| blintzz a întrebat:

Buna dimineata, luna aceasta am intretinut mai multe contacte sexuale cu prietena mea, toate protejate, iar acum ii intarzie mensturatia de 6 zile, tin sa mentionez ca nu are un ciclu regulat, inainte ii venea pe 5, dupa, 11, iar acum a inceput sa-i vina pe 22. Am verificat de fiecare data prezervativu si nu era spart, ei ii curge mereu un lichid alb alb, si mi-a zis ca a fost racita jos 2-3 zile. Ii intarzie mensturatia din cauza racelii, sau au luat-o hormonii razna? A facut un test de sarcina azi si a iesit negativ.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA, privind atat momentul de incepere a menstruatiei cat si anticiparea lungimii ca numar de zile a fiecarui ciclu menstrual. Acest lucru se datoreaza faptului ca nu exista un reper fix adica data OVULATIEI fata de care sa se poata calcula/determina perioada fertila. In situatia prezentata in intrebarea ta, fiindca toate actele sexuale au fost intotdeauna protejate, se poate afirma fara teama de a gresi ca este vorba de o dereglare hormonala destul de importanta, situatie care apare si care se poate produce doar din cauza activitati foarte proaste si incorecte a uneia sau a mai multe glande endocrine. Fiindca o caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este de asemenea si IMPREVIZIBILITATEA, reiese ca lungimea ciclului actual poate sa fie foarte diferit fata de cicluri anterioare si astfel diferenta ca numar de zile sa fie chiar foarte mare. Uneori in cazurile mai grave, diferentele pot fi chiar de multe saptamani sau luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.), motiv pentru care nu se produce la timp, in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata cei 2 hormoni feminini esentiali estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale provoaca ovulatii imprevizibile de regula intarziate, care pot sa aiba urmari cum ar fi menstruatiile atipice, slabe cantitativ, sau cu data de pornire imprevizibila, imposibil de a fi determinata exact. Exact asa cum ai afirmat in cazul prietenei tale activitatea hormonala a luat-o....razna. Aceasta situatie foarte neplacuta poate fi rezolvata doar medical, initial prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si apoi pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, va fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa iti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa ti se regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta/permanenta si stresul provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa iti va prescrie folosirea de pastile anticonceptionale o anumita perioada de vreme pentru a se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actele sexuale au fost protejate, nu poate fi gravida.

| HazelEyes77 a răspuns:

Daca v ati protejat atunci nu are cum sa fie gravida. Si ea are oricum o menstruatie neregulata deci e greu de prezis- chiar imposibil- data la care urmeaza sa i apara menstra.

| anamaria82726 a răspuns:

Pai ai dovezile in fata. Actul a fost protejat, testul de sarcina negativ si ea oricum nu avea menstruatia regulata. Ti-ai raspuns singur. Nu e insarcinata