| Maria39popescu a întrebat:

Bună tuturor, acum 3 zile am avut un contact sexual neprotejat cu iubitul meu ejaculand puțin și în interior, la 2 zile după asta am început sa am secreții vaginale destul de abundente cu un miros neplăcut dar și durere în zona ovarelor. Credeți că sunt însărcinată, menționez ca nu eram în perioada fertila și mai aveam cam o săptămână pana la ovulație, oare sunt simptome specifice ovulației?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cam 3 zile sunt necesare pentru a se produce incubatia celor mai multi agenti patogeni care provoaca infectiile cu transmitere sexuala (adica BTS-urile) dupa ce ajung in vagin in urma actului sexual intretinut fara sa fie folosit prezervativul. In cazul tau secretia vaginala abundenta si urat mirositoare indica existenta unei infectii vaginale cel mai probabil bacteriene si in niciun caz NU indica formarea unei sarcini, deoarece este cu totul IMPOSIBIL sa se intample asa ceva dupa trecerea a doar 3 zile de la data de intretinere a actului sexual.
Este binestiut faptul ca infectiile vaginale provocate de bacterii patogene au o pondere de peste 60% - 70 % din numarul total de cazuri inregistrate. Simptomele cel mai des intalnite sunt : mancarimea, senzatia de arsura, dureri in timpul actului sexual sau a masturbarii intravaginale (dispareunia vulvara) si aparitia unui miros neplacut, urat, fetid. Scurgerile vaginale daca sunt abundente cantitativ si au un miros urat, fetid, in proportie de peste 90% indica existenta unei infectii de natura bacteriana. In astfel de situatii. De asemenea in unele cazuri se mai constata si o posibila tumefiere a labiilor, inflamarea si inrosirea lor si usturime accentuata in momentul urinarii. Tratamentul adecvat si corect poate fi/este prescris numai de medicul ginecolog in functie de rezultatul care este obtinut dupa ce a fost efectuata analiza secretia vaginala intr-un laborator de analize medicale. Multa sanatate!
Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu se văd semne de sarcină atât de repede, abia după 2-3 săptămâni

| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca esti insarcinata iar daca ai fii, mai devreme de 21 de zile, nu se poate face nici un test.
Dar secretia urat mirositoare spune clar ca ai luat o boala cu transmitere sexuala. Ovulatia nu produce nimic mirositor, apoi, erai cu mult inainte de ovulatie.
Mergi de urgenta la medicul ginecolog sa faci analize ale secretiei si sa primesti tratamentul adecvat, atat pentru tine cat si pentru iubitul tau.
Tratamentul trebuie facut concomitent de tine si de partneruld e sex, pentru a va vindeca. Sexul in perioada tratamentului fiind interzis, pentru as e evita recontaminarea.

| Maria39popescu explică (pentru Violleta2022):

Asa am citit și eu pe net, doar ca nu prea eram sigura de ce se intampla pentru ca nu e prima data când o fac cu partenerul meu

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maria39popescu):

Partenerul tau a mai fost inainte la femei si tocmai ti-a dat o boala cu transmitere sexuala.
Nu am sa inteleg niciodata, de ce faci sex fara prezervativ, de ce nu vreti sa va protejati si riscati boli grave, care va pot nenrocii pe viata?!
Mergi de urgenta la ginecolog si cere-i sa faci toate analizele posibile.
Atentie, pentru HIV, testul se poate face peste 6 luni, acum neiesind la nici un test, pentru ca-i prea devreme.

| mihai69 a răspuns:

Mergi la ginecolog pentru consult și tratament. Nu ești gravidă ci bolnavă.