| Denly a întrebat:

Ultima oară când am fost să mă spovedesc, cu ceva mai mult timp în urmă, preotul a considerat că eu nu merit împărtășanie și am luat a doua zi agheasmă mare.
Acum nu că eu aș merita împărtășania, dar vreau să pun un pic problema și în alt mod.
Împărtășania a fost realizată la cina cea de taină când Iisus a dat apostolilor să guste dintr-o bucată de pâine și dintr-un pahar de vin. Iisus le-a zis apostolilor să repete acea cină întru pomenirea (amintirea/cinstirea) Lui. Adică atunci cand oamenii vor să își aminteasca de Iisus să se adune împreună la o masă și să repete acel procedeu de împărtășire. Acum eu mă întreb, de ce e necesară spovedirea pentru ca omul să repete acel procedeu de împărtășire cand apostolii nu s-au spovedit atunci lui Iisus? Adică, nu putem să ne amintim de Iisus și fără spovedanie? Considerați că și Iisus v-ar întreba la fel, ce I-ați răspunde?
Apoi, eu știu că preoții la sfarșit de slujbă se împărtășesc singuri. Este o rugăciune care zice așa:"Cred, Doamne și mărturisesc, că Tu ești cu adevărat Hristos, Fiul lui Dumnezeu Celui viu, Care ai venit in lume sa mântuiești pe cei păcătoși, dintre care cel dintâi sunt eu.".
Dacă tu ca preot afirmi că ești primul dintre păcătoși cum crezi că tu meriți să te împărtășești și omul pe care tu l-ai spovedit (deși împărtășirea nu ar necesita spovedire) nu merită să se împărtășească și el la fel ca tine. Oare nu suntem toți îndeajuns de păcătoși încât să nu ne împărtășim? Dacă tu ca preot te împărtășești și pe omul care a venit să comemoreze cina cea de taină nu îl tratezi la fel, nu crezi că tu ca preot te crezi mai puțin păcătos? Și, dacă la cină ar fi venit un om și s-ar fi așezat la masă, i-ar zice Iisus că:"Ție nu îți dau paine și vin, ție îți dau doar apă!"?
Vă rog să vă gândiți bine.

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai dreptate, uite un preot homo, pedofil cum sa imbogatit de pe spinarea prostilor
http://istoria-universului-2020.blogspot.com/......-vand.html

| sierra1 a răspuns:

Fără să mă gândesc prea mult te întreb: dacă rămâi fără împărtășania aia, ce o fi?

îţi spun eu; nimic rău

| xerxes1 a răspuns:

Catolicii impartasesc pe toti cei care participa la slujba fara nicio discriminare. Ortodocsii se cred mai cu mot si au creat propriile reguli.

| Mclaren12 a răspuns:

Sa ne gandim bine?
Nu merita sa te gandesti prea mult la asta. Cristos si cu apostolii fac parte din basmele biblice, nu sunt personaje istorice. Impartasania este un nimic, o metoda menita sa rina crestinii sub control, nu are nicio semnificatie spirituala.

| Mircea08 a răspuns:

Ai pus multe intrebari - hai sa le luam pe rand :
Spovedirea :
"Iar fapta lui însuşi să şi-o cerceteze fiecare şi atunci va avea laudă, dar numai faţă de sine însuşi şi nu faţă de altul.
Căci fiecare îşi va purta sarcina sa."
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 6/4, 5)
Deci e clar ca nu trebuie sa te spovedesti la altul.
Impartasirea :
"Şi, mulţumind, a frânt şi a zis: Luaţi, mâncaţi; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi. Aceasta să faceţi spre pomenirea Mea.
Asemenea şi paharul după Cină, zicând: Acest pahar este Legea cea nouă întru sângele Meu. Aceasta să faceţi ori de câte ori veţi bea, spre pomenirea Mea.
Căci de câte ori veţi mânca această pâine şi veţi bea acest pahar, moartea Domnului vestiţi până când va veni.
Astfel, oricine va mânca pâinea aceasta sau va bea paharul Domnului cu nevrednicie, va fi vinovat faţă de trupul şi sângele Domnului.
Căci cel ce mănâncă şi bea cu nevrednicie, osândă îşi mănâncă şi bea, nesocotind trupul Domnului.
De aceea, mulţi dintre voi sunt neputincioşi şi bolnavi şi mulţi au murit.
Căci de ne-am fi judecat noi înşine, nu am mai fi judecaţi."
(Epistola intaia catre Corinteni a Sf. Apostol Pavel – 11/24-31)

