| zuzu_3087 a întrebat:

Buna tuturor >:d< !

A-si vrea sa ma ajutati si pe mine daca se poate . Am o relatie de 10 luni (maine facem 10 luni) si cred totusi ca eu sunt prea obsedata si prea posesiva :-s. Nu'l las sa mearga nicaieri fara mine.sau daca merge mereu ii dau mesaje sa vad unde e ,cu cine e ,ce face. Ne-am obisnuit sa stam impreuna non stop . Daca nu suntem afara impreuna vorbim la telefon sau mesaje. Nu stiu de ce sunt asa dar nu vreau sa'l pierd. Amandoi suntem foarte gelosi. Vreau sa precizez ca el m'a inselat cu o colega de a lui de liceu. se vedeau doar la scoala atat . Am trecut cu greuy peste asta si uneori cand ma gandesc tot mai plang. Puteti sa ma ajutati cu un sfat sa nu mai fiu asa dependenta ? Multumesc frumos :*

4 răspunsuri:
| Heather2001 a răspuns:

Nu te pot ajuta pentru ca din pacate si eu sunt la fel de dependentasad. deci mersi ca ai pus intrebarea, ma ajuta si pe mine.

| Andreea52 a răspuns:

Buna zuzu! E normal sa fii posesiva intr-o relatie pentru ca daca nu ar fi asa ar insemna ca nu iti pasa de el sau mai rau, iai dalui de inteles asta si totul s-ar termina sau el si-ar face de cap cu cine ar apuca. Ceea ce nu e bine e faptul ca esti mult pre posesiva, mult prea mult si din ate zici tu, si el e la fel... Sa stii ca nu e bine nici asa pentru ca la un moment dat o sa ajungeti da va sufocati unul pe altul. Ca sa scapi de lucrul acesta incearca ca atunci cand e el plecat sa ti gasesti altceva de facut, sa nu te gandesti ca e plecat, ca cine stie ce face sau pe unde e[nu zic sa nu te gandesti la el dar las-o mai moale] Incearca ca pe zi ce trece sa mai reduci din mesaje sau dn minutele vorbite la telefon, nu brusc ci treptat. In ceea ce priveste gelozia, cred ca ai auzit ca prea multa gelozie strica[duce la despartire] daca stau bine si ma gandesc asta duce si la posesivitate ia uneori la obsesie ceea ce nu face deloc bine unei relatii. Daca el iti demonstreaza ca poti avea incredere in el de ce sa fii atat de posesiva? Tind sa ccred ca datorita faptului ca te-a inselata o data ai devenit si asa posesiva si ata de geloasa. Nu zice nimeni ca nu e bine sa fii gelos dar poti sa manifesti gelozia doar in limite normale ca doar na...acolo unde nu e gelozie nici dragoste nu e. Nu te mai gandi la faptul ca te-a inslat, la urma urmei nu mai poti face nimic, incearca sa nu te mai gandesti la trecut, gandeste-te la prezent si la ce va fi in viitor, nu zic sa visezidar totusi nu poti sa te chinui mereu cu faptul ca te-a inselat, nu ii iau nici lui apararea[stiu foarte bine ce simte o fata cand e inselata, am trecut si eu prin asta]. Bafta!kiss

| karinamark a răspuns:

Daca esti deprimata din cauza lui poti sa ii faci acelasi lucru, desi daca o vei face el te va acuza de asemenea(ai spus ca e gelos) Dar cel mai bine ar fi ca daca tot faceti orice impreuna sa vorbesti deschis cu el despre asta. Adica o sa se simta si tiupu cu musca pe cacula iar tu, vei fi mai usurata si mai rasfatata.Succeswinking

| Mihai235 a răspuns:

Ba da ce putin scrieti