| FlyButterfly a întrebat:

De o saptamana mi-am inceput viata sexuala cu prietenul meu. Amandoi avem 18 ani si o relatie de un an, ne-am dorit sa o facem si a fost prima data pentru amandoi. Sunt la inceput, deci banuiesc ca este normal sa imi fie teama de unele lucruri. Imi este frica de o sarcina nedorita, noi am folosit prezervativ pentru ca stim riscurile, doar ca tot nu ma simt asa sigura, iar anticonceptionale nu as vrea sa iau inca. Cred ca este prima oara cand abia astept sa imi vina ciclul laughing... Ati putea sa ma ajutati cu un sfat ceva, o incurajare? nu am nevoie de critici sau ceva de genul pentru ca nu regret ca el a fost primul acum.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

E normal sa nu simti siguranta, esti la inceput de drum.Vad,totusi,ca va comportati cu suficienta maturitate amandoi, lucru foarte bun.In ceea ce priveste anticonceptionalele,este un cutit cu doua taisuri.Daca nu iei,poti avea surpriza unui prezervativ care se rupe,de exemplu. Daca iei,intra in joc efectele negative ale acestora asupra organismului. Ceea ce te sfatuiesc eu este sa evitati zilele tale fertile(invata metoda calendarului),sa folositi intotdeauna prezervative de buna calitate si in termen de garantie si, bineinteles, igiena intima stricta.In rest,bucurati-va de dragostea voastra,pari o fata echilibrata si linistita,probabil ca si iubitul tau este la fel, deci, o pereche potrivita.Nu te inhiba, nu ai de ce te rusina, toti am trecut prin aceste prime faze si nesiguranta si-a spus cuvantul la toti.Incet,cu rabdare si cu foarte multa tandrete va veti gasi ritmul vostru propriu.Mult noroc si sa fiti fericiti!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa stii ca prezervativele sunt mai sigure decat anticonceptionalele, asa ca siguranta va scadea cand le veti inlocui. Prezervativele sunt foarte sigure (99, 98%), dar nu exista metoda contraceptiva 100% sigura. Viata sexuala este foarte frumoasa cu omul potrivit dar vine cu o suma de responsabilitati. Nu uita de primul consult ginecologic care trebuie sa aiba loc in prima luna de la inceperea vietii sexuale.

| monyk a răspuns:

Buna,draga mea,odata ce folositi prezervativul nu trebuie s aiti faci griji si sa te stresezi,daca esti folosit corespunzator si nu se sparge,atunci stai fara grija,nu folosi anticonceptionale de pe acum,prezervativul e suficient,de asemenea nu te baza pe faptul ca nu se termina in tine si sa o faceti fara prezervativ.
Asa e la inceput,ai teama asta sa nu ramai,dar apoi nu vei mai fi asa stresata,relaxeaza-te,odata ce folositi prez, e ok, sunt destul de sigure.

| Infernia a răspuns:

Prezervativul sau sa ii ceri sa o scoata la timp.happy

| blabla5532 a răspuns:

Relaxeazate si bucurate de amintire, e frumoasa povestea voastra

| zizzu8 a răspuns:

Dahappy stai linistita :* ati fost protejati deci nu are ce sa se intamplebig hug e normal sa-ti fie teama dar ai sa vezi ca va disparea incetul cu incetul :*

| Trixx_6414 a răspuns:

Stai calma daca ati folosit un prezervativ nu ai de ce sa iti faci griji.