Aceasta este toata taina! Iisus nu le-a dat apostolilor nimic cu lingurita, si nimic simbolic, El a spus, " Luaţi, mâncaţi; acesta este trupul Meu", nu a spus ca "acesta simbolizeaza trupul meu". El le dadea paine si bautura la cina! De aceea unele religii au un ritual numit corect "Cina Domnului" la care credinciosii mananca si beau, adica se impartasesc cu trupul si sangele mantuitorului. Exista totusi un citat unde scrie clar ca nu la biserica se ia Cina Domnului, ci acasa, de fiecare data cand manaci si bei, asa cum scrie si in citatul de mai sus si in cel ce urmeaza

"Când vă adunaţi deci laolaltă, nu se poate mânca Cina Domnului; Căci, şezând la masă, fiecare se grăbeşte să ia mâncarea sa, încât unuia îi este foame, iar altul se îmbată. N-aveţi, oare, case ca să mâncaţi şi să beţi? Sau dispreţuiţi Biserica lui Dumnezeu şi ruşinaţi pe cei ce nu au? Ce să vă zic? Să vă laud? În aceasta nu vă laud."

(Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 11/20-22)
Crestinii nu au pacate pentru ca nu mai sunt sub Lege, ci sub har. Am mai discutat asta, dar preotii sau alti conducatori de biserici, daca le spune enoriasilor ca au pacate sunt siguri ca vor veni la biserica si vor lasa bani acolo.

| NGheorghe a răspuns:

Altul care a pățit-o.
Iisus a venit ca sa desființeze preotia si cultul bisericesc.("rugati-va in ascuns, iar Cel ce vede in ascuns va va rasplati", "sa nu știe stânga ta ce face dreapta ta cu... banii", "nu poți sa ai doi stăpâni pe D-zeu si pa Mamona (Mamona=money= bani)". Deoarece bisericile sunt o industrie foarte profitabilă, ele se reinventează (prin forță) exact in numele celui ce le desființează ...in numele lui Iisus). Pe vremea aceea preoții mithraisti erau cei care mulgeau populația si se opuneau tuturor celorlalte religii — când escrocheriile lor au fost descoperite si au văzut ca nu le mai tine figura — au luat-o pe Maria, au făcut-o Fecioară pură si sfântă si au introdus-o in cult in locul lui Issis, pe Iisus in locul lui Horus, si au continuat sa lălăie— ceremonia rămânând identică (alte nume) si așa au recontinuat cu mulsul populației.
Scopul preoților este sa se distreze de noii veniti, ca tine, deoarece așa fac pe plac la cei cu vechime.
Gandeste-te tu! deoarece Iisus zice una si tu faci alta, si nu te compara cu altii din trecut deoarece biblia a fost interzisă peste o mie de ani ...deci lumea habar nu avea ce scrie de fapt acolo. (Dacă citești biblia, ai face bine să îl eviti pe Pavel, până realizezi ca nu are nicio legatura cu ceea ce spune Iisus).

| unvecin a răspuns:

Mi se par relevante versetele din 1 Corinteni 11:23-31:

23. Caci am primit de la Domnul ce v-am invatat; si anume, ca Domnul Isus, in noaptea in care a fost vandut, a luat o paine.

24. Si, dupa ce a multumit lui Dumnezeu, a frant-o si a zis: "Luati, mancati; acesta este trupul Meu care se frange pentru voi; sa faceti lucrul acesta spre pomenirea Mea."

25. Tot astfel, dupa Cina, a luat paharul si a zis: "Acest pahar este legamantul cel nou in sangele Meu; sa faceti lucrul acesta spre pomenirea Mea, ori de cate ori veti bea din el."

