| Crissa0612 a întrebat:

am o nelamurire in legatura cu relatia mea. Nu stiu! Oare e grava? sau e ceva trecator? Am o relatie timp de 1 an. Eu am 18 ani si el 22. Ceea ce pot sa spun ca este o iubire reciproca. El ma iubeste foarte mult. Se poarta cu mine foarte frumos, iesim impreuna.Tot ceea ce facem, facem impreuna. El are un loc de munca mult mai stabil, este bucatar la un restaurant chinezesc. Deci in concluzie este foarte greu de gasit pe cineva care il poate inlocui. Inainte la inceputul relatie era mai ok. deoarece aveam mai mult timp pentru noi pentru ca lucra cu schimb. 2 zile da, 2 nu. Dar acum de cand a inceput sa lucreze singur deoarece celalalt bucatr a plecat. Incet incet s-a schimbat totul. Nu mai avem asa mult timp pentru noi. Lucreaza in fiecare zi de cateva luni.Binenteles asta se va intampla pana cand va invata pe altcineva meseria lui de bucatar.Deci... nu stiu. De atunci ne-am schimbat amandoi. eu mai mult decat el. Nu prea mai avem timp pentru noi, nu mai prea iesim in oras. Ne vedem doar dimineata si seara cand vine. Bine cu unele exceptii: sarbatoriile.
Mai merg eu pe la el pe la munca si stau cu el. In rest altceva nu mai facem! Mi-am dat seama ca ceva nu e inregula cu mine de cand am inceput sa nu ne mai petrecem atat de mult timpul impreuna. Tot timpul cand eu sunt invitata la un eveniment. el lucreaza si nu poate sa vina cu mine. SI cand vorbim la telefon, orice zice, ma supara sau ma enerveaza. Am inceput sa ma enervez din orice pe el.Dar de iubit stiu ca il iubesc. Poate a devenit monotonia pentru mine... si ceea ce eu nu imi doresc. Asta se intampla de cand nu mai putem sa facem unele lucruri impreuna. Nu stiu ce sa fac. imi dau seama ca pe zi ce trece ma simt tot mai schimbata fata de el desii... il iubesc foarte mult. Ce pot sa fac? cum sa fac sa imi revin ca nu vreau sa il pierd. Ce lucruri sa fac pentru el? sa dispara monotonia asta? Va rog astept sfaturi. Pentru mine sunt foarte importante?!

9 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Te-ai distantat de el, si din acest motiv ai devenit asa. El niciodata nu o sa poata sa renunte la munca, pentru tine... nici nu ar fi indicat sa faca asta. Cel mai bun lucru care se poate intampla, ar fi sa gaseasca pe cineva sa-i tina locul, sau sa te duci la el mai des. Deocamdata incearca sa va vedeti cat de des puteti, sa vorbiti cat de des puteti si sa incercati sa redeveniti amandoi cum ati fost. Succes! :*

| candora a răspuns:

Hm, cel putin stii ca si el te iubeste si ca doar e de vina munca lui, nu ca si-ar petrece timpul asta cu altcineva. si mai stii inca ca surmenajul asta e vremelnic si ca va veti intoarce sigur la regimul obisnuit. Incearca sa repeti acest lucru in gind si ai sa vezi ca poti fi in stare sa suporti, oricit ar trebui, in numele dragostei.

| Silviu591 a răspuns:

Pai si ce ai vrea sa faca? sa renunte la slujba lui pentru tine? de ce nu lucrezi si tu? ti`e lene? iti place sa fii intretinuta?

| Rebecca009 a răspuns:

Fiecare relatie se "consuma" la un moment dat, ajunge intr-un punct mort. Mare lucru nu prea ai ce face...Probabil in cazul tau nu mai e iubire, ci doar obisnuinta.

| Crissa0612 explică (pentru Rebecca009):

Iubire este. Si cand ne certam sau asa sufar. si nu imi place. dar e vb de monotonie aici. nu stiu

| YumikoItsMyName a răspuns:

Pai faza e ca nu-l poti condamna adica locul asta de munca a stricat tot intre voi dar e cel mai bine. bucura-te ca va vedeti macar aproape zilnic si ca vorbiti. Incearca sa stai numai cu tine si sa iti amintesti tot ce s-a intamplat bine si rau pune-le in balanta si totul inclusiv iubirea iti vor fi mai clare. Si incearca sa vorbiti deschis in care sa va spuneti tot (TOT). Sper ca ti-am fost de folos

| Crissa0612 explică (pentru YumikoItsMyName):

Da multumesc:* sper sa fie bine. incepand de acum o sa fac ceva. Nu stiu. o sa imi fac si eu un program. macar atunci cand poate sa fie liber sa iesim, sau dupa program.am mai vorbit cu el despre asta. si a inceput sa isi dea seama singur.

| Crissa0612 explică:

Da stiu foarte bine ca nu poate renunta la munca pentru mine. Nici nu mi-am pus problema de asta. O sa incerc eu sa fac o schimbare in relatie. mai am de asteptat 2 luni pana cand totul va deveni la normal asa cum a fost pana acum.sa lucreze asa cum lucra inainte.O sa ii propun iesiri chiar si seara cand iese de la munca. Sa mergem impreuna la alergat, sa iesim numai noi 2 la un suc. etc. Asta este! De iubit il iubesc. Dar fiindca in ultima perioada nu ne-am mai ocupat de noi. din cauza timpul. Sa ajuns aici. Fiindca facem aceleasi lucruri in fiecare zi! a devenit monotonia la mine. oricum sper sa fie ceva trecator :*

| Crissa0612 explică:

Nici nu m-am gandit la asta. Totusi ma gandesc si la el. nu numai la minehappy