| Larisaconstanti a întrebat:

Buna tuturor am o nelamurire, luna trecuta inainte de menstruatie cu vreo 10 zile ceva de genul, cu ejaculare in vagin, problema este ca luna aceasta mi-a intarziat o zi menstruatia si m-a tinut 2 zile, precizez ca menstruatia ma tine 5 zile. O posibila sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In ultimele 9-10 (si chiar 11) zile ale ciclului menstrual NU se poate forma o sarcina chiar si in cazul in care sperma a fost ejaculata in vagin. Pornirea menstruatiei se face/produce doar daca NU exista o sarcina instalata in UTER in ENDOMETRU. Modul de manifestare a emiminarii menstruatiei poate sa se modifice le la o menstruatie la alta. Daca ai anumite suspiciuni/rezerve in privinta modului in care a decurs aceasta ultima menstruatie, este indicat sa iti faci un test de sarcina. Insa in cazul in care se porneste menstruatia existenta unei sarcini este teoretic IMPOSIBILA. Multa sanatate!