| MadalinaMadyy78 a întrebat:

Buna tuturor, astazi mi-a venit ciclul mi-a venit normal numai ca înainte sa apara menstruatia cu ceva timp am avit numai pofte stari de greata si voma. Cert este ca imi doresc sa fiu mama am avut contact sexual pe data de 12 luna asta in acea zi era o zi din perioada mea fertila. Pot face test peste ciclu? Sau inca se poate instala o sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia se porneste DOAR in cazul in care ovulul existent in ciclul menstrual anterior NU A FOST FECUNDAT si in consecinta nu s-a format o sarcina.Menstruatia reprezinta in fapt sfarsitul unui ciclu, in consecinta prin menstruatie se elimina ovulul "mort"/ degenerat care nu a fost FECUNDAT, impreuna cu endometrul formatiunea in care ar fi urmat sa se implanteze ovulul in cazul formarii unei sarcini. In cazul in care menstruatia va fi comparabila cu cele anterioare, ca durata, cantitate, culoare, flux zilnic de menstra, etc. inseamna ca nu poate fi confundata si considerata ca fiind o menstruatie falsa, peste o sarcina si implicit inseamna ca nu esti gravida. In cazul in care ciclul tau menstrual are minim 28 de zile sexul din 12 iunie este posibil sa fi avut loc dupa ovulatie adica in momentul in care ovulul nu mai era viabil, deci nu se mai putea produce fecundatia. Poti face testul de sarcina insa nu-i vad rostul deoarece neexistand in organismul tau hormonii de sarcina rezultatul testului va fi 100% negativ.O sarcina se va putea forma/instala doar luna viitoare cam in perioada 5-9 iulie cu conditia ca in acele zile sa intretineti minim 2 raporturi sexuale in fiecare zi, ejacularea sa fie cat mai in profunzimea vaginului in imediata apropiere a colului uterin, iar tu sa ramai intinsa pe spate (pozitia misionarului) si sa stai in acea pozitie cam 10-20 minute dupa ejaculare.Cu putina munca si un pic de noroc s-ar putea ca totul sa se termine printr-un SUCCES.Multa sanatate.

3 răspunsuri:
| Xpressurself a răspuns:

Chiar si la 19 ani mi se pare ciudat sa nu stii chestii elementare. intreaba o farmacista daca nu vrei sa mergi la medicul tau. roag-o sa-ti explice. te intreb pentru ce foloseste google daca nu poti sa-ti obtii niste informatii folositoare.
"test peste ciclu" vrei sa spui ca ai menstruatie si te mai intrebi daca ai ramas insarcinata?
uite draga, daca ai menstruatie, daca singerezi si de alea, atunci ovulul nu este fecundat. ce inseamna ovul nefecundat? inseamna ca nu esti insarcinata, ca nici un spermatozoid nu l-a fecundat. asadar organismul tau se curata si se pregateste sa elibereze un nou ovul.
daca nu acesta este raspunsul pe care il cauti atunci asigura-te ca pui intrebarea corecta.
tot la un medic poti afla de ce ai anumite stari de grata si voma.

| e1xtz a răspuns:

Daca ti-a venit menstruatia e prea rar si putin probabil sa ramai însărcinată.
Simptomele acelea( stari de voma, greata, pofte), in sarcina reala apar la 2-3 luni, sau la unele femei deloc, la tine sunt mai degrabă induse de starea emotionala pe fondul dorintei de a rămâne.

Corbu' ti-a dat detalii folositoare, asa ca mult 'love' in toate zilele fertile, si poate iese planul.

Nu e chiar asa usor sa ramai gravida, mai ales daca 78' din titlu este anul nasterii tale...dar daca stati in pat si va puneti pe treaba si nici unul din voi nu are probleme de fertilitate atunci se poate. Daca nu ramai 2-3 luni, atunci consulta si un specialist si faceti testele necesare.

| MadalinaMadyy78 explică:

78' din titlu e pus asa eu am 19ani.Va mulțumesc pentru sfaturi.