| Ajbsv a întrebat:

Vreau sa-mi spun problema pe care nu stiu sincer cate dintre fete/ femei o au. Mai mult am auzit la barbati chestii de genul. Am 23 de ani si sunt dependenta de masturbare. Ideea nu e ca o fac foarte des, oricum mult mai des ca alte fete, ci ca nu pot sa stau o saptamana, doua fara sa fac asta. Adica asta se traduce prin dependenta. Daca nu ar fi dependenta creierul nu mi-ar aminti ca la un interval de timp trebuie sa o fac. Intelegeti voi. In acelasi timp cand fac asta ma uit si la filme xxx. Mai sunt fete care au problema asta? Sincer ma consider un barbat avand in vedere ca am libidoul asa de mare. Posibil sa am foarte mult testosteron? Nu am auzit la nicio fata pana acum sa fie dependenta de asa ceva. Deci sunt singura? Mentionez ca ma simt fara vlaga si energie plus ca am probleme grave de memorie cand o fac.

20 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Esti la fel de dependenta de masturbare cum esti si de mancare.

Motivul pentru care nu vezi fete care posteaza e ca sunteti invatate ca la baieti e ok dar la voi e rusinos, daca iei 100 de fatuci de aici toate o freaca..ca e normal.

Faptul ca ramai fara vlaga imediat dupa e din cauza ca la voi orgasmul e mai intens decat la noi si cam tot urganismul depune efort acolo.

Daca nu ai vlaga in general e posibil sa fie din cauza dietei sau din cauza ca singura miscare care o faci e mersul pana la scoala/lucru iar memoria e greu de cuantificat, majoritatea oamenilor care cred ca au o problema cu memoria vor sa isi amineasca treburi pe care nu le considra relevante, memoria ta nu se deranjeaza sa tina minte chestii car enu le consideri importante.

Daca tot crezi ca ai o problema poti merge la medicul de familie pentru niste analize, in functie de rezultatul lor ti se va indica o vizita la un medic specialist sau tratament. Pentru memorie trebuie vizitat un medic neurolog.

| Ajbsv explică (pentru RoCkKiD):

De ce nu ai vedea fete care posteaza avand in vedere ca forumul e anonim? Adica e plin plin de baieti care zic ca sunt dependenti bla bla si nu am vazut fete sa zica asta. Concluzia mea e reala: femeile nu sunt atat de doritoare ca barbatii.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Ajbsv):

Draga mea, daca voi nu ati fi la fel de doritoare nu ar mai fi planeta asta supra populata. laughing In plus, pentru fiecare fata care o vezi ca nu s eplange ca se masturbeaza mai mult e una care se plange ca nu-i vine stopul.

E o chestie de contitionare sociala care va este bagata in cap de mici, ca sexualitatea la voi este vreo chestie mistica si ca nu trebuie sa stie nimeni ca va masturbati etc. E greu sa-ti explica dar sa zicem ca u tip va recunoate mult ami usor ca se masturbeaza decat o fata pentru ca nu il face nimeni curva sialte cele.

Tu se intampla sa ai un libido mai mare, nu tine de masturbare, depinde de la om la om. Ai fi surpinsa sa afli ca exista si tipi inderesti de masturbarea si sex cum sunt eu de unghiile cu gel. (adica deloc in caz ca nu era evident happy )

| mihai69 a răspuns:

Ești fără vlagă din alte motive, nu de la frecat scoica, stai liniștită!
Și nu e nimic ieșit din comun, ai doar un libido peste medie.

| Paul754880338 a răspuns:

Nu cred ca se poate afirma cum ca barbatii au un libidou mai mare sau mai mic decat al femeilor atata timp cat nici unul dintre cei care ar afirma asta nu a fost in pielea unei femei dar si a unui barbat in acelasi timp. Deci cred ca "statisticile" sunt de fapt presupuneri. Ce este insa mult mai evident este ca femeile sunt mai rezervate in a recunoaste ca tine ( la adapostul anonimatului) ca ai un libidou, mai mare. Acestea fiind spuse, nu vad nici un motiv de ingrijorare, pentru ca asta ar fi doar in raport cu niste minciunele ( sau adevaruri frumos ascunse ) feminine sau cu celelalte... masculine, pe care te las sa le numesti cum vrei tu:-))
Eu personal cred ca avem sau nu o inzestrare genetica, in acest "domeniu", pe care ne place sau nu, nu putem sa o negam.
Deci, as spune bucura-te de ce ai! Poate ca sunt femei care ar ravni la asta.

| Ajbsv explică (pentru Paul754880338):

E aiurea rau. Nimeni nu ar ravni la asta. E o dependenta bro. Gen daca nu fac intru in sevraj. Sa stii ca nu sunt doar zvonuri: am aflat si eu din diferite cercuri si crede-ma era genul ala de fete nebune crazy care zic tot si am aflat ca se uita la porno foarte rar sau doar cu prietenul ei. Pe cand eu sunt oarecum rezervata. Ideea e ca ma simt rau de la chestia asta.

