| Claudiu118 a întrebat:

Bună. De câțiva ani ma uit la filme porno și ma masturbez, am ajuns sa fiu dependent de chestia asta și nu prea pot sa ma las tot timpul. Am fost atras de fete, am avut relatii cu fete, săruturi etc sunt complet atras de fete din orice perspectiva, problema e ca după ceva timp (vreo 2 ani) am început sa ma plictisesc de filmele normale și am început sa ma uit la lesbiene și ulterior la filme cu gay. In timp ce ma masturbam ma excita pe moment dar după eram complet dezgustat și îmi era scârbă de ce am facut, nu am fost niciodata atras de băieți și nici nu îmi imaginez sa fiu gay sau sa am relatii gay de orice fel, sunt dezgustat de ideea de a fi cu un bărbat. Imi imaginez viitorul lângă o femeie, dar într-o seara în timp ce ma masturbam la filme normale am schimbat pe filme cu gay și la fel după am fost scârbit de ce am facut, dar am rămas de atunci cu gândul asta ca sunt gay deși nu sunt atras de bărbați dar nu mai pot sa scap de gândul asta de mai bine de 2 săptămâni. Am vorbit și cu un prieten care mi-a spus ca pur și simplu creierul meu s-a obișnuit cu filmele alea și cauta ceva nou în cazul asta filme gay sau lesbiene ca și dependenta de droguri, vrei din ce în ce mai mult. Nu știu ce sa fac, nu vreau sa fiu gay, nu sunt atras de bărbați, doar de femei dar ma omoară gândul asta ca m-am uitat și mi-a plăcut și ca poate sunt gay deși nu sunt atras.

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Cred că majoritatea băieților și chiar bărbaților care au o oarecare experiență cu filmele porno, ajung in acesta etapa destul de avansata in care cauți chestii și mai captivante din punct de vedere vizual.
E o etapă avansată și poate fi tratata mai greu, dar cu perseverență tot se poate remedia, zic eu.
Legat de partea cu gay și chestii, nici nu trebuie sa fii ca să manifești interes în acest sens.Cum ziceai și tu,e exact ca un drog pornografia și nu numai,orice viciu,printre altele.
Cu cât te obișnuiești cu un fel de viciu, creierul vrea mai multa dopamina și tu, involuntar i-o oferi,că așa se întâmplă.
Sa fiu sincer,nu e ușor să te lași de masturbare,nici eu nu am avut încă tăria să trec peste acest impediment.Dar in cazul meu e mult mai controlat acest obicei și încerc să nu îl transform Intr-o obsesie.
E greu faptul că atunci când vrei sa te lași survine dorința aia apăsătoare, asemenea fumătorilor de a face,iar și iar chestia aia.E nociv și că o faci și că nu.Dar parca e mai bine sa nuhappy
Pe scurt, ferească Dumnezeu de așa ceva pe cei ce se lupta cu boala asta psihica, că da, ajunge până la obsesie și obsesia clar e nociva
Nu prea am putut sa ajut, dar da, am incercat

| doctorandus a răspuns (pentru Hyperion7):

Adictia de porno nu este un diagnostic recunoscut de breasla medicala. Surse: DSM-5, ICD-10, ICD-11, DSM-5-TR.

| Hyperion7 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu sunt medic,nu am licență,nu studiez șamd,însă trebuie doar ca sa treci macar odată prin acel lucru ca să știi exact cum ehappy
Unu la mana,doi la mana,doar pentru că nu breasla medicala nu accepta un lucru, asta nu înseamnă că nu există. Doar pentru că nu scrie de dependenta de jocuri de noroc sau alte dependente, asta nu justifică faptul că acestea, in viața reală, de fapt, exista big grin

| doctorandus a răspuns (pentru Hyperion7):

Ironia fiind bine înțeles că dependența de jocuri de noroc este o tulburare mentală recunoscută.

| Hyperion7 a răspuns (pentru doctorandus):

Repet,nu trebuie sa vezi ca sa crezi, a fi dependent de pornografie e la fel de grav ca că atunci când te-ai droga.
Nu zic, poate nu este recunoscuta, însă ea există și se manifestă prin diferite forme, printre altele și acest caz.

