| Carinaaaaaaaaa a întrebat:

Buna tuturor! Am si eu nevoie de o părere de la voi! Sunt atât de speriată încât nu imi gasesc liniștea. De ceva timp simteam durere in partea stanga a abdomenului. Simteam ca o mică gâlmă care dispărea după urinare. Apoi m-a luat durerea de rinichi, tot cel stâng. Am fost la medic si a spus sa iau antibiotic spunând că aș avea o inflamatie a tractului urinar. Gâlma aceea nu se mai simte dar am rămas cu durere in zona aceea. Apoi am observat probleme cu scaunul, ba ma stricam la stomac, ba mă constip. Acum în această dimineață, am fost la baie si pe hârtia igienică am observat mici pete de sange... Nu foarte cantitativ...era un roșu aprins. Scaunul era potrivit, nici tare dar nici moale. Acum simt o mică usturime în zona anusului. Scuzați va rog ca pun aceste intrebari dar eu sunt foarte speriată de cand cu simptomele astea, caut pe net tot timpul si cand vad de ce dau ma îmbolnăvesc mai tare. Mi-e frică să nu am cancer la colon, eu numai asta am in cap. Am ajuns sa imi fie frica si de un simplu chiorăit al matelor, crezând că despre cancer la colon e vorba. Am si slăbit, nu am pofta de mâncare de cand am stat si am citit pe net atâtea care m-au speriat. Doar stau si plâng de frica si mâncarea în mine nu intra mai deloc. Dorm în stres si ma trezesc tot în stres. Voi ce ziceți că ar fi? Va rog fara jigniri. Mi-am facut o programare pentru un eco, dar până atunci as vrea o părere de la voi. Va multumesc si va doresc numai bine!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Nu ai cancer la colon, ai hemoroizi si posibil unul s-a spart cand ai fost constipată, de acolo ai vazut sînge pe hartie, iar la rinichi poti avea infectie urinară, nisip sau pietre, trebuie sa faci ecografie abdominală sa vezi cauzele, iar pentru colon colonoscopie dar pentru ca ai avut odata sîngerare nu te speria, pe viitor vezi ce maninci deoarece diareea si constipatia sunt si din cauza stresului alimentatiei medicamentelor, tu ce varsta ai?

| Carinaaaaaaaaa explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mulțumesc mult de tot pentru răspuns.
Am 20 de ani. Si ma vait mai rau ca un om de 60-70 laughing Nu stiu ce e cu mine ca de cand am intrat in anotimpul asta rece nu-i zi sa nu am câte ceva. Sper sa fiu bine pana la urma..nu numai eu, ci toata lumea. Multumesc inca o data!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Carinaaaaaaaaa):

Multa sanatate, i ti recomand sa faci si masaj adica reflexo terapie sa i ti amelioreze durerile, esti din Bucuresti?

| Carinaaaaaaaaa explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu sunt din B, sunt din Dambovita.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Carinaaaaaaaaa):

Ce păcat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă îți pui singură diagnostic cu Internetul nu e de mirare. Poate fi un polip în colon care sângerează. Asta se poate vedea la colonografie.

| Carinaaaaaaaaa explică (pentru sadrian46):

Multumesc frumos pentru raspuns!

| raMLesS a răspuns:

Si eu aveam dureri in partea stanga, dar se datorau bauturilor acidulate, mai ales Cola.

Cand te ca*i, sangele ala se poate datora faptului ca te ca*i prea des si matul cu***ui s-a iritat si au aparut fisuri.