| doctorandus a răspuns (pentru Ajbsv):

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza in fiecare zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| doctorandus a răspuns (pentru Ajbsv):

Adictie de masturbare nu este un diagnostic valabil. Nu exista nici in DSM-5, nici in ICD-10, nici in ICD-11.

| Ajbsv explică (pentru doctorandus):

Si in acelasi timp s-a dovedit ca masturbarea duce la multe probleme/ afectiuni. Nu stau sa le enumar dar foarte multa lume a absorvat ca duce ce o faci ai stari de ameteala plus probleme la urinare plus stare de rau. Acestea toata lumea le sesizeaza. Pe langa asta sunt studii total opuse la ce ai zis tu acolo dar bineinteles ca ei vor sa arate doar varianta lor care de altfel e falsa. Am devenit o ruina din cauza la cheatia asta putere de concentrare memorare tot a scazut. Consuma resursele corpului degeaba.

| doctorandus a răspuns (pentru Ajbsv):

Sincer, asta e o teorie paranoida a conspiratiei. Mergi la psihiatru. Nu e o jignire, chiar ai nevoie.

Bolnavii psihici dau vina pe masturbare pentru problemele lor, dar bineinteles nu s-au imbolnavit de la masturbare, dovada fiind ca marea majoritate a oamenilor se masturbeaza (sau s-au masturbat).

| Paul754880338 a răspuns (pentru Ajbsv):

Baietel sub acoperire. Cam asa imi suna mie.

| Ajbsv explică (pentru Paul754880338):

Mi se pare ciudat ca doar barbati mi-au raspuns ca sa-mi zica vai e normal dar nicio fata nu mi-a raspuns sa-mi zica da bai si eu sunt asa. Oare de ce?

| Ioanafreeyourmind1995 a răspuns:

Eu nu ma consider "dependenta" si fac acelasi lucru ca si tine. Si am si eu 23 de ani. laughing Pur si simplu imi place sa o fac. Este placere pura si nu vreau sa mi-o reprim, mai ales ca atunci cand eram intr-o relatie niciun baiat nu a reusit sa imi provoace un orgasm. Nu ai auzit nicio fata sa vorbeasca despre asta pentru ca poate nu se simt confortabil sa discute despre asta, dar tu chiar crezi ca ele nu o fac? Poate si mai des decat tine? Dar cred ca in primul rand trebuie sa iti raspunzi la intrebarea daca este cu adevarat o dependenta, pentru ca vad ca esti foarte ingrijorata si pararea mea e ca nu ar trebui sa fii. Te vede cineva? Stie cineva ca faci asta? Doar daca spui tu ca te consideri "dependenta". Treaba devina "patologica" cand este facuta in exces. De peste 3-4 ori pe zi si cand gandul iti este efectiv numai acolo. Cei dependenti cu adevarat cu siguranta nu pot sta mai mult de 1-2 zile, da'pai 1 sapt-doua cat ai zis tu. Concluzia: ar trebui sa te bucuri de senzatiile pe care ti le ofera propriul corp fara atatea griji.

| Ajbsv explică (pentru Ioanafreeyourmind1995):

Da? De ce sa ma bucur mai exact? De ameteli sau de pierderile grave de memorie sau mai degraba de tiuitul in urechi?

| Ioanafreeyourmind1995 a răspuns (pentru Ajbsv):

Esti medic ca sa fii sigura ca din cauza asta ai simptomele astea?

| Ioanafreeyourmind1995 a răspuns (pentru Ajbsv):

Esti medic ca sa fii sigura ca din cauza asta ai simptomele astea? Dar ma rog, dupa cum mi ai raspuns, se pare ca tu oricum nu aveai nevoie de nicio parere. Imi cam pare rau ca ti am dat parerea mea!

| GrungyCacti a răspuns:

Si eu ma simt ca un barbat in corpul unei femei cand e vorba de asta. laughing Ma gandesc non stop si ma ating de cate ori am timp liber deci nu esti singura. Si eu am probleme cu memoria dar nu stiu sigur daca este din motivul asta. Nu ai de ce sa te simti aiurea din cauza asta. Mai sunt multe altele in aceeasi situatie.

| Tormented0ne1 a răspuns:

Tu chiar crezi ce-ţi zic prietenele tale ţie. Stai liniştită că toţi oamenii se masturbează aproape zilnic. Şi iubita mea o face când nu sunt acasă, şi ştim ambi că şi eu. Societatea ţi-a băgat în cap că nu e ceva ok şi gata o iei de bun. Intri în sevraj laughing)hai lasă-ne.

| AmiPlaceFortnaight a răspuns:

Iti trebuie atentia unui barbat

| Ajbsv explică (pentru AmiPlaceFortnaight):

Atentie in ce fel te referi?