| Lorde92 a întrebat:

Vreau sa trec direct la subiect deci eu sunt clas a 7-a si a aparut o noua materie anume chimia crying noi avem un profesor de chimie (are 24 de ani). De cand a inceput sa ne predea la clasa el tot se uita la mine insistent, apoi intr-o zi m-a chemat la catedra si m-a intrebat daca am prieten/iubit, iar eu am spus nu. Dupa cateva saptamani mi-a facut ceva apropouri ca sunt frumoasa si ca baiatul care va fi cu mine este norocos. De atunci mereu in pauza dinaintea orei lui ma apuca un fel de frica si imi bate inima tare, devin foarte agitata. Saptamana trecuta pe fiecare elev l-a chemat sa discute cu el despre incheierea mediilor pe semestrul doi, cand m-am dusla el mi-a spus ca imi iese media destul de mare (invat destul de bine) si ca daca nu accept sa merg macar la o intalnire cu el ma va lasa corigenta! Atunci m-am speriat ingrozitor, nu voiam sa ies cu el si i-am spus ca doar o sa-i dau nr meu de telefon, iar el mi-a spus ca nu ma va lasacorigenta dar nici cu media mare nu ma va incheia. Nu mai pot ma simt foarte josnic! Imi e scarba de el nici nu vreau sa-l mai vad si plus ca acum am inceput sa-mi fie scarba si de mine! Va rog ajutati-ma ieri de cand i-am dat nr meu ma suna des cam 1-2 ori pe zi si mama a inceput sa dea de banuit ca am un prieten, din cauza lui sunt nevoita sa o mint pe mama mea. Nu vreau sa le spun parintilor pentru ca imi este rusine, dar stiu ca trubuie. Peste o luna o sa dau tezele, iar eu nu ma pot concentra sa invat daca tot ma suna. Dati-mi niste sfaturi si ce-as putea sa fac? Si scuze pentru greseli, dar ma grabesc si scuzati-mi categoria. Va multumesc celor care au avut rabdare sa citeasca, pa!

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Spune-le urgent parintilor. Nu ai nici un motiv sa-ti fie rusine sau frica, tu nu ai facut nimic rau, nu ai gresit si nu exista nici un motiv sa treci prin asa ceva. Profesorul tau este fie bolnav psihic, fie infractor si, in oricare din cazuri, nu are ce cauta la catedra si nu are dreptul sa te chinuie. parintii te vor intelege si te vor ajuta, la fel autoritatile.

greece12
| greece12 a răspuns:

Trebuie sa spui parintilor, imediat!
Profesorul tau face abuz de putere si are accese de pedofilism, trecand peste faptul ca e lipsit de orice profesionalism in relatia elev-profesor.
Discuta urgent cu parintii si spune-le exact ce se intampla! Roaga-i sa te asculte pana la capat, inainte sa le spui despre ce e vorba.
Si cere-le ajutorul.
Sunt singurii care ti-l vor oferi eficient si dezinteresat!

| Ana94 a răspuns:

Eu zic că ar trebui să le spui părinţilor, măcar mamei tale. Nu e normal ce face profesorul ăsta! Asta se numeşte pedofilie şi nu e normal să te şantajeze pe tine că dacă nu ieşi cu el, te lasă corigentă. Vorbeşti cu părinţii, iar ei să meargă la directorul şcolii să facă plângere, iar dacă nu se rezolvă, chiar la Inspectorat. E inadmisibil să te simţi tu prost şi să-ţi fie teamă să mai mergi la şcoală din cauza lui! Ori înţelege de vorbă bună şi îşi vede de treabă, ori vorbeşti cu ai tăi şi te duci la director. Baftă! Şi sper că acest profesor va înceta totuşi cu acest comportament înainte să ai tu de suferit din cauza asta şi să ajungi să iei măsuri mai drastice.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vorbeste cu părintii si impreună merge ti la director si explica ti situatia, tu si părintii tăi face ti plîngere impotriva profesorului, eventual la politie.

| IrinaAndreea a răspuns:

Nu are de ce sa iti fie rusine, trebuie sa vorbesti urgent cu mama ta, iar apoi ea sa ii spuna directorului. Nu e normal sa se intample asa ceva, poate fi acuzat lejer de pedofilie, mai ales cu asa diferenta de varsta mare. Nu mai amana momentul si povesteste-i mamei tale, sigur va intelege si te va ajuta sa rezolvi aceasta problema urata.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Stange cateva dovezi, inregistreaza apelurile daca poti, si spune-le parintilor, neaparat! Cel mai probabil o sa zboare proful din scoala, si se va termina cosmarul tau.
Nu are de ce sa-ti fie rusine, e mult mai rau daca nu zici nimic.

