| Madutzza98 a întrebat:

trebuie sa recunosc ca sunt foarte speriata... Luna trecută mi-a venit menstruația in 20 si ma ținut normal 4 zile, si luna asta in data de 10 am avut niște dureri similare menstruale si mi-a venit chiar o picătura de sânge, am zis ca poate mi-a venit mai devreme de termen apoi nu mi-a mai venit deloc a doua iarăși au continuat durerile dar tot nu venea nimic, si azi am mi-o mai venit o picătura de sânge asa mai spre seara dupa dureri de burta aproape toată ziua. Va rog dati-mi un sfat! Funda

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai probabil este vorba de o dereglare hormonala, care in perioada adolescentei se poate produce din cauza schimbarilor continue din organism. Probabil ca nici ciclul tau menstrual inca nu este regulat si in aceste conditii un ciclu menstrual mai scurt decat cele avuta in mod obisnuit nu ar trebui sa fie considerat ca fiind ceva grav. Cel mai scurt ciclu menstrual considerat ca fiind normal este cel de 21 de zile. In acest caz este depasita aceasta bariera minima deci azi fiind deja in a 23 zi deci nu poate fi vorba de un ciclu anormal. Multa sanatate!

| Madutzza98 explică (pentru corbulalbrosu):

Nu ar trebui sa fiu speriat ca in 3 zile mi-a venit doar 2 picături? Si in aceste 3 zile aveam dureri menstruale doar ca fără menstruatie

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Madutzza98):

Deocamdata NU, deoarece astfel de mici sangerari se pot produce inainte de a incepe menstruatia. Din intrebarea ta se poate subintelege ca nu ai intretinut acte sexuale, deci se exclude posibilitatea de a exista o sarcina. De asemenea am presupus ca ciclul tau menstrual este unul neregulat care nu are mereu acelasi numar/constant de zile ciclu dupa ciclu. Caracterul principal al unui ciclu menstrual neregulat o reprezinta imprevizibilitatea si imposibilitatea de a prevede data urmatoarei menstruatii si a modului in care se va produce aceasta.

| Madutzza98 explică (pentru corbulalbrosu):

Am întreținut relații intime tocmai de aceea mi-am făcut un test si a ieșit negativ

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Madutzza98):

In cazul in care ai intretinut relatii sexuale ar fi trebuit sa precizezi data intretinerii, modul intretinerii,(protejat -neprotejat) daca a existat eliminare de sperma eja culare si in ce loc, deoarece nimeni nu poate ghici ce s-a intamplat de fapt cu adevarat. Doar prezentand aceste date se poate face o analiza si formula un raspuns.