| anonim_4396 a întrebat:

Vreau cat mai multe pareri. Dupa ce am facut sex cu iubitul meu am observat cu stupoare in baie ca ceva lichid strain curge pe picioare cu toate ca am facut dus. Imediat m-am gandit ca s-a rupt prezervativul stiind ca nu e prima oara. Acum un an tot asa am patit. Am iesit din baie si l-am intrebat ca e ok prezervativu pt ca de obicei el verifica in timp ce faceam baie. Si mi-o raspuns fara sa stea pe ganduri ca e ok ca nu s-a rupt. Eu neavand incredere in el m-am dus sa-l verific. Si curgea ca izvorul din el. Nu-mi venea sa cred ca m-a mintit. Ori nici nu l-a verificat? Eram furioasa si l-am luat la intrebari. Scuza lui era ca n-a vrut sa ma stresez cu asta. Cat de inconstient putea fi el dar mai ales eu ca am avut incredere in el. Voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

S-ar putea ca el sa fi dat dovada de o crasa inconstienta dar la fel de bine exista si posibilitatea ca el era sigur/constient ca totul se va termina cu bine deoarece nu se putea cain acel moment sa ramai insarcinata. Acum ai vreun motiv sa fii ingrijorata? Stii in ce perioada a ciclului menstrual esti in acest moment? In primul rand ar trebui sa stii ca o femeie poate ramane insarcinata doar daca este in perioada fertila. Daca nu esti in acea perioada inseamna ca nu exista si nu va exista nici in urmatoarele 3-4 zile un ovul viabil care sa poata fi fecundat de un spermatozoid. Astfel ca acel lichid "strain" poate fi secretia ta vaginala sau sperma provenita de la iubitul tau si cu toate acestea sa nu se intample absolut nimic. In afara zilelor fertile poate sa patrunda in vaginul tau oricat de mult si de des lichid "strain" fiindca nu se poate forma o sarcina nici daca ti-ai dori-o tu. Daca esti in perioada fertila ar trebui sa te adresezi cat mai urgent unui medic ginecolog pentru a lamuri cat mai exact situatia.S-ar putea ca totusi sa nu fie el cel "inconstient", si sa stie foarte clar si corect/precis in ce moment al ciclului menstrual erai tu in momentul intretinerii actului sexual si in functie de aceasta sa stie precis daca exista sau nu posibilitatea formarii si instalarii unei sarcini. In multe cazuri voi femeile care nu cunoasteti niste lucruri simple, chiar elementare privind modul/mecanismul de producere a unei sarcini prin paranoia voastra sunteti in stare sa stresati barbatul care poate ajunge si el pana in pragul disperarii. Cea mai importanta intrebare pe care ar trebui sa ti-o pui tie insati se refera la aceea prin care sa stii/determini precis in ce perioada a ciclului menstrual erai in momentul sexului. Ce a curs si de unde a provenit aproape ca nu are vreo importanta. Multa sanatate.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa este, pe langa prezervativ puteai lua si tu anticonceptionale sau macar ulterior pilula de a doua zi.

| December a răspuns:

Pai a fost si ceva inconstienta din partea lui. Acuma na. poate nu ti-a zis ca nu a vrut sa strice momentul. Acuma daca baiatul stie sa se controleze bine si nici tu nu erai poate in perioada de risc (si el stia asta), atunci nu e grav. Totusi trebuie putina atentie pe viitor. Poti sa discuti cu el mai serios problema.