| EvaTramell a întrebat:

Buna TPU happy. Vreau sa va intreb ceva. De cateva zile mai exact de ieri si alaltaieri ma doare burta si sanii. Eu am operatie si ma gandeam ca poate de la frig cum am stat pe ceva rece mam racit. Dar acu 2 saptamani aproape 3, am facut dragoste, desigur mam protejat.De ce ma doare burta? Nu am greturi sau stiu eu, sau sa lesin sau sa prezint una dintre simptome. Ma doare doar asa burta. Cu cateva zile in urma am facut si putin sport si am facut probabil febra, dar sanii de ce ma dor? Cand imi pun mana pe ei imi sunt moi. Ce inseamna? Sa nu fie ceva grav! Multumesc dau funditahappy

12 răspunsuri:
| Đϋffγ a răspuns:

Poate o sa iti vina in curand menstruatia happy

| EvaTramell explică (pentru Đϋffγ):

Cam pe saptamana viitoare trebuiebig grin

| Đϋffγ a răspuns (pentru EvaTramell):

Pai e posibil sa ai `simptome `cu o saptamana inainte sa iti vina menstruatia. Daca v-ati protejat si a fost totul in regula nu ai cum sa fi insarcinata happy

| EvaTramell explică (pentru Đϋffγ):

Dar sanii de ce ma dor?

| Đϋffγ a răspuns (pentru EvaTramell):

Pai si durerea face parte din acele simptome
Dureri de cap, de sani, burta, spate...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În PRIMUL rând, NU te doare "burta" - te doare pe "laterale", adică la ovare!

Apoi, durerile de sâni şi de ovare sunt simptome premenstruale - ele apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstruaţia - deci, în curând o să-ţi vină "ciclul"!

După cum spui şi tu, săptămâna viitoare ar trebui să vină menstruaţia, deci sunt cam 7-10 zile până atunci ( cum spuneam şi eu mai sus )!

NU cred să fi însărcinată, mai ales că v-aţi protejat ( probabil cu prezervativ ) - deci, poţi să fi LINIŞTITĂ din această privinţă!

NU ai nici o problemă, ai RĂBDARE şi vei vedea că este menstruaţia...

| EvaTramell explică (pentru bursuc001):

Dar burta ma doare nu pe "laterale". Poate fii din caua vremei?

| bursuc001 a răspuns (pentru EvaTramell):

Nu cred că poate fi din cauza vremii - doar dacă te doare exact locul operaţiei.

Dacă te doare burta "jos" ( deci nu la ovare ), atunci probabil că este vorba de o răceală abdominală - dar, de obicei, aceasta este însoţită şi de alte simptome : senzaţie de urinare deasă şi slab cantitativă ( urinezi puţin şi des ), eventual senzaţie de usturime la urinare, etc.
Pentru asta ar trebui să mergi la un control ginecologic, să vadă ce ai şi să-ţi prescrie tratament.

Dacă te doare chiar locul/zona operaţiei, POATE fi de la vreme!

| blk23 a răspuns:

Sanii te dor inainte si dupa ciclu daca esti mai sensibila, si cand cresc.

| EvaTramell explică (pentru blk23):

Ciclu trebuie sa imi vina cam pe saptamana viitoare, credeti ca sunt insarcinata? Sper sa nu!straight face

| Dorgo_Cosmin_1995 a răspuns:

La frig, la ploaie sau cand e innorat afara(in general la schimbari de vreme) operatiile dor in primii ani.
Cat despre sani, pot fi mai multe cauze, asa ca nu pot sa iti spun nimic sigur. Cel mai bine e sa mergi la medic de urgenta cand vezi sau simti ceva in neregula cu sanii tai.

| EvaTramell explică (pentru Dorgo_Cosmin_1995):

Eu am operatia de 18 ani si de fiecare data cand se schimba vremea ma doare.