| MioaraParalescu a întrebat:

Buna tuturor!
Am o mare dilema laughing am o relatie de 1 an de zile cu o fata si ne intelegem foarte bine, ne sprijinim unul pe celelalt mereu si a fost tot timpul acolo pentru mine cand aveam nevoie de ea si eu am fost acolo cand ea a avut nevoie de mine.
Acum am decis ca a sosit timpul sa ne logodim pentru ca asta simtim amandoi ca trebuie sa facem.Am cumparat deja verighete si vreau sa ii fac o surpriza big grin
Iar acum urmeaza probabil cea mai stupida intrebare laughing))
Cand vine clipa si o sa fiu acolo cu ea si scot inelul zic:"vrei sa fii sotia mea" sau "vrei sa fii logodnica mea"?
Logodna e o promisiune de luare in casatorie sau ceva de genul din cate stiu eu nu e ca o cerere in casatorie.
Va rog cineva sa ma lamureasca exact cum trebuie sa procedez si ce trebuie sa zic.
Multumesc frumos! happy

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut logodna in trecut era considerată ca si cererea in casatorie, adică o promisiune solemnă, acum in prezent oamenii nu mai acordă importantă deosebită casatoriei, din păcate, la logodnă sper sa nu mă insel nu se oferă verigheta, dar se poate oferii un inel de logodnă, verigheta o poti oferii femeii după o perioada de logodnă in care v ati cunoscut bine unul pe celălalt, si v ati dat seama ca vă potriviti, cererea in casatorie este un pas important intr o relatie, si trebuie facut numai si numai cand relatia este destul de avansata si voi doi a ti ajuns la concluzia ca da, va potriviti perfect unul cu celălalt, nimeni nu trebuie sa va constrîngă sa va casatoriti chiar daca voi vede ti clar ca nu va potriviti, si ca certurile si neintelegerile sunt la ordinea zilei, ca asa cum sunte ti in perioada logodnei, asa ve ti fi si după nuntă, adică cu aceleasi obiceiuri, si defecte ale personalitatii, sau din potrivă cu calităti frumoase, plăcute, si daca ve ti avea obiective comune frumoase, atunci ve ti avea o caznicie lungă fericită, ce vârstă ave ti voi?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Îi spui, vrei sa fi logodnica mea? Dar vezi in momentul in care i oferi inelul, sa fie iuntr un cadru romantic, un restaurant, sa nu faci greseala cum vezi in filme sa i pui inelul in paharul de șampanie, ca daca ea nu observă inelul, il poate inghiții, in filme este fantezie multă, regie, dar realitatea e alta, îi duci un buchet de flori, îi i ei si o cutie cu bomboane de ciocolata, o duci la restaurant, si după la un film, fă fata sa se simtă bine cu tine, sa ai bani la tine, sa nu te faci de ris Succes.

| sweetys a răspuns:

Incearca sa pregatesti un cadru cat mai dragut si intim si te pui frumos in genunchi si o intrebi:"Vrei sa fii sotia mea?", Sau incearca alte idei mai neconformiste. Sa ii ascunzi inelul cu un biletel in poseta, sau sa il pui pe deget cand doarme. Sunt destule idei pe internet daca vrei altceva decat clasicul.

| sweetys a răspuns:

Caută-ți numărul de telefon în contactele telefonului ei și schimbă-ți numele în „Vrei să fii soția mea?". Sau pune-i cutiuta cu inel si un biletel si un buchet de flori in frigider si trimite-o sa iti aduca ceva. Daca beti cafeaua dimineata impreuna scrie pe fundul cestii tale de cafea : "vrei sa fii sotia mea?" astfel atunci cand o ridici de pe masa sa bei, ea va vedea.

| Emilian65 a răspuns:

La logodna se spune: vrei sa fii logodnica mea?