26. Pentru ca, ori de cate ori mancati din painea aceasta si beti din paharul acesta, vestiti moartea Domnului, pana va veni El.

27. De aceea, oricine mananca painea aceasta sau bea paharul Domnului in chip nevrednic, va fi vinovat de trupul si sangele Domnului.

28. Fiecare sa se cerceteze, dar, pe sine insusi, si asa sa manance din painea aceasta si sa bea din paharul acesta.

29. Caci cine mananca si bea isi mananca si bea osanda lui insusi, daca nu deosebeste trupul Domnului.

30. Din pricina aceasta sunt intre voi multi neputinciosi si bolnavi, si nu putini dorm.

31. Daca ne-am judeca singuri, n-am fi judecati.

Ce înțeleg de aici e că fiecare trebuie să se cerceteze pe sine înainte să mănânce din simbolurile care amintesc de jertfirea lui Isus.

Nimeni nu este autorizat să cerceteze sufletul altcuiva. Și cu atât mai mult, nimeni nu poate ierta păcatele decât Dumnezeu.

Dacă trebuie să ne mărturisim greșelile comise vreunui om, atunci cu siguranță acestea sunt cele prin care l-am afectat cu ceva. Nu găsesc sprijin biblic pentru spovedanie. Singurul mijlocitor între Dumnezeu și om este (și trebuie să fie) numai Isus. (Vezi 1 Timotei 2:5, 1 Ioan 2:1)

Un om care pretinde că iartă păcatele hulește împotriva lui Dumnezeu, își arogă un atribut al divinității. (Vezi Marcu 2:7)

| LOVW a răspuns:

Spovedania este o practică a bisericii ortodoxe dar iertarea păcatelor se face doar de Dumnezeu însuși fără alți mijlocitori afară de Isus Hristos.
Îndreptățirea acestei faceri este Ioan 20:21-23 dar studiat în context și apoi observarea vieților apostolilor cele spuse nu au sensul pe care ortodoxia îi atribuie acestui verset.
Iertarea deplină și de cele trecute, prezente sau viitoare se face când L-ai primit pe Isus în viața tahttps://wordpress.com/post/dincuvantulluidumnezeu.wordpress.com/14

| AnonImOO000 a răspuns:

De ce ti-a spus asta?

| AnonImOO000 a răspuns:

Dragul meu prieten, sunt preoti care fac asta ca sa te indrepte spiritual, dar nu inseamna ca tu nu mai ai ce cauta inaintea lui Dumnezeu, este scris in biblie ''Dragostea fara disciplina nu se poate'' mai sunt exemple in biblie de oameni disciplinati, iti dau un exemplu din noul testament. ''Scateti-i afara din biserica ca sa ii mustrati, dar, apoi primitii inapoi si AVETI GRIJA ca nu cumva dupa prea multa intristare sa il pierdeti'' Exista disciplina spirituala, dar, Dumnezeu te iubeste si te cheama la El. Dumnezeu te asteapta cu bratele deschise sa te intorci la El. Dumnezeu este un tata iubitor caruia ii pasa de tine intr-un mod foarte personal, daca ai crezut in Iisus Hristos ca mantuitor personal toate pacatele tale sunt iertate, Hristos te cheama plin de dragoste si rabdare, El te-a chemat in tot acest timp si te-a asteptat. Daca alegi sa fii fiul Lui, Il ai pe Hristos in tine. Si Il poti accepta printr-o decizie de a-ti pune increderea in El, printr-o rugaciune simpla ''Doamne isuse am pacatuit impotriva ta, a vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatului meu, cred ca tu esti fiul lui dumnezeu, si te primesc pe tine ca mantuitor personal si ca domn al vietii mele, imi predau viata tie''
din acest moment duhul sfant vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, si nu vei mai fi despartit niciodata de dragostea, iubirea, caldura, grija tatalui ceresc'' cand vei alege sa fii fiul lui, toate pacatele tale sunt sterse, ai puterea invierii lui Hristos in tine si vei fi pentru totdeauna fiul Lui Dumnezeu. Intoarce-te in Biserica, nu mai esti un pacatos de acum, esti un fiu al lui Dumnezeu, de acu Hristos va fi tovarasul tau de drum, pana in ultima zi de viata. Daca ai pacate, marturiseste-le lui Hristos prin rugaciune si spune-i ca ai nevoie de El, apoi intoarce spatele acelor pacate si nu te mai intoarce la ele, Hristos este de acum prietenul tau, nu te va parasi niciodata.

