| anonim_4396 a întrebat:

Urgent va rog... am si eu nevoie de o parere. Nu stiu cum s-a intamplat, dar dupa contactul sexual si dupa ejaculare, prezervativul a ramas 2 zile in mine. Eu am crezut ca l-a aruncal el, el a crezut ca l-am aruncat eu, si dupa doua zile, prezervativul a iesit din mine si am ramas socata. Mentionez ca era al treilea prezervativ folosite unul dupa altul iar el zice ca era secat. Pastila de a doua zi, oare isi va face efectul daca o iau? Sunt stresata si chiar nu imi doresc un copil inca...

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se poate considera ca ciclul tau menstrual este regulat deoarece doar in acel caz se poate determina ziua ovulatiei. Insa in acest caz mai aparte, sau mai degraba ''delicat'', depinde si in ce masura, cat este de regulat adica cat de mare este abaterea in +/- fata de lungimea apreciata ca fiind media multi ciclica. Fiindca este foarte sigur si precis cunoscut faptul ca OVULUL dupa eliberarea sa din foliculul ovarian este viabil o perioada foarte scurta care de obicei este doar de 6-12 ore (rar 12-16 ore si foarte de rar pana la 24 ore) reiese ca incepand cu data de 30 August ovulul a devenit NEVIABIL si in consecinta fecundarea sa de catre un spermatozoid a devenit IMPOSIBILA inca din ziua urmatoare ovulatiei. In acest caz se poate aprecia ca probabilitatea teoretica de a se putea forma o sarcina in urma unui sex intretinut dupa trecerea a 2-3 zile fata de momentul ovulatiei, este extrem de mica, iar in cazul in care ciclul de regula are acelasi numar de zile si ziua ovulatiei este ''precis'' determinat, in acel caz NU MAI EXISTA posibilitatea de a se forma sarcina in situatia prezentata. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

2 zile cu prezervativu in tine?
OMG
Sanse mici sa isi mai faca efectu pastila daca o iei.
ERai in perioada fertila?

| mikis a răspuns (pentru alina2k18):

Dupa spusele calendarului, ziua ovulatiei era pe 28-29 iar incidentul s-a intamplat ce 31.

| mikis a răspuns (pentru alina2k18):

*pe 31

| mikis a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Multumesc frumos! Asemenea!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru mikis):

Se poate considera ca ciclul tau menstrual este regulat deoarece doar in acel caz se poate determina ziua ovulatiei. Insa in acest caz mai aparte, sau mai degraba ''delicat'', depinde si in ce masura, cat este de regulat adica cat de mare este abaterea in +/- fata de lungimea apreciata ca fiind media multi ciclica. Fiindca este foarte sigur si precis cunoscut faptul ca OVULUL dupa eliberarea sa din foliculul ovarian este viabil o perioada foarte scurta care de obicei este doar de 6-12 ore (rar 12-16 ore si foarte de rar pana la 24 ore) reiese ca incepand cu data de 30 August ovulul a devenit NEVIABIL si in consecinta fecundarea sa de catre un spermatozoid a devenit IMPOSIBILA inca din ziua urmatoare ovulatiei. In acest caz se poate aprecia ca probabilitatea teoretica de a se putea forma o sarcina in urma unui sex intretinut dupa trecerea a 2-3 zile fata de momentul ovulatiei, este extrem de mica, iar in cazul in care ciclul de regula are acelasi numar de zile si ziua ovulatiei este ''precis'' determinat, in acel caz NU MAI EXISTA posibilitatea de a se forma sarcina in situatia prezentata. Multa sanatate!