acasă aşa, că nu vor părinţii să te lase să te întâlneşti cu un băiat.
Desigur, nu sunt, şi nu voi fi niciodată de acord cu soiul ăsta de părinţi, dar nici cu fugitul de acasă nu sunt.
Părinţii, oricât de supăraţi ar fi pe copii lor, oricâte apelative le-ar adresa, nu i-a lăsa niciodată singuri la greu. Presupusa iubire a vieţii şi-ar lua picioarele la spinare la prima problemă mai gravă.

Ca să şi răspunde la întrebare.
Dacă părinţii fac plângere, pe ăla îl bagă la bulău (popular mă exprim) pentru corupere de minori şi pe tine te aduce acasă.
După 18 ani, poţi să faci ce vrei tu.

| Vektor a răspuns:

Pana la 18 ani nu cred ca ai ce sa faci.

| Stoica_Ana_1996 explică:

Nici macar daca declar la politie ca nu mai vreau sa locuiesc cu el nu se poate?

| Swim1231131 a răspuns:

Hmmm. Cred ca la voi s-a ajuns cam departe. Nu stiu ce fel de iubire exista intre voi, dar cred ca prea departe s-a ajuns. Stiu cazuri concrete in care ea a fugit de acasa, tatal ei avea un magazin foarte mari, deci avea bani. destul de multi, a luat banii si a plecat. S-a mutat cu el. S-au iubit, bla bla bla si se pare ca banii s-au terminat. Stii ce a facut el? A trimis-o la cersit, se purta cu ea precum ar fi fost o cersetoare. Se pare ca dupa cativa ani, 2 se pare, in care ea si-a dat seama ca viata ei nu trebuie sa fie asa, s-a urcat in tren si a venit acasa. Parintii nu au primit-o, mama ar fi vrut dar tatal nici nu a vrut sa auda. Cei doi s-au despartit din cauza fiicei lor, iar mama dupa scurt timp a aflat ca avea cancer si a murit. Ea s-a mutat la bunici, si-a continuat studiile si se pare ca acum este undeva destul de sus, dar. povestea ei, te uimeste. Nu vreau sa iti spun ca nu e bine sa va iubiti, iubiti-va dar ai grija ce faci si daca ai plecat de acasa. nu pare o idee chiar atat de buna. Parintii iti vor binele, mereu sa stii. Fa ce simti, dar povestea de mai sus este reala asa ca gandeste-te bine ce vrei sa faci. ai grija de tine

| Stoica_Ana_1996 explică (pentru Swim1231131):

Ea era cumva minora?

| Swim1231131 a răspuns (pentru Stoica_Ana_1996):

Avea 17 ani deci, da!