| HideeNsEEk01 a întrebat:

Buna TPUhappy. Ma confrunt cu o problema in familie. Parintii mei sunt plecat in strainatate eu stau cu bunicii. Am avut probleme cu scoala nu stateam bine cu notele ba chiar situatie de corijenta la matematica. De aici bunica mea deduce ca eu nu vreau sa imi fac temele sau sa invat. Ma ameninta ca vine la scoala si ma bate de fata cu colegii dar ea a uitat ca eu am sarit cu cutitul la un tigan depe strada si daca ea nu ma oprea eu il bagam in acel tigan. Am sarit chiar si la bunica mea la bataie daca ea ma va bate la scoala o voi impinge si eu in clasa in catedra profesoarei happy. Ceea ce nu tie bunicul meu este ca bunica mea fumeaza pe ascuns asta pentru ca daca afla bunicul meu o bate foarte tare dar m-am saturat sa fiu amenintat de ea. Ce credeti? Sa ii spun bunicului ca fumeaza, ca bea bere, si cere tigari la vecini? Lasatimi o parere. sa ii spun bunicului sau nu? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| RalucutzaFarmer a răspuns:

Parerea mea este ca trebuie sa-i spui bunicului tau am crezut ca bunica mea e rea dar nu este asa. Daca bunic ata te ameninta, ameninto si tu pe ea cine se crede ea sa te bata de fata cu colegi tai.Si eu sunt in stare de corijenta dar nu am patit asa ceva cu unul dintre membri ai familiei mele. Spune-i bunicului tau tot adevarul sa simta si bunica ta cum e bataia. Funda? Sper ca te-am ajutat.

4 răspunsuri:
| Ramo80 a răspuns:

Nu-i spune nimic. De ce esti razbunator? Nu te gandesti ca ea are grija de tine si incearca sa te faca sa intelegi ce e bine sa faci? Mai bine ati purta o discutie si incearca sa nu o mai superi. Daca ai fi tu in locul ei ai fi fericit? Inceteaza cu violenta, e bunica ta, ce naiba! Va veni timpul cand iti va parea rau ca ai facut-o sa sufere la un moment dat! Fii mai bun si invata, e spre binele tau!

| William a răspuns:

Dupa ceum vezi si tu nu esti intr-o situatie favorabila, bunicii tai sunt probabil singurele rude cu care poti sa stai. Nu e o idee buna sa ii superi, mai bine invata ca nu e greu si nu spune nimic, las-o pe bunica ta sa fumeze si sa bea, bunicul tau probabil stie ca tigarile miros rau si berea la fel.

| vaiana a răspuns:

Sa inteleg ca esti un santajist? crezi ca este bine si civilizat ceea ce gandesti sau faci? bunica ta iti vrea binele.tu esti sange din sangele ei! decat sa faci asa, mai degraba ai discuta cu ea si cu bunicul, le-ai explica problemele cu care te confrunti si impreuna o sa gasiti o rezolvare.trebuie sa intelegi ca bunica ta nu iti vrea raul trimitandu-te la scoala unde sa INVETI. trebuie sa intelegi[indiferent de varsta care o ai] ca violenta va naste violenta.nu este o lauda ca ai sarit la bataie cu un cutit. daca bunica ta nu te oprea si ajungeai sa-l ranesti, puteai sa ai probleme atat cu familia "tiganului" cat si cu justitia.nu este pacat de viitorul tau? gandeste-te la tine, la viitorul tau si cauta calea cea dreapta.presupun ca parintii tai,daca au plecat in strainatate, au plecat sa munceasca nu sa se distreze.fa parintii si bunicii sa fie mandri de tine, da-le un sens vietii si da si tu un sens adevarat vietii tale.ok?

| Skumpic_Bobokel_1998 a răspuns:

Cine te-a invatat pe tine sa platesti cu aceeasi moneda? Am trecut si eu prin un fel de gen de situatie si gandeste-te daca o sa-i spui bunicului tau acesta o va bate pe bunica ta si va trece dar dupa ce va veni la scoala te va bate si rusinea ta fata de colegi nu va trece si ce daca o impingi oare iti va mai da de mancare?