| Oana92 a răspuns:

Vorbeste URGENT cu parintii apoi cu diriginta si cu directorul scolii. Si indiferent de raspunsul lor mergeti la politie. Dar repede, omul asta e ciudat si ce face el e ilegal. Iti e profesor si tu esti minora, risca puscaria! Fa ceva inainte sa se intampla, Doamne fereste, ceva! Si nu fa greseala de a incerca sa rezolvi singura asta (sa-l filmezi/ameninteti) esti micuta si ai nevoie de sustinere in tot ce faci! Bafta!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Vektor a răspuns:

Urmatoarea data cand mai face asa, ii spui frumos ca ai vorbit cu mama ta si ca ea a zis ca nu te lasa sa iesi cu baieti de 24 ani, mai ales profesori.
sa vezi ce cuminte se face happy

| AliMiha a răspuns:

Spunele parintilor tai, ei te vor ajuta. Fa-ti curaj si povesteste-le cum a inceput totul. o sa te inteleaga, o sa aprecieze ca vorbesti cu ei. Nu te chinuii ca nu merita. Vorbeste cu parintii tai ajuta-te pe tine si probabil vei ajuta mai multe fete! Gandeste-te, nu merita sa stai cu groaza si frica asta in tine!

| AntonyaCeaCurioasa a răspuns:

Deci in primul rand trebuie sa te aduni si sa iti faci curaj sa le spui parintilor. Neaparat parintii tai trebuie sa afle! Stiu ca iti este rusine si nu vrei sa le spui fiindca iti e oarecum frica, dar ei vor sti ce sa faca. Profesorul tau e un tampit si si eu am avut probleme cu profesorii (ma contraziceam cu ei si unii dinte ei nu ma suportau, ma rog ). In al doilea rand trebuie sa eviti cat poti de mult contactul cu proful asta si sa te asiguri ca nu ramai in vreo incapere singura cu el (e un lucru foarte important) iar in ultimul rad nu trebuie sa iti fie rusine cu parintii tai! Ei te vor ajuta cu siguranta plus ca tu nu ai absolut nici o vina, ba din contra ar trebui sa fii mandra de tine ca esti si frumoasa si curajoasa astfel incat sa le spui parintilor tai! Sper ca te-am putut ajuta si dupa toata tarasenia imi dai si mi un mesaj si imi spui cum a mers totul. Succes!

| Florescu23012000 a răspuns:

Te duci frumusel la director. Cea mai eficienta metoda. Dar trebuie sa ai niste dovezi.

| UserName122132 a răspuns:

Sperielwinking inregistreaza o convorbire cand spune ca te va lasa corigenta daca nu faci ceva...,(ce spune el ) apoi santajeazalwinking nu fi fricoasa happy

| RobberTh a răspuns (pentru UserName122132):

Stai, stai asa! Mai este un punct in regulamentul scolar ca nu ai voie sa inregistrezi/filmezi. si asa mai departe in timpul orelor. Daca o sa inregistreze doar de santaj fii sigur ca o s-o pateasca si ea dar daca inregistreaza si merge la director/parinti si arata acea inregistrare fii sigur ca va fi primita cu multa caldura de director laughing

| RobberTh a răspuns:

SUNT INTERZISE RELATIILE INTIME DINTRE PROFESOR-ELEV si daca sunt varste apropiate. In cazul tau 'Lorde', daca nu ai curaj sa le spui parintilor(desi chiar ar trebui), spune-i unui profesor care este de treaba si cu care te intelegi sau unui prieten care are mai mult tupeu sa spuna despre incident-ul cu acest profesor. Sau ar mai fi un caz, spui acestui profesor verde-n fata si daca o sa inceapa cu santajurile si daca mai aude vreun coleg/colega mergeti amandoua/amandoi la director sau SPUI DIRECT PARINTILOR CE TE DOARE.

| lilwhitetrash a răspuns:

Profu tau e pedofil!
Ar trebui sa le spui parintilor sa se duca la director sa vorbeasca cu el despre profesorul tau de chimie!
Plus ca te santajeaza!
Nu e ok(nici in afara scolii) sa iesi cu un barbat de 24 ani, cand tu ai 13 maxim 14 ani!
Spune-i mamei tale, si nu iti fa griji, o sa se rezolve!
Ai incredere in tine si vorbeste cu ai tai!