| Byabyya a întrebat:

Bună! Am si eu o intrebare..am 18 ani si vreau sa imi incep viata sexuală impreuna cu iubitul meu care are 37 de ani stiu ca diferenta dintre noi este destul de mare, dar la fel de mare este si iubirea dintre noi..ne dorim sa facem dragoste dar mie imi este cam frica.de durerea de la inceput, el mi-a promis ca va avea grija si va fi atent si blând cu mine dar mie tot imi este putin frica ce imi recomandati sa fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Înțeleg că te confrunți cu unule temeti și neliniști în legătură cu inițierea viețiisexuale. Este important să înțelegi că experiența este diferită pentru fiecare persoană și că fiecare cuplu are propriul ritm și nevoi.

Dacă te simții pregătitasă începi o relație sexuală, este esențial să comunici deschis și sincer cu partenerul tău. Discuția deschisă despre temerile, dorințele și așteptările voastre poate contribui la o relație de încredere și la o experiență sexuală mai plăcută.

În ceea ce privește durerea inițială pe care o poți resimți, este important să știi că aceasta poate apărea în timpul primei penetrări și este asociată cu ruperea himenului, o membrană subțire care acoporă parțial intrarea în vagin. Durerea poate fi diferită de la persoană la personă și poate varia în intensitate. Unele femei pot simți doar o ușoară disconfort, în timp ce altele pot resimți o durere mai pronunțată. Este important să te simți confortabil și să iei lucrurile în ritmul tău.

Pentru a reduce disconfortul inițial, este recomandat să te asiguri că te afli 8ntr-un mediu relaxat și intim, să ai suficient timp pentru preludiu și să fii bine excitată înainte de [penetrare. Folosirea lubrifiantului pe bază de apă poate fi, de asemenea, utilă pentru a reduce eventualele disconforturi.

Esteimportant srții cont și de protecțis contraceptivă și provwnirea infecțiilor cutransmiteresexuală (its). Discută ci partenerul tău despre utilizarea metodelor de protecție potrivite, cum ar fi prezervativul sau alte metode contraceptive, și consultați un medic pentru a vă informa în mod corespunzător.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Amincercat sa evit greselile gramaticale din unele propozitii dar am dat gresi deoarece spacebarul e stricat si unele litere nu functioneaza.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sex oral el tie înainte

| dullcat a răspuns:

Buna.Iti recomand sa iti alegi alt partener.

| Bord3rline a răspuns:

Păi să creați un mediu relaxant, muzică, un vinișor roșu și bineînțeles preludiul este important, să te excite, să se lubrifieze vaginul, să se dilate, să poată pătrundă mai ușor.

| MarcelCianu a răspuns:

Nu vrei sa ai o viata frumoasa? Cauta pe unul de varsta ta. Asta de 37 de ani iese la pensie in 5 ani.

| Byabyya explică (pentru MarcelCianu):

Nu contează vârsta. uneori iubirea nu ține cont de asta! Și dacă iese la pensie peste 5 ani, cu atât mai bine!? nu va mai trebui să muncească!?