| Mircea08 a răspuns (pentru AnonImOO000):

Imi cer scuze, dar un crestin nu minte asa ca o sa-ti spun adevarul. Ceea ce ai scris este in mare masura corect, dar ai folosit in exprimare acea abureala dogmatica pe care o gasesti in carticelele pocaitilor. RENUNTA la a mai invata din alta parte si rezuma-te la Evanghelie, pentru ca Evanghelia ne-a fost noua propovaduita.
Intr-adevar, cand ai decis sa traiesti conform invataturii lui Iisus si te-ai botezat cu botezul lui Ioan (cu apa) ti s-au sters pacatele, iar dupa aceea nu mai faci pacate deoarece te-ai hotarat sa traiesti in invatatura lui Iisus, deci nu mai faci rau, si pe deasupra ai fost scos de sub Lege, si unde nu este Lege nu este nici calcare de Lege. Fiind deci crestin, nemaiavand pacate, ce rost mai are sa te mai rogi sa ti se ierte pacatele? Si de ce sa rostesti o rugaciune facuta de oameni, incorecta, si sa nu rostesti "Tatal nostru", o rugaciune in care exista si " iarta-mi Doamne GRESELILE noastre"? Am scris "greselile" cu litere mari ca sa vezi ca Iisus a lasat acea rugaciune PENTRU CRESTINI. El stia ca Cei ce sunt crestini nu au pacate deoarece nu sunt sub lege, dar pot totusi face greseli.
Am mai auzit expresii de genul "Dumnezeul meu", iar la tine vad expresia "mantuitor personal " - gresit! Iisus nu a venit sa te mantuiasca pe tine personal. Expresia o stii din invatatura celor care nici nu mai stiu ce sa spuna ca sa atraga oameni la ei in biserica.
Cam la fel e cu "ai puterea invierii lui Hristos in tine". Noi, chiar daca suntem crestini nu avem nici o putere. Nici Iisus nu ar fi avut daca nu o primea de la Tatal. Expresia fiind facuta de un mare destept al bisericii intentionat imbarligata poate fi interpretata cum vrei, adica sa spui ca de fapt puterea lui Iisus care este in noi datorita Duhului Sfant este cea care ne asigura invierea, numai ca nici asa nu e corect. Noi nu stim ce daruri avem de la Duhul Sfant si nici nu stim daca printre ele se afla si acela care da puterea invierii, si nu stim pentru ca Iisus nu ne-a spus! ca spun oamenii, este altceva, ei spun multe.
Mai spuneai ca "Hristos nu te va parasi niciodata ". Super! poti sa te apuci sa faci ce porcarii vrei, ca Prietenul nu se supara! Nu stiu de ce nu pot crede asta, dar nu conteaza, conteaza ca tu sa inveti cum sa te mantuiesti, sa te mantuiesti, si sa nu astepti sa te mantuiasca biserica pentru ca nu poate. A citi brosurele inseamna a ignora invatatura lui Iisus, inseamna ca pui mai mare pret pe acele brosurele decat pe Evanghelie - citeste Evanghelia
Imi cez scuze inca o data ca m-am exprimat dur, dar trebuia sa te fac cumva sa vezi realitatea

| AnonImOO000 a răspuns (pentru Mircea08):

