| Anonim0060 a întrebat:

Va rog sa nu jigniti, am mai intrebat odata lucrul acesta dar sunt foarte speriata! Azi eu si iubitul meu ne-am "jucat" daca pot spune asa. Nu am avut contact sexual,(eu nu am avut niciodata) dar el a frecat-o de mine cu varful, fara sa si de-a drumul,(si-a dat drumul dupa 15 min) cred ca a avut lichid preejaculator, pot ramane insarcinata? (Ultimul ciclu a fost pe data de 29 ian si s-a incheiat pe 2 feb-aplicatia imi spune ca sunt in perioada mare de fertilitate) VA ROG FARA JIGNIRI! FAU FUNDA

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In privinta lichidului preejaculator am transmis de mai multe ori raspunsuri la toti cei care absolut gresit vehiculeaza idei false si eronate in privinta acestui lichid, dupa cum urmeaza. Pentru informarea corecta atat a ta cat si a celorlalte persoane lipsite de cunostinte medicale corecte trebuie sa afli ca acel lichid este inofensiv, are atat rolul de a lubrifia glandul (capul penisului) cat si rolul de a usura decalotarea (belirea) penisului, dar principalul si adevartul sau rost este cu totul altul si anume cel de a curata uretra (canalul) din penis de eventuale ramasite/urme de URINA, in vederea inlaturarii aciditatii din uretra si asigurarea unui mediu propice vietii cu pH-ul neutru, pentru ca in cazul in care s-ar putea sa urmeze o posibila/probabila ejaculare de sperma, viata si calitatea spermatozoizilor sa nu fie deloc afectata si acestia pentru o scurta perioada de timp chiar si doar de cateva ore, sa aiba/gaseasca conditii normale de supravietuire. Lichidul preejaculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care nu sunt interconectare sau legate cu niciuna dintre celelalte glande si organe ale aparatului reproducator masculin, cele care produc atat lichidul si plasma spermatica cat si spermatozoizii, sau altfel spus cu vezicula seminala, cu prostata si/sau cu gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, NU are spermatozoizi in continutul sau. Fiindca sperma a fost ejaculata in mod sigur dupa afirmatia ta doar dupa terminarea jocului, se poate aprecia si considera ca in aceste conditii este practic imposibil sa se poata forma o sarcina chiar si daca jocul sexual a fost intretinut in perioada fertila a ciclului. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| CinevaCuCeva a răspuns:

Din nefericire cam poți, dacă a ejaculat și a ajuns înăuntru e cam problema, ia un test de sarcină mai bine

| Anonim0060 explică (pentru CinevaCuCeva):

Nu a ejaculat pe mine deloc, a ejaculat la el pe mana. Cand as putea face testul?

| Anonim0060 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc frumos pentru raspuns. Deci ju exista nici macar o urma de sarcina nu? Doar a frecat-o de mine, foarte putin.

| CinevaCuCeva a răspuns (pentru Anonim0060):

Nu se poate, poți face când vrei tu testul, dar în mai puțin de o lună.

| Anonim0060 explică (pentru CinevaCuCeva):

Nu se poate ramane de la lichid nu?

| CinevaCuCeva a răspuns (pentru Anonim0060):

Nope, lichidul are rol doar de lubrifiant