| Usenames a întrebat:

Bună ziua TPU!
Va rog sa ma ajutați și pe mine...
Imi întârzie menstruația de 3 zile (astăzi este a 3a zi)... am niste dureri de burta (durerile menstruale), dar sunt destul de ușoare, dar nici picătură de sânge...
Pot face un test de sarcina sau este prea devreme?
Dau funda! Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| AnemonaP a răspuns:

Buna. Întârzierea menstruației nu înseamnă ca ești însărcinată. Sunt n motive pentru care întârzie menstruația, poate ești stresată, poate de la alimentație, poate de la un dezechilibru hormonal. Și da, chiar dacă ar fi sarcina, este devreme. Testul de sarcina arată un rezultat corect dacă este făcut la momentul potrivit. În stadiile incipiente ale sarcinii, rezultatul poate fi fals-negativ. Sunt persoane care si-au făcut test, a ieșit negativ si au stat liniștit si după ceva timp test pozitiv. Mai așteaptă puțin, însă, e posibil sa îți vina, și dacă nu, poți încerca un test.

2 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Nu inteleg daca vrei sau nu aceasta sarcina (daca este). Si da, daca deja a intarziat menstruatia iti poti face test de sarcina cu rezultat destul de precis. Daca iese pozitiv si iti doresti bebele, felicitari!

| Teo29 a răspuns:

Daca ai facut-o neprotejat, este risc de sarcina. Mai multa atentie pe viitor!
Test poti face dupa inca 15 zile