Pune si mananca sanatos, nu mai bea toate prostiile, si ca***e mai rar, o data la 2 zile minim.

| Carinaaaaaaaaa explică (pentru raMLesS):

Multumescc frumos. E posibil sa fie si ca tine pentru ca si eu tornam sticla de 2 l de pepsi aproape zilnic. si uite unde se ajunge. Treaba e ca nu stiu cum sa imi scot din cap ideea asta ca as avea cancer la colon happy Si ai mei imi zic sa ma linistesc ca nu e nimic dar eu o tin una si buna ca asta am. Numai netul ăsta mi-a bagat frica asta in cap happy

| raMLesS a răspuns (pentru Carinaaaaaaaaa):

Pai daca ar fi sa ma iau dupa ce scrie pe net, pana acum aveam 100 de boli laughing
Cand m-am documentat despre alunite, am zis ca am belit cariciul si ca am cancer laughing dar nu aveam, cand am vazut ca nu pot sa mananc prea mult dulce ca mi se face rau, am zis ca am diabet ca asa scria pe net, dar nu am laughing

Ce patesti tu se datoreaza bauturilor acidulate, mai ales Pepsi si Cola, astea sunt moarte curata.

Pe mine ma durea in partea stanga a abdomenului la fel ca pe tine, uneori nici nu puteam sa ma ridic sau sa merg.

Renunta la bauturile acidulate, sau bea foarte rar la cateva saptamani, dar nu o sticla intreaga.
Bea apa ca e mai buna laughing
In cateva zile o sa iti treaca durerea, pana miercuri cel mult, n-ar trebui sa mai ai nimic, dureaza putin pana se regleaza organismul, in 2-3 zile ar trebui sa iti iasa complet din sistem.
Fa experimentul asta si vezi.

| sadrian46 a răspuns (pentru Carinaaaaaaaaa):

Ca si eu tornam sticla de 2 l de pepsi aproape zilnic.
Am o prietenă pe la 40 de ani.
Si ea turna zilnic 2 l de cola de ani de zile. Acum e la spital de 2 luni.
A fost găsită în comă diabetică, încă puțin și trecea dincolo, să bea acolo cola lola.

| Carinaaaaaaaaa explică (pentru sadrian46):

Într-adevăr, aveti dreptate! Am abia o lună de când m-am lăsat, ca pana acum o luna pe fiecare zi beam. sper sa nu fie prea târziu

| sadrian46 a răspuns (pentru Carinaaaaaaaaa):

Nu este prea târziu, organismul se reface.

| Adrian_Cosmin_1995 a răspuns:

Salut, despre scaunul cu sange iti spun din experienta (nu sunt medic) am avut si eu.In momentul cand observi pete de sange pe hartia igenica inseamna ca ai hemoroizi (nu e grav) hemorozii sunt ca niste perne micute cu sange iar in momentul in care apar ei se sparg si apar acele pete de sange.De asemenea sa incerci pe viitor sa nu te constipi.
Ca medicamente mie mi s-a spus de catre medicul de familie ca sa iau Cicatridina Supozitoare costa vreo 60 lei, in cutie e tratament pentru 14 zile.
Intre timp daca ai crize hemoroidale (adica simti ca o arsura, mancarime si usturime ) trebuie sa iei Deltralex la 8 ore (asta numai daca iti recomanda medicul, ) sa nu iti fie rusine sa mergi la medic deoarece e sanatatea ta.

| Carinaaaaaaaaa explică (pentru Adrian_Cosmin_1995):

Multumesc frumos. pe mine m-a speriat și netul si m-a speriat și o femeie cu care am vb ieri (vanzatoarea unui magazin de lângă mine). Ne-am dat în vorba de frig, de răceală, i-am zis ca abia astept sa vina vara ca toata iarna am fost numai racita si i-am zis ca ma tot doare in stanga de la o vreme, crezând că e de la frig... Apoi femeia aia a zis ca "aoleu pai în stânga e colonul" ca asa si bărbatul ei avea dureri in stanga si cand a fost la control a aflat că are cancer de colon... si imi spunea mie ca daca ma doare in partea stanga colonul e, si asta am. era sa pic jos in magazin, era sa leșin la ce frica băgase în mine. pe drum până acasă deja plângeam, nu mai eram bună de nimic. În fine. sper sa fie bine până la urmă. Multumesc si multa sanatate!

| sadrian46 a răspuns (pentru Carinaaaaaaaaa):

Ca daca ma doare in partea stanga colonul e.
Cum te poți lua după niște vorbe!