| Inna001 a întrebat:

Buna tuturor, am o intrebare care ma frământa de ceva timp. Am avut contact sexual neprotejat folosind metoda Coitului intrerupt fara ejaculare dar eram in perioada fertila si pentru a fi sigura am luat escapelle dupa aproximativ 17h de la contact. Am avut acea sângerare dupa 6 zile care a durat 2-3 zile. Este deja a 3 a zi de cand nu mi-a venit menstruația. Mentionez ca e deja a doua pastila pe care o iau anul acesta. Am motive de îngrijorare? Este oare vorba de o sarcina?

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Mai, nici o metoda de contraceptie nu e 100% sigura. Teoretic, avand in vedere ca s-a produs acea sangerare luna trecuta, nu ai avea de ce sa iti faci griji. 3 zile NU este intarziere si deci nu trebuie sa iti faci griji. Mie dupa ce am luat o data pastila aia, mi s-a schimbat data menstruatiei. Adica mi-a venit la o luna de la acea sangerare si apoi la o luna dupa si tot asa...adica mi-a decalat ciclul menstrual cu totul.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sarcina ii ultima problema cu 2 pastile de alea intr-un an...

| Violleta2022 a răspuns:

Pastila de a doua zi este o bomba hromoanal care se recomanda in ca de uregnta si doar 1 singura data in viata, din cauza efectelor negative enorme, care iti dau tot sistemul horomonal peste cap.
Nu mai astepta menstruatia pe urmatoarele 6-12 luni, ca nu mai vine regulat, producandu-se aleator ca si ovulatia cu perioada ei fertila.
Daca citeai prospectul inainte sa iei Escapelle, te mai gandeai de 10 ori, inainte sa-ti introduci otrava aia in corp, care are atat de multe efecte secundare si creaza atat de multe probleme.
Esti protejata cu sarcina, dar ti-ai distrus corpul si sistemul hormonal. O sa vezi curand: noduli mamari, tiroidieni, ingrasat sau slabit excesiv, chisturi ovariene sau fibroame uterine, tumori uterine sau mamare samd.
Stiai ca s-au inventat PREZERVATIVELE?
Iar alea nu au efecte secundare si nici nu modifica corpul femeii, in schimb protejeaza in totalitate de sarcini si boli cu transmitere sexuala.
Bine ca protejezi baiatul, sa nu-l muste prezervativul, si iei tu toate riscurile de modificari hormonale si boli cu transmitere sexuala. Felicitari pentru alegerea facuta... ca efecetle, le vei vedea tu peste cativa ani.

| corbulalbrosu a răspuns:

DA, ar cam fi cazul sa devii chiar mai mult decat ingrijorata. Orice comentariu in plus este INUTIL in astfel de situatii. Multa sanatate!

| GouDidodino a răspuns:

Pastila aia de la o dată sau de două ori pe am maxim. Nu ai cum sa iei pastilă dupa fiecare act sexual, foloseste prezervativul sau nu te mai ***. Si nu cred ca ai sanse sa rămâi însărcinată, dar eu stiu ce ai facut tu? Dacă luna viitoare isi da drumul in tine ce ai sa faci, iei a 3-a pastilă?

| MPersephone a răspuns:

Eu nu inteleg.
Sunteti oameni destul de maturi (sper)sa intelegeti riscurile. Daca decideti sa nu va protejati, atunci e strict intre voi. Tu ai luat riscul si acum dai intrebari pe internet. Nu risca daca esti ingrijorata. Dar cum sa scoti ce faceti in dormitor, sa impartasesti cu toti? Traiesti cu consecintele actiunilor tale, indiferent daca sunt pozitive sau negative. Oricare ar fi adevarul, esti sau nu insarcinata, nu poti face nimic, corect? Nu poti da timpul inapoi. Avortul e trauma. Pentru copil nu esti pregatita. Fiti destepti si ganditi-va bine la asta data viitoare.

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Poate fi vorba de o întârziere provocată de pastilă...dar mergi la un control mai bine.

| pinkyypromise a răspuns:

Cel mai probabil, poti sa stai linistita. Pastila ti-a dat toti hormonii peste cap si poate de-aia iti intarzie menstruatia. Se intampla des.
Totusi, pentru linistea ta, poti sa faci un test de sarcina.