| eusebiu27 a întrebat:

Salutare TPU, in timp ce făceam dragoste cu prietena mea am observat faptul ca ii curge un lichid din vagin cam incolor. După ce am terminat am verificat prezervativul și era intact întrebarea este ce era acel lichid?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Respectivul lichid observat de tine, reprezinta un amestec de mai multe secretii produse de glande specializate existente atat in mucoasa vaginala cat si cele existente in cervix (colul uterin).
In permanenta in vagin este produsa secretia vaginala normala si de asemenea mucusul cervical (infertil sau fertil), iar in timpul actului sexual din cauza starii de excitatie, intra in functiune si glandele specializate care produc secretia cu rol de lubrifiere a vaginului, secretie care uneori cantitativ poate sa fie foarte mare/abundenta. Amestecul format din cele trei secretii poate sa fie atat de abundenta in unelecazuri, incat efectiv sa se scurga din vagin in timpul sexului si sa se prelinga printre buci pana sub fundul femeii si efectiv sa ude (sa inunde) chiar foarte tare cearceaful/salteaua.
Multa sanatate!