| Andandut a întrebat:

Prietenul meu nu e gelos deloc. Nu vreau sa fie exagerat de gelos,incat sa-mi scoata ochii cu asta. Dar in unele momente un strop de gelozie nu ar strica deloc, ci m-ar face sa ma simt iubita de catre el. Sa va dau un exemplu: ieri m-a sunat o amica sa-mi spuna ca fostul meu prieten a sunat-o sa-i ceara numarul meu de telefon si sa o intrebe la ce facultate sunt,in ce oras, detalii de astea.
I-am povestit si prietenului meu cand ne-am intalnit ce am vorbit cu amica mea la telefon, i-am spus ce a intrebat fostul de mine,i-am spus ca i-a cerut amicei mele numarul meu de telefon, la care reactia prietenului meu a fost: "Ooo happy " deci atat. A spus doar "ooo" si a zambit. Apoi totul a decurs foarte bine,nu era suparat,nu era gelos nici un pic,nu nimic.
Asa face mereu la faze din astea,nu e gelos, nu-si arata posesivitatea nici macar un pic.
Daca mi-ar arata un pic ca e posesiv, m-as simti mai iubita.Dar asa, uneori am impresia ca nici nu e interesat de mine....Eu nu as putea sa nu simt gelozie daca as afla ca o fosta prietena il cauta. Voi ce parere aveti despre tot ce v-am povestit?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Poate fi si acel gen care una spune si alta gandeste. Daca te-ar vedea cu altul nu va reactiona la fel.

19 răspunsuri:
| anka89 a răspuns:

Se mai zice ca daca nu esti gelos macar un pic inseamna ca nu iubesti cu adevarat, dar tu nu-ti cauta ceva nedorit acolo unde nu trebuie. Poate ii gelos dar nu se arata si faza cu amica ta si fostul si etc, mi se pare ceva copilaresc, la care ii dau dreptate lui sa nu traga atentie la lucruri marunte.Pe tine te-a dranjat faptul ca fostul vrea numarul tau de telefon?
Se pare ca el are incredere in tine si atat.Si tu ai face bine sa nu-i tradezi increderea cu vreo prostiewinking

| mona a răspuns:

Poate e gelos dar nu se arata

| pwp a răspuns:

Esti o norocoasa. Daca nu e gelos nu inseamna ca nu tine la tine, din contra are foarte mare incredere in tine.

| doc69 a răspuns:

Asta inseamna ca te iubeste si are incredere in tine..de ce sa strici un astfel de echilibru?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Are multe incredere in tine. daca e gelos nu inseamna ca tine mai mult la tine. gelozia nu e o dovata de iubire, in schimb increderea da

| IREros a răspuns (pentru suntserios):

Increderea nu poate fi demonstrata, este doar o presupunere, nu ai face diferenta intre incredere si indiferenta niciodata. Gelozia din contra, este dovada cea mai mare de iubire, un om nu e gelos pentru ca nu are incredre in tine, un om cand e gelos inseamna ca ii este frica sa te piarda. Poti fi gelos si sa ai si incredere, insa nu inseamna ca lipsa geloziei e neaparat si incredere, poate fi oricand indiferenta.

| suntserios a răspuns (pentru IREros):

A fi gelos poate inseamna si orgoliu

"Poti fi gelos si sa ai si incredere" insasi definita gelozie spune ca reprezinta si citez din dex
"Sentiment chinuitor și obsedant pe care îl provoacă în sufletul cuiva bănuiala sau certitudinea că ființa iubită îi este necredincioasă"

deci si gelos si cu incredere nu prea merge

| Azµre a răspuns:

Are încredere în tine, te respectă și e sincer cu tine, ce ai vrea? să îți interzică anumite lucruri?

| Oana92 a răspuns:

Poate e gelos, dar nu iti arata asta. Si nu incerca sa-l faci gelos, o sa-ti para rau dupa, vorbesc din experientahappy

| NoLiesJustLove a răspuns:

Ori nu te iubeste ori te iubeste prea mult si are foarte multa incredere in tine.te pup! pa pa

Răspuns utilizator avertizat
| SimionAlexandru a răspuns:

Buna Anda :-)
Si eu sunt la fel. Intr-o relatie, nu sunt absolut deloc gelos. Chiar trebuie sa sufere altul de gelozie, pentru a te simti iubita? Cauta putin mai mult in inimioara ta, si ai sa vezi ca nu e deloc nevoie de gelozie, ca sa te simti iubita. Tu de fapt, cauti o slabiciune la persoana iubita, doar ca "punct de siguranta". Daca nu poti avea incredere in persoana iubita, un singur lucru poate insemna : NU AI INCREDERE IN TINE INSUTI! Probabil consideri, ca nu meriti sa fi iubita, sau iti e teama ca il poti pierde, sau ceva in genul asta. Iti recomand sa urmaresti cu atentie acest video, cu siguranta te va ajuta : http://www.youtube.com/watch?v=v6bjLsQP9_E
Iti doresc o zi superba :-) Sper ca te-am ajutat

| Oana92 a răspuns (pentru SimionAlexandru):

Foarte frumos raspunshappy

| SimionAlexandru a răspuns (pentru Oana92):

Multumesc frumos, Oana!
Iubirea autentica/neconditionata, e aceea care spune : "Te iubesc suficient de mult, incat sa aleg pentru tine, ceea ce TU alegi pentru TINE". Aceea se poate numi iubire neconditionata.

| XyYx a răspuns:

Exact asa e si al meulaughing
Mi-ar fi placut sa fie gelos atunci cand ii povestesc ca un baiat ma place, sau chestii de genul asta insa nu este. La inceput nu prea intelegeam chestia asta, insa acum stiu ca este asa deoarece are foarte mare incredere in mine. Ma cunoaste foarte bine, si stie cum sunt si de aceea nici nu este gelos. Oricum e mai bine asa, decat sa stai cu un baiat foarte gelos, care nici sa nu te lase sa iesi din casa de teama ca il vei insela happy

| CarlyZ a răspuns:

Nu își dă interesul in relația voastră, poate nu-l interesează, poate îl deranjează dar nu vrea să arate, poate așa e felul lui sau a fost doar o simplă reacție de moment. Mai bine ai purta o conversație cu el pe tema asta, și mai ales sa-i spui ce te deranjează, ca mai târziu să nu ai parte de alte "surprize".

Bisous!

| lungumihai69 a răspuns:

Nu incerca sa maschezi si sa spui despre ce este vorba cum este inselaciune sau furia pote intelege. Cunoaste-ti emotiile. Vorbeste despre emotiile tale cu partenerul, prietenul sau acel iubit. Trebuie sa confrunti problema deschis si onest.