| anonim_4396 a întrebat:

Imi doresc din suflet sa ma logodesc cu iubitul meu! Ne dorim sa facem logodna inainte cu cateva luni de Taina Nuntii! Crestinesc ar fi si la logodna si la cununie sa port rochia de mireasa? Lumanarile nasilor trebuie sa fie tot alea de la logodna? Referitor la inel si verighete... dupa logodna, inelul o sa ramana tot la mana stanga si verighetele pe mana dreapta pana la Taina Nuntii sau cum? Mi-ar placea sa am capul acoperit adica tot, este permis sau mireasa trebuie sa aiba capul descoperit doar cu valul ala in spate... ceva superstitii despre asta? Adica mie mi se pare mult mai decent sa ai tot capul acoperit da dovada de respect si supunere! Va rog raspundeti cei care stiti este foarte important pentru mine! Va multumesc frumos! happy

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Corect si placut inaintea lui Dumnezeu ar fi ca amandoua sa aiba loc in aceeasi zi. Ca sa primiti binecuvantarea lui Dumnezeu trebuie sa va pastrati curati ( adica sa nu aveti relatii intime inainte de cununie).

| Dorugar a răspuns (pentru EmaS):

Ai aparut draga EmaS?
Ma bucur sa te revad!
Nu vrei te rog sa-i explici fetei si cand te va binecuvanta Dumnezeu si care sunt acele cuvinte bune pe care Dumnezeu ti le adreseaza in ziua nuntii?

Nu de alta dar la nunta mea nu am auzit niciun cuvant bun din partea lui Dumnezeu.
Nu cumva este mai importanta decat binecuvantarea o alegere corecta a partenerului, pentru ca daca e un betiv porc si violent si mai umbla dupa alte femei la ce e buna Binecuvantarea lui Dumnezeu?
Crezi ca binecuvantarea lui Dumnezeu va face din el OM?
Explica-i mai bine fetii sa nu fie pura in noaptea nuntii ci sa traiasca o perioada de timp cu el ca sa fie sigura ca acesta este omul care o va putea face fericita, ca puritatea valoreaza cam cat o batista curata si atat, daca nu mai esti "pura" trebuie sa te speli bine ca sa devii dn nou pura

4 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Sunt doar ritualuri si nu conteaza. Ce conteaza cu adevarat e ca relatia voastra sa continue si sa va mearga bine.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Taina nuntii este importanta in primul rand pentru preot.
Face si el 800 de ron curati fara taxe sau impozit.
Obiceiurile si superstitiile sunt diferite in functie de judet si de'' in''cultura organizatorilor.

| Dorugar a răspuns:

La logodna nu e bine sa porti rochia de mireasa, nu din motive de superstitii ci din cauza ca la nunta mirele trebuie sa se minuneze de frumusetea ta in acea rochie in acea deosebita zi.
Faptul ca ai sau nu ai capul acoperit la logodna nu are nimic cu supunerea si oricum relatia de supunere fata de sotul tau este o mare prostie pentru ca amandoi sunteti egali. Asa ca lasa prostiile cu supunerea, ca altfel barbatul tau va crede ca esti sluga lui, si te va trata ca o sluga toata viata.
Imporatant este sa faceti sex pina la logodna ca sa nu te trezesti tu cu surpriza ca nu va potriviti din p. de v. sexual, ca nu cumva sa va despartiti din cauza asta dupa ce ati facut nunta si astfel va faceti de ras in fata invitatilor de la nunta.
Inca un sfat: Lasa prostiile religioase ca nu mai traim in evul mediu si retine ca casatoria religioasa tine de traditie, si nu are nicio legatura cu Dumnezeu tot asa cum NU are nici sarlatanul de popa care va ia banii pentru ca va citeste ca prostu dintr-o carte scrisa de oameni primitivi