| AndreeaAndrutza16 a întrebat:

Vineri ma duc sa ma impartasesc si sa ma spovedesc, iar tot vineri, prietenul meu vine sa ne intalnim, si stiu ca nu ai voie sa te pupi cu cineva dupa ce te impartasesti. Ce sa fac? Si daca ma impartasesc ce se intampla? Dumnezeu uita ca m-am spovedit si nu o sa-mi mai stearga pacatele[injuraturi decat]? Totusi vreau sa stiu ce se intampla daca ma sarut cu prietenul meu dupa ce ma impartasesc, stiu, se ia impartasania, dar alt ceva ce se poate intampla? Multumesc mult! :*

13 răspunsuri:
| Luori a răspuns:

Partea cu D-zeu si stersul pacatelor e mai proasta decat noile desene animate, dupa parerea mea. In fine, cat despre saruturi si impartasanie, cred c-ar trebui sa iti asumi "responsabilitatea", adica sa renunti pentru o zi la astfel de gesturi. Nu fiindca s-ar intampla ceva, ci fiindca, se pare, asa trebuie. Daca te apuci de un lucru, indeplineste-l pana la capat!

| Nolkyz a răspuns:

Sau nu te spovedeşti.

| missoriginal a răspuns:

Pai nu te saruti cu el...
Ce asa mare chestie? Ca doar nu e obligatoriu sa va pupati...

| AndreeaAndrutza16 explică (pentru missoriginal):

Si eu am intrrebat daca ma sarut cu el ce se intampla! Nu am zis sa-mi raspunzi astawinking

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mare scofala. Nu vrei sa te pupi nu o face. E asa de greu sa ii spui ca te ai impartasit si nu vrei?

| drhotzu a răspuns:

Fii atenta: mergi la categoria religie! daca ma intrebi pe mine iti bati capul degeaba d-zeu nu exista, la fel ca si mos craciun si etc... treaba cu impartasitul este inventata de oameni ca sa doarma linistiti toata noaptea! asa ca: mergi si intreaba la religie.
iar toate treburile astea cu "uita ca m-am spovedit" si mai ales aia cu "se ia impartasania" SUNT TAMPENII!

| AndreeaAndrutza16 explică (pentru drhotzu):

Prin "uita ca m-am impartasit" voiam sa zic : daca ma sarut cu cineva in ziua incare m-amimpartasit uita dumnezeu ca m-am imartasit si spovedit? laughing Nu inteleg de ce nu trebuie sa ma sarut cu prietenul meu daca m-am impartasit...Adicaa eu vreau sa ma sarut cu el dar vreau sa stiu "consecintele " si din asta am intrebarewinking

| drhotzu a răspuns (pentru AndreeaAndrutza16):

Fa ma ce iti trece prin cap!
sunt niste prostii din popor nu este scris nicaieri ca dupa impartasanie nu ai voie sa te saruti sau chestii d`astea sunt doar baliverne!

| iiLeexyii a răspuns (pentru drhotzu):

Daca nu crezi tu in Dumnezeu asta nu inseamna ca nu exista.

| drhotzu a răspuns (pentru iiLeexyii):

La fel este valabil si pentru tine:
daca tu crezi asta nu inseamna ca el exista... si statistic vorbind nici macar 25% din populatia planetei nu crede in d-zeul tau (din varii motive, atei, alte religii), asa ca nu stiu ce sa iti spun, dar gandeste-te asa: daca religia ta ar fi cea adevarata atunci nu ar fi logic ca crestinii sa fie predominanti pe planeta? dar nu prea sunt...

| MaDaLiNaLexAndRA a răspuns:

Cum sa nu existe Dumnezeu drhotzu..cum poti sa spui asta?

| drhotzu a răspuns (pentru MaDaLiNaLexAndRA):

Uite asa! nu exista dumnezeu! pentru ca nu exista, la fel cum nu exista nici ra, osiris, buddha, krishna, allah etc.
a fost inventat din nevoia omului da a da explicatii pentru ce se intampla si pentru ce i se intampla! daca ar fi existat d-zeu atunci crestinismul nu ar fi avut doar 2000 ani nu? presupund ca d-zeul crestin este cel adevarat.
vezi tu ideea este urmatoarea: religia oricare este ea (mai ales cea antica) a fost inventata ca un mod de constrangere a omului ca sa faca ce trebuie daca observi si biblia si cele 10 porunci practic sunt un cod de conduita si poti spune un cod penal, in care daca nu erai "cuminte" si nu ascultai (sau mai bine spus asculti) nu ajungi la inchisoare ajungi in iad unde o sa suferi o vesnicie...

| AndreeaAndrutza16 explică (pentru drhotzu):

OMG...Deja a inceput sa-mi fie frica... Mi-e frica de moarte si de Dumnezeu, cred in Dumnezeuwinking