| Acidacetilsalicilic30 a întrebat:

Bună tuturor, am o relație de aproape 2 ani. Întreținem relații sexuale neprotejate, de obicei. Întotdeauna avem grija și nu s-au întâmplat niciodată accidente.
Dar de câteva luni sa simt foarte balonata. Am burtica umflata tot timpul. Ciclul meu menstrual e dintotdeauna neregulat, ca și acum.
Încă de când am început sa ma simt balonata m-am speriat, asa ca am făcut câteva teste de sarcina în luni diferite și toate au ieșit negative.
Oare trebuie sa imi fac griji? Poate fi vorba de o sarcina, deși am menstruatie?
Sau de vreo boala/ afecțiune?
Ma simt deranjata de balonarea aceasta.
Ce credeți?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Burta imbalonata nu este din cauza sarcinilor ci din cauza a ceea ce mananci, care provoaca gaze in intestine.
Burta se mareste abia dupa 3-4 luni de sarcina, dar in nici un caz nu da imbalonare!
Mergi la un medic enterolog si fa-ti niste investigatii medicale, ori renunta o perioada de vreme, la tot ce este acidulat (apa carbogazoasa sau minerala, sucuri, bere) si mancaruri care produc gaze( cartofi, mazare, fasole boabe, ridichi, varza).

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ai afirmat ca in cazul tau : '' Ciclul meu menstrual e dintotdeauna neregulat, ca și acum.'', practicarea sexului neprotejat reprezinta o fortare continua a ''norocului'' care s-ar putea sa te paraseasca la un moment dat. Senzatia de balonare continua, care sa persiste luni de zile, NU poate sa aiba absolut nicio legatura cu existenta unei sarcini mai ales incipiente. Existenta sarcinii se poate elimina/exclude pana in momentul care este situat cu 3 saptamani inainte de data efectuarii ultimului test de sarcina al carui rezultat obtinut a fost NEGATIV. Sarcina poate exista doar in situatia in care nu se produce menstruatia si testul afost efectuat cu mai mult de 3 saptamani in urma. Ar fi indicat sa folositi o metoda contraceptive fiindca asa procedeaza orice persoana responsabila al carui ciclu menstrual este neregulat. De asemenea ar fi indicat sa mergi sa fii consultata de medicul tau de familie in privinta balonarii. Multa sanatate!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu trebuie sa iti faci griji, testele de sarcina au confirmat ca nu esti gravida, balonarea poate avea multe cauze, inclusiv alimentatia.

| HazelEyes77 a răspuns:

Daca ai in continuare mentruatie si testele de sarcina efectuate de tine arata un rezultat negativ n ai cum sa fii gravida. Balonarea indica o problema de natura gastro-intestinala nicidecum o sarcina. E indicat sa eviti consumul de alimente care baloneaza cum ar fi fasolea, varza, consumul de fructe imediat dupa masa, bauturile acidulate etc. Sau poti sa tii cumperi ceva de la farmacie care sa inlature senzatia de balonare.Multa sanatate

| Acidacetilsalicilic30 explică (pentru HazelEyes77):

Mulțumesc mult pentru răspuns