| viataeopoveste a întrebat:

Buna tuturor ce parer aveti despre fetele care isi incep viata sexulala de la 14 ani?(mentionez ca doar k o singura persoana in viata lor)

Răspuns Câştigător
| caterinasmile a răspuns:

Eu nu judec pe nimeni.Da! cele mai multe sunt muuulte fete naive.
Dar de exemplu eu la 14 ani aveam o minte foarte deschisa si matura.
Vreau sa zic ca eu am fost invatata de mica de relatiile sexuale.Mama dar in special bunica s-a ocupat de asta pentru ca amandoua sunt la fel de detupate la minte si au considerat ca e mai bine sa stiu anumite lucruri despre un act sexual(tin sa mentionez ca nu sunt femei usuratice, ce femei care au trecut prin viata si sunt extrem de puternice). Deci la 14 ani vedeam sexul ca fiind ceva normal si nu'mi era frica dar nu am facut'o totusi atunci.
Stiu ca eram matura pe atuncia pentru varsta mea nu doar ca asa ma simteam eu dar tot grupul meu ma crdea asa ( si ma crede ).din moment ce eu sunt cea mai mica dintre ei(cel mai mare are 27 si imi este ca si un frate) si port anumite discutii nu neaparat despre relatiile sexuale pentru ca asta se intampla rar.
printre fetele din cartier sunt fete de 13-14 ani care ma intreaba daca e bine sa o faca acum si le spun ca trebuie sa se simta pregatite, sa fie sigure pe ele, sa stie ce vor de la viata pentru ca un baiat iti poate face mult rau.
Cred ca e alegerea fiecaruia la cat isi incepe viata sexuala si nu judec pe nimeni.
eu mi-am inceput viata sexuala mai tarziu cu baiatul potrivit cu care am o relatie si in prezent cat se poate de serioasa!

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Lipsite de educatie, o minte sucita si prost orientata spre viata. Nu constientizeaza ceea ce fac si nu se gandesc ca isi pierd valoarea de om care o au, ajung o rusine pentru alti tipi pentru ca nu toate raman cu unul toata viata.

| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Niste fete naive.

| viataeopoveste explică (pentru DirectDinBerceni92):

Poti sa si motivezi de ce big grin

| viataeopoveste explică (pentru DirectDinBerceni92):

Vreau si motivare adica ( de ce?)

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru viataeopoveste):

Pai fetele de 14 ani, in general, sunt naive din cauza parintilor si a lipsei de educatie.Sunt imature iar multi profita de asta(recunosc am profitat si eu odata.).Ele nu au fost invatate de mici ce e bine si ce nu deoarece parintii nu discuta cu ele.Conversatia este cheia marilor realizari in viata.E ca si cum ai manca ciorba fara o lingura, cam asa sta treaba si la relatia parinte-copil.Dar si anturajul are partea sa de vina. happy

| IsabelaIssa a răspuns:

La 14 ani nu ai de unde sa stii daca vei ramane cu acea persoana, singura cum zici tu. e foarte devreme, unele fete nici nu se dezvolta bine pana la varsta aia, nu au ciclu menstrual (depinde de organismul fiecareia). Pentru ce atata graba? Au toata viata inainte. Pe urma sigur vor regreta.

| Tmcn a răspuns:

Nu au minte, educaţie şi toate alea.

| Gstefan a răspuns:

Prea devreme, se lasa coplesite doar de nevoile partenerilor, le poti numi si santaje emotionale. La varsta aia trebuie sa cresti mental pe atat cum cresti si fizic.

| Vix999 a răspuns:

Ce-mi place mie e ca tuturor le pasa mai mult de faptul ca "vai onoarea e patata" si ca nu mai gaseste vreun prost care sa o ia de nevasta mai tarziu.Nimeni nu se gandeste la efectele negative emotionale si psihologice pe care o viata sexuala prost inteleasa (vedeti intrebari p'aici de genul : a terminat la mine in gura. O sa raman gravida? laughing ) sau prea devreme inceputa le poate avea asupra unei femei. Nu din cauza reputatiei nu se incepe viata sexuala cand esti mic ci din cauza faptului ca nu esti suficient de matur atat psihic cat si fizic sa sustii asemenea relatii. Odata ce tu ai facut deja acest pas citeste si documenteaza-te foarte bine despre ce inseamna schimbarile hormonale, metode de contraceptie si tot ce tine de acest subiect.

| stelică17 a răspuns:

Fete, fără speranţă şi educaţie.
Asta pentru că încep cu unul, ăla o lasă, apoi suferă, iau altu şi tot aşa.
Pân' la 16 ani, le ştie tot cartieru.
Că, ăia, care stau cu ele se laudă peste tot şi bagă chiar înflorituri să pară şmecheri.
O fată educată, îşi ştie valoarea şi nu se dă pe mâna tuturor.
De fapt, dacă s-a întâmplat deja, important e să nu mai greşeşti pe viitor.
Şi să ai nişte criterii ceva mai ridicate de selecţie să nu cazi la primul care vine.
Să-l testezi mai mult timp.
Aştia care vor aventuri numa' pagubă aduc unei fete care se respectă.

| stelică17 a răspuns:

Ca să rezum, unei fete cu onoarea pătată, îi va fi mai greu să aibă, mai târziu (când îi vine mintea la cap) o relaţie serioasă, cu căsătorie şi etc.
Asta pentru că, îşi strică cinstea, şi ce băiat serios se angajează la aşa ceva?
Eventual, vor fi fiţăngăi care vor vrea doar aventuri, sau vor rezuma relaţia numa' la sex.
Cu astfel de oameni, o femeie nu are cum să fie fericită, pentru că vor fi multe certuri, iar ăla nu va avea răbdare cu ea, să-i fie suport psihic în momentele grele, şi va trece şi pe la altele, în timp ce ea, se îneacă în lacrimi de durere.
O astfel de viaţă, riscă să devină un continuu concubinaj în care stai ca pe ace, în locul unei familii, fericite în care există sprijin şi suport emoţional, afectiv, fizic la care ar fi putut ajunge dacă, nu se grăbea.

| BaietzashuL a răspuns:

Mie mi se pare ok, atat timp cat ele se simt pregatite.

Dar sa nu stea azi cu unul, maine cu altul ca o sa ajunga foarte bine!

| NeaguLucas a răspuns:

Disperate rau de tot

| Alessell1 a răspuns:

Fetele astea nici nu stiu ce vor de la viatahappy.
E mandria lor. dar se lasa calcate in picioare..Nu conteaza daca e doar o persoana sau mai multe. sunt inca mici!