| Maria110 a întrebat:

Am o relatie de doi ani. In urma cu jumatate de an,iubitul meu s a speriat foarte tare crezand ca as putea fi insarcinata. Totul a fost in regula,dar el mereu se sperie pentru ca nu folosim niciun mod de protectie si chiar daca nu s a terminat niciodata in mine mereu e stresat pe tema asta. Iar acum cateva zile stiind ca nu mi a venit menstruatia, mi a spus ca vrea sa ne protejam de acum incolo. Vrea sa folosim prezervativ. Iar mie mi se pare dea dreptul penibil. Voi folositi prezervativ intr o relatie de lunga durata? Dau funda!:*

Răspuns Câştigător
| dudis32 a răspuns:

Eu folosesc anticonceptionale deoarece nu îmi plac prezervativele, însă când i-am spus iubitului meu ca vreau sa fac o pauza de la ele el a fost de acord. De ce sa ți se para penibil? Nu cred ca nu are încredere în tine ci pur și simplu nu își dorește momentan un copil. Și eu am fost stresata când nu am folosit protecție deși iubitul meu își dorește. Nu este vorba ca nu te iubește, ci pur și simplu se gândește și la tine când face aceasta alegere.Și da poți rămâne însărcinată chiar dacă nu își da drumul în tine, lichidul prejeculator poate conține spermatozoizi. Știu prin ce trece el, oricât de mult îmi iubesc iubitul nu l-aș pune într-o situație în care sa ii fac rău.

7 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Prezervativul trebuie folosit pana in momentul in care iti doresti un bebe. Nu e nimic penibil in asta. Bine ca macar in ceasul al 13lea s-a despteptat si prietenul tau. Ai face bine sa il asculti, asta daca nu vrei un copil.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Oana92):

Din cate am inteles eu, ea era cu desteptatul. Poate am citit texte diferite.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Oana92):

M-am grabit sa-ti raspund, am vrut sa-mi dau singur evaluarea "eronat", dar n-am cum. Imi fac critica happy intr-adevar am citit " texte diferite ", prea dimineata... eu am inteles ca doar "uneori" nu folosesc metode de protectie, dar recitind mi-am dat seama ca. "niciodata", asa ca, e bine ca i-a venit mintea la cap, macar lui... ca ei happy i se pare penibil

| Oana92 a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Eh, important e ca ti-ai dat seamawinking

| Alcyon a răspuns:

Metoda coitului intrerupt e una dintre cele mai nesigure metode, fiindca baietii elimina cand sunt excitati un lichid incolor cu rol de lubrifiere, ce contine uneori spermatozoizi. In afara de asta, unii mai elimina si mici cantitati de sperma, inainte de ejacularea propriu-zisa. Orice femeie, ce nu-si doreste copii in viitorul apropiat, foloseste metode de protectie moderne (prezervativ, Ac, sterilet etc). Daca ai avut pana acum noroc, nu inseamna ca la un moment dat n-o sa te arzi.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Cum a scris şi cineva mai devreme. Vrei copil, nu folosi prezervativ. Nu vrei copil? atunci foloseste-l. Anticonceptionalele sunt alta varianta, insa doar daca le iei dupa recomandarea medicului si in urma unui set de analize, altfel te poti astepta sa ramai.

| Piticoot18 a răspuns:

Este important sa folosesti prezervatinul nu doar pentru potectie (sa nu ramai insarcinata) dar te poate ajuta sa nu ai complicatii, gen..sa te alegi cu HIV, SIDA..etc