| Dorotheaaa a întrebat:

Bună, tururor! Am 13 ani și am iubit. Iubitul meu are 17 ani. Suntem de ceva timp împreună și îmi cere anumite lucruri, nu îmi cere să facem sex (sunt virgină!), dar îmi cere poze cu mine dezbracata, iar peste 10 zile ne vom vedea și va vrea să ma dezbrac și sa ma atingă. Ce să facc? Sa fac aceste lucruri? Îl iubesc, dar mi se pare puțin riscant. Și alta întrebare : la ce varsta să-mi încep viața sexuală? (Cu el) #Fundă

Răspuns Apreciat de Editori
| mihai69 a răspuns:

Poze cu tine dezbrăcată? Știi că producerea și deținerea unor astfel de poze a unor minori constituie infracțiune?!? Chiar dacă sunt ale tale! așadar, făcând asta veți fi ambii niște infractori.
Cât despre viața sexuală - o începi când ești pregătită. Nu doar psihic, cât mai ales fizic. Probabil după 17 ani. Sunt ceva schimbări care încă se mai produc ÎNĂUNTRUL corpului tău, deși poate tu crezi că ai ajuns deja la maturitate.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu trimite niciodata, nimanui poze cu tine dezbracata. daca cineva iti cere asa ceva, anunta imediat politia, este ilegal (tu fiind minora) si foarte periculos (foarte probabil le va vinde pe siteurile de pornografie cu minori sau va incerca sa te vanda pe tine unei retele de proxeneti).
Nu te intalni cu el in absenta parintilor tai. Obligatoriu un parinte sa fie mereu de fata la intalnirea voastra si sa isi dea acordul privind tot ce iti da, ii dai sau ce faceti.
Viata sexuala ti-o poti incepe oricand dupa ce implinesti 17 ani si jumatate, asa ca trebuie sa mai ai putintica rabdare (daca el are cat de cat sentimente pentru tine, stie deja asta si nu iti va pune absolut nici o intrebare inainte de varsta asta)

| Emilian65 a răspuns:

Esti prea mica pentru a te lasa dezbracata in fata iubitului tau de 17 ani.

| minrest a răspuns:

Nu iti cere sa faci sex, pentru ca asteapta sa ii dai pozele, si atunci o sa te santajeze sa faci sex si orice o sa mai vrea. Pozele cu o fata dezbracata sunt bune NUMAI ca sa o santajezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ii da poze cu tine dezbrăcată.Nu te-ai gândit că poate să le pună pe internet sau să le arate prietenilor lui? Cât despre viața sexuală, mai așteaptă și tu cel puțin până la 17-18 ani sau când te vei simți tu pregătită să faci asta, dar nu cred că el este băiatul potrivit.Ai grijă ce faci, ai numai 13 ani, iar el are 17 și te poate fraieri așa cum vrea el. Dacă nu ți-a cerut încă să faci sex cu el nu înseamnă că nu o va face,iar dacă nu o să vrei te va amenința că o să se despartă de tine, iar tu fiind mică și naivă (nu zic neapărat că ești, dar așa sunt majoritatea fetelor de vârsta ta) o să te culci cu el numai ca să rămână cu tine.Și chiar dacă acum nu o faceți eu nu prea cred că el se abține, poate o face cu alta.Iar dacă el o să îți ceară să te dezbraci și să te pipăie, eu zic să nu o faci, ești prea mică pentru asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil tahtica este : el îți cere poze cu tine goală tu accepți i-ar peste ceva timp îți va cere să faceți sex, nu tu accepți și te va șantaja că îți postează pozele pe internet. Probabil ce simți tu este atașament și atracție fizică. Te vezi cu el peste câteva zile, el înloc să discute cu tine el vrea să probeze "marfa/produsul", dacă nu corespunzi standardelor îți va spune pa, motivul fiind că te iubește prea mult. Ai grijă la aparențe. -Intenții ascunse în spatele zambetelor false.- Este corpul tău deci tu alegi ce faci cu el. Este dreptul tău să spui Nu. El nu este ptrințul și tu cerșetoarea care a avut privilegiul să îl întâlnească pe el (sunt și alți prinți nedeschizați) lui nu i se cuvine nimic din ce ai tu dacă nu vrei. Are 17 ani, ți-ai pus întrebarea de ce "cucerește" fetițe de 13 ani când poate să fie cu fete de 17-20 ani. Fetele micuțe sunt mai prostuțe (fără supărare), cele majore sunt mai greu de cucerit și nu poate recurge la asfel de metode ( cerutul pozelor). Ideea e să gândești rațional cu discernământ, ce avantaje/benefici ar avea el de la tine dacă tu ai ceda. Iubirea nu înseamnă doar contact fizic, este ceva mult mai complex.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam grabit individul, din ce ai scris.....la 17 de ani isi doreste doar o relatie bazata pe sex! Asta iti doresti? Daca, da, ofera-i pe tava tot ce-si doreste! Daca, nu, refuza orice comunicare cu el, cauta doar aventura si atat!
Stiu ca sunt usor de prostit unele fete/femei insa chiar in halul asta?
E chiar trist daca e asa.
Daca iti incepi viata sexuala inainte de casatorie te privezi singura de ajutorul lui Dumnezeu in viitor. Viata sexuala in afara familiei este un pacat. Relatiile intime inaintea casatoriei deterioreaza familia, iar familia este celula de baza a societatii. Familia este chip al familiei dumnezeiesti, chip al Sfintei Treimi unde Tatal, Fiul si Duhul Sfant traiesc in aceeasi fiinta, intr-un ocean de iubire. Daca distrugem familia deterioram puternic calitatea vietii. De asta pedepseste Dumnezeu inceperea vietii sexuale in afara familiei.

