| Motofierastrau a întrebat:

Buna tpu..va rog sa ma ajutati..eu sunt cu un baiat de 3luni el e tigan si eu romanca. tinem foarte mult unul la altul...si el e foarte de treaba toata lumea il respecta...se imbraca frumos..si etc.dar parintii si bunicii nu ma lasa sa fiu cu el..au aflat de la cineva ca ma intalnesc cu el si bunica mama si matusa mea m-au certat noroc ca nu au aflat tata si bunicul..Au zis ca de afla bunicu o sa ma priveasca ca pe un gunoi..si imi tot sice bunica ca ma urmareste si ca de ma vede bunicu cu el imi pune mana in gat..sunt foarte speriata ..nu stiu ce sa fac ajutor sad

4 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Familia ta e plina de prejudecati. Si in realitate ei sunt mai lipsiti de caracter decat cel pe care il judeca pentru ca e tigan...

| e1xtz a răspuns:

Daa, observ multa moralitate si toleranta cand vine vorba de relatii de genul pe aici, toleranta cu care sunt de acord si eu...dar pana la punctul in care parca nici visul meu nu ar fi ca fiica-mea sa isi faca drept iubit tigan, oricat de splat este el.
De judecat se poate judeca in fel si chip, te inteleg si pe tine dar si pe ai tai.
Daca esti majora si independenta este alegerea ta indiferent de parerea lor, daca esti minora si depinzi de ei, vor avea de obiectat indreptatit si nu prea ai de ales, decat sa ii asculti sau sa te ascunzi.

| FilipSergiuPaul a răspuns:

Buna uite sti cum e tot omul e om si ce daca e tigan cum ai zis se imbraca frumos si il respecta lumea si sti nu conteaza ar trebui sa vorbesti cu parintii tai sa le zici ca nu e ok mentalitatea asta de secoul 19 adica daca va iubiti ce conteaza ca vine din ghetou si fura

| MyLifeAsIli a răspuns:

Bai,scuze de expresie, dar parintii tai sunt,, rasusti de-a dreptul"Il judeca dupa rasa? Cu ce sunt diferiti tiganii de romani? Au tenul mai inchis, doar atat. Daca el e baiat de treaba pun pariu ca si parintii lui sunt la fel! Ei te accepta? Daca da, eu zic sa inscenezi ceva.Le spui ca te-ai despartit de el ca era nesimtit si asa mai departe.Il lasi pe taica-tu sa afle ca,, ai fost" cu el. Spui ca vrei sa ii scoti la restaurant.Parintii lui trebuie' sa fie acolo.Inventezi ceva (nu stiu ce, ai putea sa spui ca ei vor un interviu de angajare pentru a putea licra la tatal tau la munca, de exemplu, nu stiu exact)Ei vor parea de treaba si o sa spuna despre ei.intr-un final vor trebui ca parintii lui sa spuna (aproape de incheierea mesei ca fiul lor e batjocorit de oameni ca e de ednie rroma)Intr-un final o sa apari tu cu el.-planul asta e improvizat acum 5 min., dar ai putea sa faci ceva de genu'Scz. ca mi-am dat cu oresupusul ca parintii tai ar fi rasisti, dar poate il judeca pentru altceva:ca nu si-a terminat studiile, ca poate ii cunosc parintii si nu se inteleg ca lumea...Scz. din nou pentru roman. Sper sa se rezolve lucrurile.Succes!