| Stoica_Ana_1996 a întrebat:

Am 17 ani, ma numesc Ana-Maria si sunt intr-o mare problema. Acum 2 luni, cand aveam 16 ani am fugit de acasa cu prietenul meu care are 21 de ani. Nu am vrut sa ma mai intorc deoarece parintii mei nu sunt de accord cu el din simplul fapt ca este de etnie roma. A 2 a zi m-au sunat politistii de la urmariri/disparitii spunandu-mi ca daca nu vreau sa ii fac probleme prietenului meu sa vin acasa. Pentru el, m-am dus acasa. Tin sa spun ca am luat o bataie de nu mi-a venit sa cred. De 2 luni nu mai am telefon, calculator si absolut nimic, nici macar afara nu imi dau voie. Vroiam sa va intreb urmatorul lucru : Daca plec, cu o declaratie, nu pot ramane acolo unde am plecat? Adica sa raman definitiv cu prietenul meu? Cu parintii mei nu se mai poate locui, ma terorizeaza psihic. Chiar imi doresc sa locuiesc cu prietenul meu, dar imi este frica sa nu ma aduca iar parintii mei acasa. Va rog frumos sa imi raspundeti cat mai repede posibil, sunt disperata si nu mai stiu ce sa fac sad

Răspuns Câştigător
| Satoko a răspuns:

Foarte simplu happy mai cunosc un caz happy suna tu singura la politie si chiamai sa te scape de acolo pentru ca esti terorizata de parintii tai happy fa o reclamatie in care sa scrii ce iti fac in care sa nu pronunti nici macar numele prietenului tau pentru ca e major si il bagi la corupere. Ai fost abuzata fizic de ei. daca mai ai vreo dovada o negritura cv fa-ti poza si cand va veni politia va fi foarte buna. in momentul cand va veni politia scoatele ochii parintilor tai din inima happy pentru ca nu ei or sa traiasca cu viitorul tau sot ci u deci nu ei decit tu ai aceasta decizie happy Multa bafta! Sa va iubiti mult! happy

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice declaratie dai tu pana nu ai 18 ani nu are absolut nicio valoare... si bine ti au facut parintii...

| neutrino a răspuns:

Chiar daca revii cu aceeasi problema a ta, de data aceasta usor modificata, raspunsurile nu pot fi decat aceleasi. Parintii tai sunt raspunzatori de faptele tale in fata legii, atata timp cat tu esti minora. Deci, daca ei nu sunt de acord cu plecarea ta, te vor aduce acasa cu ajutorul politiei, iar baiatul, major fiind, va avea mari probleme cu politia, riscand chiar inchisoarea. Daca erai fata desteapta, chemai politia atunci cand parintii te-au batut. Acum ai pierdut trenul si nu ai decat sa mai suporti pana cand vei deveni majora.

| Stoica_Ana_1996 explică (pentru neutrino):

.okai. multumesc mult... mi-ati fost de mare ajutor.

| Alcyon a răspuns:

Tu nu esti normala la cap?! Cum sa fugi acasa? Unde sa te duci? Asculta de mine, parintii sunt singurii care te iubesc neconditionat (asa cum sunt ei, nesuferiti si demodati). Barbatii vin si pleaca. Azi nu mai pot dupa tine, maine isi gasesc alta p... si pe tine te arunca. Vrei sa ajungi cersetoare, pe strazi? Asa e in adolescenta, ti se pare ca toti sunt contra ta si ca tu esti buricul lumii. Dar lucrurile nu-s chiar asa. Iti iei pe urma niste suturi de la viata, de nu te vezi.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Ana,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Vektor a răspuns:

Poti sa apelezi la protectia copilului?
...dar ai grija, inca esti tinerica.

| Stoica_Ana_1996 explică (pentru Vektor):

Ok,sa spunem ca apelez la protectia copilului. dar ajung intr-un centu pentru copii si de acolo chiar nu mai scap pana la 18 ani.

| Vektor a răspuns (pentru Stoica_Ana_1996):

Spune-le alor tai ca v-ati despartit si asta e, va da-ti loviti o perioada.

pune mana pe carte sa iei note bune si ai sa vezi ca ai tai o sa te lase in pace. si, probabil, incet incet ai tai o sa-si schimbe atitudinea.

cheerz! happy

| Stoica_Ana_1996 explică (pentru Vektor):

Multumesc mult>big grin

| HDeNiSaR a răspuns:

Acuma ai furat calculatorul sau nu-s parintii acasa?

| zaratu a răspuns:

Protectia copilului