| Corina64 a întrebat:

Bună tuturor, acum 3 zile am avut un contact sexual cu soțul meu, am fost unul neprotejat, nu eram în perioada ovulației, dar s-a întâmplat sa ejaculeze puțin în interior, sunt șanse sa fiu însărcinată. Menționez ca după 2 zile am început sa am niște secreții vaginale cu un miros neplăcut cât și un disconfort în zona ovarelor, de astăzi a început perioada ovulației, sa fie de la asta oare aceste simptome?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta nu-i sarcina si nici ovulatie, ci boala cu transmitere sexuala!
Ovulatia nu are nici un simtom, doar o crstere usoara a secretiei si atat, fara miros sau orice alt simptom.

| corbulalbrosu a răspuns:

Poate vei reusi sa intelegi ca un raspuns care sa fie obiectiv si bineinteles catusi de cat si corect, se poate formula numai in cazul in care sunt oferite toate datele strict necesare cu privire la caracteristicile ciclului menstrual. Asa pe ''ghicite'' ti se poate oferi in cel mai bun caz o parere sau o simpla presupunere insa una cu totul subiectiva in aceasta privinta. In concluzie, trebuie sa stii si sa intelegi faptul ca pentru a formula un RASPUNS care sa fie obiectiv si pe cat este posibil si corect trebuie sa fie pezentate datele concrete ale ciclului menstrual cum ar fi :
-- tipul ciclului menstrual, daca este REGULAT sau NEREGULAT,
-- data la care a inceput ultima sangerare menstruala,
-- data la care ar urma sa porneasca viitoarea menstruatie conform calculului,
-- data exacta la care a avut loc ultimul act sexual neprotejat
-- daca a existat posibilitatea sa ajunga sau nu sperma in vagin.
Doar daca vei prezenta aceste informatii strict necesare se va putea formula un raspuns, In caz contrar vei primi presupuneri sau simple pareri cu totul subiective, dar mai ales lipsite de orice valoare.
In legatura cu secretia vaginala mai abundenta si cu miros urat, aceasta de regula indica faptul ca s-a instalat o infectie vaginala probabil de natura bacteriana. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nefiind in perioada fertila nu poti fi gravida.

| Laura8963 a răspuns:

Nu cred ca are legătura cu ovulatia