| wowmentol2 a întrebat:

Cand ii dai unei fete inelul de logodna cum o ceri?
Vrei sa fii logodnica mea?
sau
Vrei sa fii sotia mea?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O ceri: "Vrei sa fii sotia mea?"
Daca ea raspunde da, ii pui inelul pe degetul inelar.
Inelul este semnul de "ocupat" pentru alti baieti/barbati.
Din momentul acceptului si punerea inelului pe deget, incepe perioada de logodna, adica perioada de proba reciproca, in regim de "semi-casnicie".
Perioada de logodna tine pana la nunta, dar se poate intrerupe oricand, la initiativa oricarei parti, chiar si fara nici o explicatie (fata de casnicie, care implica o serie de formalitati.

| Violleta2022 a răspuns:

"vrei sa fii sotia mea?"
Si daca accepta inseamna cerea ta in casatorie, deveniti logodnici pana la nunta, cand deveniti mire si mireasa, iar dupa aceea: soti si sotie (casatoriti).

| Violleta2022 a răspuns:

Termenii nu sunt sinonimi, ma refer la logodnica si sotie, dimpotriva, sunt termeni clari si diferiti.
Termenul de logodba este un termen provizoriu, care se finalizeaza cu casatoria in 90% din cazuri, dar sunt cazuri cand se rupe logodna si casatoria nu mai are loc, din diverse motive.
Logodna nu este oficiala, precum casatoria, este doar o pre-acceptare sa-ti fie sotie, de aceea nu se fac acte legale si oficiale, ca-i doar o mica intelegere intre voi.

| anonimg a răspuns:

Nu există cerere de logodire, ci numai de căsătorie. Și o ceri în căsătorie dacă amândoi sunteți pregătiți pentru căsătorie.
După ce ai cerut-o în căsătorie urmează o perioadă de logodnă. Dar logodna nu este căsătorie; deci asta nu înseamnă că aveți voie să vă culcati împreună.
Recomand să citiți împreună cartea "Iubește inteligent": https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent
Dar și "Prietenie cu intenții serioase":
https://www.viatasisanatate.ro/prietenie-cu-intentii-serioase

| Digikey a răspuns:

Vezi inelu' asta ai grija de el ca a costat cat 10 beri.

| CleanHeart a răspuns:

Pai sunt 3 variante, am vazut in telenovelele mele
Vrei sa te casatoresti cu mine?
Vrei sa fii sotia mea?
Sau vrei sa te mariti cu mine?
Sa nu uiti de zambet.

| christine99 a răspuns:

Daca te iubeste, chiar nu o sa-i pese formularea, atmosfera trebuie sa fie placuta.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Ai putea sa fii mai romantic, si sa ii spui "vrei sa fii femeia care imi va fi alături toată viața, sa ne iubim reciproc ca si cum ar fi ultimele noastre clipe, la bine si la greu"
e doar o idee

| OctavianSps a răspuns:

Nu te complica in a alege dintre acelea doua.
Mult mai ok e sa spui ''Vrei sa te casatoresti cu mine''.

| AnonimMareMareMare a răspuns:

Din cate stiu eu, nu iti garantez nici macar 80%, dar cele doua ar fi sinonime, deci, irelevanta forma.
Repet, nu iti garantez deloc ca ar fi asa, insa eu asa stiu.

| Katte a răspuns:

Depinde, daca in serios gen ii zici "vrei sa fii sotia/logodnica/mireasa mea" sau daca sunteti mai in privat sau ii place mai dulce, ii poti zica "vrei sa fii ingerasul/ puisorul/ ursuletul meu" etc... Sper ca te-a ajutat.