| Ara997 a răspuns:

NU POZE! se intampla o gramada de drame :
1. le distribuie prietenilor si se hlizesc in grup de cum arati
2. te poate santaja cu ele si sa obtina ce vrea de la tine
3. ti le poate face publice sau sa le incarce pe diverse site-uri cu caracter pornografic. te trezesti "vedeta", te mai recunosc colegii etc.

Deci nu e putin riscant, este extrem de riscant.
Si mai stai pe-acasa ca zic asa. stai cuminte esti un copil, nu ai terminat de crescut, Ai iubit?! pai este un strain care isi face planuri cu tine : poze intime, intalniri la fel. omul asta nu e responsabil. Incearca sa-ti pastrezi capul pe umeri, fi fata desteapta, iubiti o sa ai de o sa-i si incurci georgei si fanei o sa tot intalnesti.

| Zabbyel a răspuns:

laughing fa exact ceea ce`ti dicteaza inima. daca vrei sa mergi, du`te love struck daca tie frica stai acasa, si spune-i sa te mai astepte pana esti pregatita de "sacrificiu" rolling on the floor

| ambicio a răspuns:

Nu fi naivă. Dacă ii vei trimite poze toată lumea va afla despre asta și vei suferi o depresie sau un șoc. În orice caz vei ajunge de râsul tuturor și nu vei mai avea încredere în tine.
Acest băiat nu te merită, te sfătuiesc să fugi de el și să-l eviți. Cu siguranță profită de tine! Nu-i trimite nicio poză și sub nicio formă să nu te dezbraci în fața lui sau să întreții relații sexuale cu el, toată reputația ta și viitorul tău depinde de asta. Nu-ți distruge viața!

| Turbo223 a răspuns:

Viata sexuala ar trebui inceputa dupa 18 ani, dar daca nu poti rezista minim la 16-17. La 13 ani esti copil si nu e deloc ok, poate esti tu mai dezvoltata (sper ca intelegi la ce ma refer) dar asta nu inseamna ca esti maricica si trebuie sa faci sex.Veri regreta mai incolo ca ai facut asta si nu te-ai bucurat de copilarie, dar tu ai intrebat ceva si uite parerea mea mai bine il lasi.El are 17 ani, peste un an va avea 18, va deveni adult si nu are ce cauta cu o fetita de 13! Chiar daca se spune ca dragostea nu are varsta asta e ceva pentru adulti gen daca el are 40 iar ea 32 sau ceva de genul. Daca faci sex acum, poti sa faci si cancer la...si vei avea probleme de sanatate si risti sa ramai insarcinata.Iar in primul rand nu cred ca parintii tai vir reactiona prea frumos, nu fi asa naiba, el te crede asa, de ce ar iesi un baiat de 17 cu fetita de 13? E ca si cum un baiat de 8-9 ani ar vrea sa fie cu tine (sunteti amandoi mici dar am dat un exemplu). Trebuie sa îi arati la baiatul asta ca nu esti naiba si cred ca ar trebui sa renunti la acest iubit. E alegerea ta, am incercat sa te ajut. Daca vrei sa faci sex cu el fa la 18, chiar daca si atunci e cam nasol, dar nu cred ca va sta el sa te astepte pana atunci, va cauta alta fetita naiba cu care sa faca sex, deoarece o fata de 17 ani, nu ar vrea sa faca sex deoarece e prea tanara, dar la una de 13 sigur se baga mai ales ca fetita nu realizeaza ca e prea mica. Sper ca te-am ajutat!

| Catalin_Andrei_1995 a răspuns:

Vrea sa o dea si el pe ****, dupa 16-17 ani, altfel vei avea probleme serioase de sanatate

| fgdzsffdfzgvfz a răspuns:

El e mai prost ca tine...