| HanOgHun a întrebat:

Vreau sa povestesc ceva și sa îmi spuneți cât de posibil este.
Am 17 ani. Ultima data când am avut menstruație, în ultima zi de menstruație am făcut cu prietenul meu asa numitul "dry sex". Eram complet îmbrăcați. El lenjerie intima și blugi, eu lenjerie intima si blugi. Eu ulterior l-am întrebat dacă a ejaculat ceva, asta la câteva zile fiind, el mi-a răspuns nu. Ideea este ca după aceea am început sa simt un foarte mare discomfort abdominal + durere de spate exact ca la menstruație. Simțeam și încă simt ca un fel de umflatura in stânga buricului, probabil fiind ovarul stâng. La palpare nu se simte, dar eu o simt acolo. Plus alte tipuri de dureri: înțepături fugitive sub coasta, în dreapta jos, în zona pelviana. Îmi simt zona vaginala inflamata și o foarte mare sensibilitate pe burta. Dacă ma ating sub orice forma cu pielea de pe burta de ceva, pur și simplu simt discomfort. Toate astea au venit cu un fel de greata / stare de vomă. Am crezut inițial ca am vreo cistita și am luat niște pastile pentru infecție urinara, dar după 2 pastile parca mai rău ma simțeam. Durerea aceasta persista și acum. Au început sa ma doară și sânii și sunt sensibili, iar sfafcurile încep sa se tuguiasca, ceea ce nu mi s-a întâmplat pana acum.
Îmi vine sa urinez foarte des. Nu am durere la urinare, totuși. Mi se pare ca am depus și un strat ssubțire de grăsime pe abdomen.
În accesul meu de paranoism am cautat pe net ce înseamnă toate astea și vad peste tot simptome de sarcina. Cum sa fiu însărcinata prin 4 straturi de haine?! E posibil?!
Ce altceva ar putea fi? Vi s-a întâmplat? La analize ma voi duce după anul nou, dar pana atunci stau într-un continuu stres.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti fi insarcinata prin haine, este complet imposibil. NU ai nevoie sa faci nici o analiza, poti fi sigura. E probabil mulat ipohondrie asociata cu teama de sarcina care te face sa iti imaginezi o groaza de simptome, in functie de cum le citesti de pe net, corelate si cu lipsa ta de cunostinte de baza legate de corpul tau.
De exemplu, semnele de sarcina apar dupa minim 4 saptamani de la contactul sexual, niciodata inainte. Ovarul se gaseste in bazin, sub nivelul osului pube, este imposibil sa il simti la buric, cu multi centrimetri deasupra. Durerile de orice fel si inflamatia zone genitale NU se intalnesc niciodata in sarcini (ma rog, poate in ultima luna, cand fatul e mare sa te doara spatele si burta, dar nu in prima saptamana). Urinarea fecventa pare numai in ultimul trimestru de sarcina, cand copilul este mare si apasa pe vezica, nu este simptom de sarcina incipienta.
Asadar, mai bine informeaza-te mai mult, afla unde iti sunt situate organele, afla care sunt caile prin care poti obtine o sarcina, care sunt simptomele de sarcina, cand apar ele si acre este explicatia lor. Nu poti invata asta de pe net, emrgi la biblioteca si informeaza-te

| HanOgHun explică (pentru Brigaela):

Inflamația pe care o simt nu este deasupra buricului, ci în dreptul sau, în partea stânga, poate chiar 1, 2 centimetri mai jos.

| Brigaela a răspuns (pentru HanOgHun):

Pai si ce treaba poate avea cu ovarul care este la 1 cm sub nivelul osului pube?

| corbulalbrosu a răspuns:

Separe ca in cazul tau este vorba de o stare continua si agravata de PARANOIA. Probabil ca in astfel de cazuri ar fi indicat sa fii consiliata de un psiholog sau un psihoterapeut sexolog. Multa sanatate!

| lpavel a răspuns:

1000% sigur ca nu esti insarcinata! Nici nu stiu cum ti-a trecuta asa ceva prin cap... big grin poate o fi din cauza ca nu ati facut sex... sau poate fi de la orice dar insarcinata sigur nu esti! La baieti dupa asa ceva daca nu se termina au dureri mari de testicole, acum nu stiu cum e la fete dar daca zici ca acele dureri au inceput dupa cele intamplate ar putea fi si din cauza aia.

| HazelEyes77 a răspuns:

Draga mea noi nu putem sa punem un diagnostic numai medicul o poate face dar sigur nu e vorba de sarcina in conditiile astea. Chiar si daca ai fi facut sex neprotejat e imposibil sa ai simptome imediat dupa. O fi vorba de anexita sau chiar apendicita daca te doare in dreapta jos. Si eu am avut o sensibilitate crescuta a abdomenului si dureri surde care se confundau cu crampele menstruale si era apendicita desi nu ma gandisem la asa ceva. Asta nu inseamna ca asta ai si tu. Numai un consult de specialitate si poate un ecograf pot arata cu acuratete cauza starii de rau cu care te confrunti. Multa sanatate

| adolescenta2002 a răspuns:

Sa stii ca uneori si de frica poti sa ai impresia la tot ce citesti auzi sa inceapa sa te doara sa ai stari iti zic eu 100% nu esti insarcinata e IMPOSIBIL