| dan00tza a întrebat:

Buna tuturor din nou! am revenit cu aceeasi problema:fostul prieten ma cauta tot mai insistent, desi mi-am schimbat nr de telefon, prin intermediul "prietenilor"comuni l-a obtinut si, fiind la tara in vacanta, vine in fiecare zi respectiv seara si ma cauta dar nu ies.in schimb parintii mei nu ma sprijina in asta pentru ca vroiam sa il acuz ca ma hartuieste.imi spune ca inca ma iubeste(dar stiu ca minte pentru ca daca ma iubea nu imi facea atata rau si nu ajungeam sa ne despartim) si imi face rau.cum pot scapa in alt mod de el? pentru ca ideea cu politia nu merge deoarece nu ma sprijina parintii si imi spun ca sunt mare sa fac ce vreau ei nu se baga si il ajuta pe el pentru ca le-a intrat pe sub piele si zic ca sunt vinovata eu sa ma impac cu baiatul... dar nu vreau.si ei stiu cat rau mi-a facut... dar tot cu el tin. o metoda cum as putea sa fac sa ma lase in pace! va rog mult! pup

Răspuns Câştigător
| yami a răspuns:

Oooo, stiu cum e, mi s-a intamplat si mie asta. ori te ajuta cineva sa vorbesti cu un avocat, ca sa-ti afli drepturile, si sa-l sperie pe tipul asta, ori o alta varianta e sa-ti gasesti un prieten bun sau alt iubit, sa te sustina in fata lui, sa stie ca nu mai esti singura si nu mai are putere asupra ta. eu asa am facut, si s-a lasat bagubas pana la urma, ca nu a mai avut incotro. dar tu tb sa fii foarte hotarata ca asta vrei, pentru ca dc el te simte mai slaba atunci cu siguranta nu va inceta sa te hartuiasca. nu sta singura, cauta sa te incurajezi, lasa-te ajutata de altii care privesc din exterior si asa pot face ce-i mai bine pentru tine! cat despre parintii tai, stiu exact ce simti, dar cred ca acum ce-l mai bine e sa nu la mai spui nimic si sa lupti pentru linistea si libertatea ta! poate ma tii la curent cu situatia ta, si dc pot sa te ajut o fac cu interes, pentru ca stiu cum e...

10 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Pacat ca nu ai sprijinul parintilor tai... Daca spun ca esti mare si sa faci ce vrei ai putea sa mergi la politie si sa vorbesti cu cei de acolo... Sa afli ce poti face... Poti sa iti schimbi din nou numarul de tel si sa-l dai doar la persoane apropiate si in care ai incredere cu specificatie clara sa nu i-l dea fostului tau prieten... Sau... sa iti caut un alt prieten care sa-i si tina piept... Sau poti sa-l ignori si poate va renunta pana la urma... Cand am trecut printr-o situatie oarecum asemanatoare am ales sa il ignor (dupa ce am vorbit cu un prieten care cunostea un alt tip care era intr-o situatie asemanatoare fostului meu), iar pana la urma... Intr-un moment am decis sa vorbesc cu el si sa-i spun sa nu ma mai caute... Si a spus ca nu o va mai face...

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Varianta cea mai inteleapta(parerea mea), e sa vorbesti cu el si sa ii spui cinstit ca nu te mai intereseaza, sa te lase in pace ca tu nu il mai iubesti si dragoste cu sila nu se poate.

| Dorinel a răspuns:

Dai cu o tigaie in cap

| bibydraguta a răspuns:

Buna.pai o problema cam nasoala ai tu. din pacate se mai intampla.eu cred ca daac nu mai vrei sa te impaci cu el si daca ti-a facut atata rau, ar trebui sa continui sa nu il bagi in seama.probabil dupa o perioada se va satura sa tot insiste si nu te va mai teroriza.lasa-l in pace sau icearca sa vb cu el linistiti doar voi doi si sa ii spui ca, chiar nu mai vrei sa mai ai de a face cu el si sa te lase in pace dar intr-un mos cat mai linistit.ai grija de tine.pup

| alinaandrei a răspuns:

Buna si prietenul meu si a schimbat nr de telefon si nu pot da de el. dar el s a despartit de mine fara motiv intelegand ceva gresit.si eu nu am cum sa i=o dovedesc caci nu se poate. tare mult as vrea sa i aflu si eu nr de tel.stii cat sufar eu acum ca m am despartit pe nedrept...nu ai idee.incearca sa vb cu el sa lamuriti situatia si poate ca el te iubeste cu adevarat de aceea te cauta. da i o sansa sa vorbiti macar. dar fii calma si sincera.nu uita ca binele ti se va intoarce.

| love you soo much... a răspuns:

Gaseste-ti altul si fa in asa fel ca el sa te vada alaturi de el, fiind fericita si zimbind alaturi de el...Altceva n-am idee... Dar tu esti sigura ca nu-l mai iubesti sau nu poti trece peste tradare, peste acel rau?

| DG a răspuns:

Gasesteti pe altcineva, el o sa enerveze rau de tot. o sa te sune si o sa iti spuna ca te iubeste chestii aiureli... dar tu sa nu il bagi in seama...si cand mai vine pe la tine scoate-l afara!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu pot sa am incredere ca cea ce spui e adevarat inaintea parintilor tai. Deci...

| simion a răspuns:

1 la mana ai niste parinti destepti, 2 la mana u esti cea care greseste, de ce petruca tie iti place sa te bage in seama si sa te caute pentru ca daca ar fi asa nu te-ar cautawinking odata ce i-ai zis cu tine nu mai am treaba cred ca poate intelege daca nuh exista avocati si politiewinking baftawinking

| eugenn7 a răspuns:

Spune_i ca te_ai casatorit, sau ca iti place de fratele lui, sau ca o sa te impaci cu el daca castiga la loto, sau ii poti spune ca ai murit, sau ca ai castigat o excursie de 5 ani in siberia si ii oferi lui biletul, cred ca daca era clar o amenintare pentru tine negresit ai fi mers la politie, in fine oricum ei nu sar deranja pentru atata lucru si te_ar pune sa completezi un proces verbal dupa dictare happy