| doctorandus a răspuns (pentru Hyperion7):

Dap, la 20 ani de la introducerea internetului de mare viteza, Asociatia Americana de Psihiatrie a constatat ca nu exista dovezi ca ar exista asemenea adictie.

| Hyperion7 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu vorbesc în calitate de medic, psiholog sau vreo adiție a acestora, însă sunt sigur că mulți bărbați suferă în tăcere de aceasta treabă, însă probabil din rușine nu sunt deschiși, altfel nu știu.

| doctorandus a răspuns (pentru Hyperion7):

Ei sufera, dar psihiatrii considera ca ei au alte tulburari mentale, iar consumul exagerat de pornografie este doar un simptom si nu cauza tulburarilor mentale.

| Hyperion7 a răspuns (pentru doctorandus):

Da,uite că la asta nu m-am gândit.
Într-adevăr, exista și posibilitatea asta.

18 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Incearca sa mai folosesti si niste semne de punctuatie sau paragrafe cand scrii, sa inteleaga lumea mai repede ce vrei.

Daca nu reusesti sa te controlezi ai optiune sa blochezi aceste siteuri ca sa nu le mai poti accesa. In ritmul asta vei avea probleme in relatiile viitoare, deci ia o pauza de la fap fap.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Vezi ce fac filmele alea din voi de asta zic și spun mereu și explic nu va mai uitați la prostile alea ca nu-i sănătos și normal deloc industrile de filme... Asa astea distruge toată sănătatea omului -_-

| Hyperion7 a răspuns (pentru MuatafaonurContInchisDeTot):

Sănătatea omului,printre altele,da,este distrusa și de industria porno,însă nu e singura care distruge,in proporții mari,sănătatea umană.
Printre altele amintim excesele de orice fel,zahar,grăsimi,sare, uleiuri procesate,produse procesate, radiațiile aparatelor din casa, telefonul șamd.
Deci, printre altele, poți să mori bine mersi și fără pornografie, însă nu contest ca e nociva, atenție!

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru Hyperion7):

Telefonul? Cum adică doar nu-i da cineva cu telefonul în ca cuiva și îi sparge tâmplă și Doamne ferește acolo rame suna ciudata cei drept da și foarte posibil acum depinde și de Telefon dacă este unul cărămidă îți dau seama ești terminat Tea prins nai șanse da dacă este un telefon mai asa mai slaba ușor nu-i chiar asa grav totuși dacă îți prin în ochi și tâmplă una sunt șanse destule sa fie fatală lovitura sa să ști

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru Hyperion7):

Știu un caz care unul a făcut Labă de 48 de ori și a murit da frate lau da la știri serios nu te mint cu nimic nici eu nu stiam eram curios și zic ca o fi murit cineva de la asa ceva până la urmă de câte ori o poți face și sa nu pățești ceva și asta o făcut-o de 48 de ori prost mai avea încă 2 face 50 da na reușit săracul oricum a rămân și in record nebunu))) cel mai mare la... St Din istorie umană și omenirii

| Hyperion7 a răspuns (pentru MuatafaonurContInchisDeTot):

Pentru curiozitatea lui nătângă o platit cu viața big grin

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru Hyperion7):

Ba nu știu ce fel de curiozitate avea ăsta da sa mori de la Labă Las-o dracu mai bine ma calcă o mașină decât o așa moarte ce dracu sa mori in halul ăla murdar și inpuțit și dracu 48 de ori ma Las-o naiba căta prostie sa ai în tine măcar de prindea 50 era ceva serios frate

| doctorandus a răspuns (pentru Hyperion7):

Suferi de delir mistic. Adictia de pornografie nu e recunoscuta nici de DSM-5-TR (Biblia psihiatriei mondiale), nici de ICD-10 sau ICD-11 (Organizatia Mondiala a Sanatatii).

| Hyperion7 a răspuns (pentru doctorandus):

Zi-i cum vreihappy
Însă doar pentru că nu scrie in catastiful medical, asta nu are nicio scuză in ceea ce privesc realitățile actuale.

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Aoleo...da-le'ncolo de filme porno ca realiltate nu prea corespunde cu ele și lasă și masturbarea ca slăbește organismul, scurge energia din tine.