Este adevarat ce ai spus, dar tot in evanghelie scrie ''daca marturisesti cu gura ta pe Hristos ca domn, si crezi in inima ta ca Dumnezeu l-a inviat din morti, vei fi mantuit'' vezi tu, este nevoie de o alegere delierata si de a-ti pune increderea in moartea lui Isus pe cruce, de a accepta moartea lui ca plata pentru pacatele tale. Clar rugaciunea Tatal nostru este superioara, dar este nevoie de o alegere, si da, odata mantuit pacatele iti sunt iertate si nu mai ai nevoie de alta iertare pentru ca ele au fost iertate pentru totdeauna, dar ai nevoie de curatire, pentru ca te-ai murdarit. Si Iisus a spus ''Nicidecum n-am sa te las, cu nici un chip nu te voi parasi'' Iisus chiar daca pare greu de crezut, nu ne va parasi niciodata, in biblie scrie ''Duhul Sfant v-a peceptluit pentru ziua rascumpararii'' in vechiul testament Duhul Sfant intra in om ca sa faca o lucrare anume, dupa ce lucrarea era facuta Duhul Sfant pleca de la acel om, nu ramanea in el, dar cand Hristos a spus ''va voi trimite un mangaietor, El va fi cu voi in veac'' se referea la Duhul Sfant.

| Mircea08 a răspuns (pentru AnonImOO000):

Corect
Totusi cuvantul "te-ai murdarit"nu spune daca ai pacatuit sau doar ai gresit. Eu stiu ce inseamna, dar e bine ca atunci cand spui cuiva ceva sa fii explicit nu sa lasi loc pentru interpretari.
Iisus a spus ca "nu-i lasa " si s-a referit la cei pe care Dumnezeu i-a trimis la El pentru ca sa-i mantuiaca. Restul trebuie sa lupte pentru mantuire pentru ca nu-i usor sa faci dintr-un vas de lut, un vas de aur!

| AnonImOO000 a răspuns (pentru Mircea08):

Da Mircea, dar ca sa nu se inteleaga gresit as dori sa iti spun ca sunt doua lucruri in mantuire, nu poti castiga mantuirea prin performante personale, iti dau exemplu pilda celor doi oameni din templu care se rugau, din pilda lui Iisus, in bibilie scrie ''caci nu prin fapte ati fost mantuiti ci prin credinta, si asta nu vine de la voi ci este darul lui Dumnezeu, nu prin fapte ca sa nu se laude nimeni'' mantuirea este un dar, daca eu fac ceva pentru a o castiga nu mai este un dar si nu mai este nici har. dar odata mantuit daca nu faci fapte bune si nu slujesti lui Dumnezeu iti vei pierde rasplata, in biblie scrie ca lucrara fiecaruia va fi data prin foc, adica va fi judecata si vei primi sau vei pierde rasplata ''cat despre ei au fost mantuiti dar ca prin foc'' (in acelasi verset). plus ca daca esti mantuit si nu asculti de Dumnezeu vei suporta si anumite consecinte naturale ale pacatului.

| Mircea08 a răspuns (pentru AnonImOO000):

Asa e cum spui. A fi normal eu nu numesc performanta. Dumnezeu ne cere sa fim normali, si toate acele virtuti sunt insusiri normale ale omului. Daca spui intotdeauna adevarul e normal, deoarece anormal e sa minti. Daca intr-o incercare unde ai avea de pierdut daca spui adevarul, reusesti sa-l spui, indiferent de consecinte inseamna ca aceasta virtut a fost incercata ca prin foc, asa cum spuneai tu. Daca nu reusesti "va arde", adica nu o vei mai avea, de fapt nici nu ai avut-o atata timp cat nu a rezistat la o incercare. Insusirea acestor virtuti este aportul nostru la mantuire, si alegerea Celui caruia vrei sa slujesti. Cat despre judecata de apoi, ea este pentru cei care au ales sa fie sub Lege. Crestinii nu vor fi judecati
"Cel ce crede în El nu este judecat, iar cel ce nu crede a şi fost judecat, fiindcă nu a crezut în numele Celui Unuia-Născut, Fiul lui Dumnezeu.

(Sfanta Evanghelie dupa Ioan – 3/16-18)

"Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are viaţă veşnică şi la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viaţă"

(Sfânta Evanghelie după Ioan – 5/24)

| AnonImOO000 a răspuns (pentru Mircea08):

Da, este perfect adevarat