| Usenames a întrebat:

Bună TPU, vreau și eu un răspuns cât mai serios deoarece sunt puțin speriata. Dau funda!
Luni (02.11) Trebuia sa îmi vina menstruația..., de joi (05.11) am dureri de burta în fiecare zi. (Durerile acelea menstruale), am sâni destul de sensibili, câteva coșuri, semne ca menstruația mea ar trebui sa apară, dar pana astăzi (07.11) nici picatura de sânge.
Țin sa menționez ca am mai avut întârzieri de genul acesta (maxim 5 zile) sunt deja 6 zile și sunt destul de panicata.
Poate fi vorba despre o sarcina? Sau doar întârzie?
Mulțumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Daca ai ciclul perfect regulat (adica se succede la acelasi numar de zile mereu) iar intarzierile pe care le mentionezi au fost niste exceptii, atunci poti face un test de sarcina in cazul in care suspectezi ca exista sanse.

Dar daca ai un ciclu neregulat, atunci povestea e alta (nu ai cum sa stabilesti cand va incepe menstruatia si nici nu se poate vorbi de intarzieri) si daca menstruatia nu apare intre timp, poti face un test de sarcina, trecute 21 de zile de la contactul sexual.

| Hypefox a răspuns:

Cauzele pot fi mai multe. Dacă ai început un tratament nou, dacă poate ai avut vreo infecție vaginala sau sa fi avut ceva în partea genitala... Dacă ai făcut neprotejat și ești nesigura iar cum ești deja în întârziere de 5 zile, poți face un test. Primul pipi de dimineață să îl pui într-un borcanas sau pahar de unica folosință și sa ți faci un test de sarcina. Dacă îți este negativ, înseamnă că poate fi ceva hormonal, stres.
Normal îți apar liniile direct cu toate ca trebuie sa mai aștepți ceva minute după ce faci acel test.
Normal când ești însărcinată produci mult estrogen și testul verifica dacă ai estrogen și acesta este semnalul ca ești însărcinată. Dacă e negativ te poți relaxa. Oricum ai senzațiile unei menstruații deci acum nu îți vine din cauza ca ești stresata ca nu ti vine și crezi ca ești însărcinată. Asa mi se întâmplă mie. Dar nu ești dacă ai fix aceleași simptome ca la o menstruatie normala pe care o ai dar totuși fa un test. Dacă e pozitiv (deși n-aș crede datorita faptului ca ai simptomele de menstruație) nu uita sa discuți cu cineva sa te ajute cu situația. Încearcă sa te analizezi dacă ai pofte, migrene, stări de vomitat, ceva ciudat. Dacă nu ai nu ai de ce sa te stresezi.