| Raniiia a întrebat:

Buna tuturor, iubitul meu a ejaculat in mine si am luat pastila de a doua zi ieri chiar dupa o ora de la actul sexual, oare poti ramane insarcinata? Mentionez faptul ca s-a mai intamplat acum un an si am luat pastila de a doua zi tot dupa o ora de la contactul sexual si nu am ramas insarcinata!

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Daca nu erai in perioada fertila nu cred si daca erai ca ai luat pastila aia nu cred, si mai inceteaza cu otravurile astea nu sunt sanatoase

11 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Teoretic NU se poate ramane gravida, deoarece fecundarea ovulului este oprita/blocata dupa administrarea unui contraceptiv mai ales in situatia in care acesta a fost folosit dupa trecerea a putine ore fata de momentul "accidentului". Pastila de a doua zi se poate fi administrata intr-un interval de pana la 72 de ore dupa momentul in care a avut loc contactul sexual neprotejat, dar medicii recomanda, pentru o mai mare eficienta, ca administrarea acesteia sa aiba loc de preferinta in primele 24 de ore. Eficienta pastilelor administrate in primele 24 de ore este de circa 85-90% si scade treptat ajungand la circa 55-60% in a 3-a zi. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu este posibila o sarcina.

| evelinna01 a răspuns:

Anticonceptionalele nu iti ofera aceeasi siguranta ca si prezervativele, ele sunt sigure in proportie de 75%, pe cand prezervativele aproximativ 99 %. Nu-l mai lasa peprietenul tau sa-si dea drumul in tine si fositi "caciulita". Ulciorul nu merge de multe ori la apa.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru evelinna01):

Nu mai da raspunsuri idioate si aberante doar pentru a te afla in treaba. Raportul privind gradul de protectie oferit decele 2 metode este exact invers dar eu si motivez raspunsul meu astfe : "Dacă folosiți anticoncepționale, gradul de risc al apariţiei unei sarcini nedorite este foarte mic (1%) dacă sunt utilizate corect. Totuşi, practica ne arată că 8 din 100 utilizatoare de contraceptive orale rămân însărcinate în decursul unui an. Motivul eşecului anticoncepţionalelor îl reprezintă administrarea greşită a acestora - de exemplu, atunci când uităm să luăm o pilulă sau mai multe în ultima săptămână a ciclului de administrare." si " Din punct de vedere al gradului de siguranţă în ceea ce priveşte riscul apariţiei unei sarcini, prezervativul se înscrie în lista metodelor cu risc mare de accident. Potrivit studiilor, în medie, 15 din 100 de femei care folosesc prezervativul rămân însărcinate la un moment dat. De asemenea, statisticile arată că utilizatoarele de prezervativ sunt cele care recurg cel mai des la pilula de a doua zi ca urmare a unor accidente petrecute pe parcursul contactului sexual (s-a rupt prezervativul sau a alunecat)." Te sfatuiesc sa te informezi corect inainte de a mai debita prostii si ineptii datorate lipsei crase de cultura generala sau de natura sexuala. Citeste cu atentie urmatorul material : http://www.planificaneprevazutul.ro/metoda-ta-contraceptiva/

| evelinna01 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Eu vorbeam din experienta si din ce am tot fost informata. Nu e nevoie sa te enervezi. Prezervativele se rup atunci cand nu ai grija, cand sunt de calitate proasta si nu nu folosesti lubrifiant, ori fara nu e suficient de uda. Si aluneca cand nu ai grija sau nu esti atent. Mi-am exprimat doar opinia, la fel ca si tine si raman la aceeasi parere: e mai sigur cu prezervative.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru evelinna01):

Bineinteles ca nenumaratele cercetari si studii stiintifice si medicale facute de specialisti pe plan mondial "palesc" in fata "experientei" tale indelungate. Cat despre informatiile tale ce sa zic ori le-ai primit de la baba Rada moasa satului sau t(z)at(z)a Safta care vinde verdeata in piata ori este o simpla minciuna pentru a iesi din incurcatura.rolling on the floor. Informatiile gresite/eronate pot face mai mult rau decat poti tu sa intelegi sau sa-ti dai seama. Si in plus eu nu mi-am exprimat opinia, eu am dat un raspuns care are la baza date stiintifice verificate.

| evelinna01 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Si acum inteleg de ce Romania e tara tuturor posibilitatilor si nu se mai merita sa ai un pic de bun simt in ziua de azi. Eu nu te-am luat la misto, dar na, nu degeaba se zice ca romanul tot tigan e.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru evelinna01):

Iar prostul tot prost oricat ai incerca sa-l educi.

| evelinna01 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Oh, apreciez ca-mi spui mai multe despre tine, dar nu era nevoie, mi-am dat seama si singura happy Cei 7 ani de acasa au trecut razant pe langa tine. Daca tu esti asa, regret enorm viitorul speciei umane.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Daca tot n-ai inteles ma vad nevoit sa repet ca proasta despre care am amintit se refera la cea numita evelinna, pentru a indeparta orice confuzie.

| n1234 a răspuns:

Mai bine de cate ori faceti sex incercati sa luati prezervative, sa va protejati ca sa nu ramai insarcinata si sa ai surprize neplacute! Sincera sa fiu am auzit de aceste pastile anticonceptionale care.te ajuta s anul ramai insarcinata..dar...nu stiu ce sa cred..Mai bine protejeaza si foloseste prezervativul! De la el nu poti ramane insarcinata!