| Seethesea a întrebat:

Buna tuturor!
De ceva timp mi se pare ca trăiesc un coșmar. Am dezvoltat o serioasă frica de sperma (sperm phobia). Am citit pe internet ca de fapt e o problema comuna.
Am fost perfect bine înainte, dar de la un moment dat (nu intru in detalii), am dezvoltat aceasta frica care nu ma lasă sa am o viața normala cu iubitul meu.
Ori de câte ori doar ma gândeasc la posibilitatea de a avea sperma in proximitate ma face sa mi se facă rău, nu mai spun dacă chiar am. Cumva creierul meu crede ca dacă am sperma lângă o sa devin insarcinata chiar dacă știu cum funcționează sistemul reproductiv. Pur și simplu nu am control asupra gândurilor.
Am noroc ca iubitul meu e foarte înțelegător. Am încetat sa facem orice ce implica sperma in jurul meu pentru ca eu ma simteam prea rău, aveam anxietate, depresie, stări de panica și ma simteam super însărcinată. Dar acum simt ca frica asta ia controlul și ma face sa îmi pierd mințile.
Așa ca am decis ca nu o sa mai facem nimic pana nu o sa fiu sub o forma de birth control. Dar mereu intervine ceva ce ma sperie, ultimul exemplu care nu ma lasă sa dorm și îmi face stomacul sa mi se învârtă e ceva stupid, dar peste care nu pentru sa trec. Ultima poveste e așa: am petrecut ceva timp împreuna, el a devenit foarte excitat dar în control. Ma simteam foare prost ca nu pot face nimic (in tot acest timp vorbeam deschis despre orice), i-am spus ca dacă îl face sa se simtă mai bine poate merge la baie sa termine dar eu pur și simplu nu pot face asta. Ceea ce a și făcut. Când s-a întors am folosit eu toaleta după câteva minute. Știam ca el a fost acolo dar am decis ca totul e ok. Dar apoi am simțit ca sperma este peste tot și am început sa fiu foarte speriata pentru ca am mers acolo, am tras apa, apoi am folosit toaleta, apoi am folosit hârtia igienica și am tras apa din nou gândul ca dacă cumva pe butonul pe care apeși sa tragi apa a rămas sperma și apoi eu am folosit aceeași mâna cu hârtia igienica atingadu-ma, asta ma face sa fiu foarte speriata. Apoi efectiv nu am mai putut sa dorm, i-am povetit dimineața dar ma simt foarte prost pentru ca nu vreau sa îl fac pe el sa se simtă rău chiar dacă e cel mai înțelegător și răbdător. Simt ca îmi pierd mințile și nu știu ce sa mai fac.
Cred ca toată frica are in spate gândul ca orice as face ce implica sperma ma va face însărcinată (și chiar știu cum funcționează sistemul reproductiv), dar gândul asta ia controlul și apoi in mintea mea e atât de real încât devin foarte speriata, nu pot dormi sau manca.
Voi apela la un psiholog, curând dar pana atunci as vrea sa știu, mai are cineva problema asta? Puteți sa îmi spune-ți ceva ce sa ma ajute? Mulțumesc!

7 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Inca nu am mai dat de un asemenea caz, si e foarte bine ca ai decis sa mergi la un psiholog, pentru ca, nu uita, toti de acolo provenim, iar multe fete/femei o si consuma, ca forma maxima de a se simti conectate deplin cu partenerul, si ca isi apartin reciproc.
Dupa ce rezolvi si afli cum ai ajuns la aceasta fobie, sa ne spui si noua, multumesc!

| Adry05 a răspuns:

rolling on the floor))) Depresie din cauza spermei wtf
"super insarcinata" rolling on the floor)
eu sper ca esti troll

| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca s-au inventat PREZERVATIVELE, care permit sa ai sex, cand doresti, fara nici o frica de sarcina, boli sexuale ori prezenta spermei.
Pentru atat lucru nu ai nevoie de psiholog, ci de o cutie de prezervative si sa va bucurati de sex, cat de mult puteti.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau este indicat sa fii consiliata psihologic, dar este imperios necesar sa fii consultata si psihiatric. Multa sanatate!

| Crackman a răspuns:

In primul rand... nu ma bag. Bine ca recunosti ca ai o problema. Pe noi nu poti conta, psihologul o sa iti faca treaba. Daca nu... nu ii mai pierde timpul acelui individ. Poate asta este o pedeapsade la Dumnezeu sa nu faci urmasi

| mastadont a răspuns:

E clar o problemă psihică și nu e de competența celor de pe TPU după părerea mea. Mergi la doctor și vezi ce îți spune.
Trebuie ca singură să-ți învingi această fobie pentru că altfel vei rămâne singură. Iubitul tău se va sătura de tine la un momentdat, și cu această frică șansele de a găsi altul sunt nule.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"ma simteam super însărcinată"
rolling on the floor))))