| angel70530 a întrebat:

Buna tuturor, n-am scris demult timp aici, dar deja m-am saturat sa tin toata tristetea in mine, deci dupa cum v-am spus iubitul meu a intrat intr-o companie cu 2 luni in urma, si pina acum nu vad nimic bun din aceasta companie, sincer sa va zic doar actiune negativa vad de la el, si inca ceva in aceasta companie lucreaza doua femei una de 29 alta de 20 ani, si vesnic sunt cu el, iar noi avem 2 luni decind nu ne-am vazut, dar el asa demult s-a schimbat, apoi tot timpul imi vorbeste despre sex, dar eu nu iubesc chestia asta, si daca nu imi place sa vorbesc cu el despre asta si ii spun ca nu sunt pregatita el se supara, zice ca nu o sa aiba rabdare,ma intreb de unde iubire in el daca el asa se comporta? apoi traieste in garsoniera nu are nici un ban, traieste doar cu imprumuturi,si se enerveaza vesnic, apoi cind vorbeste cu mine la telefon,vesnic il suna una dintre femeile cele cu care lucreaza,el le dezmearda,zice-fetele lui,spuneti-mi cum poate sa zica asa, si nu stiu de ce, cind vine prinzul una dintre ele vesnic il hraneste la amiaza, pleaca cu el in cafenea, sa manince, dar el accepta si este fericit,dar cu mine vorbeste prostii imi zice doar de sex, nu este nici o zi in care sa nu vorbeasca ca doreste sex, cu toate ca eu am zis ca dupa casatorie vom face relatii.el asta nu vrea sa asculte, apoi vrea sa intru in compania asta cu el, sa nu-mi termin facultatea, dar mama nu vrea sa intru, este cotra companiei astea si vesnic ma cert cu mama din cauza lui, eu asa m-am saturat de toti, stiti ce fel de iubire exista asta daca el vorbeste cu tine te dezmearda te alinta, dar de aici tot aceeasi o face si cu tipile celea care lucreaza, off mi-e greu sa va mai povestesc, pe la sfirsitul lunii vreau sa plec sa ma vad cu el, sa ii fac in ciuda lui ca sunt mai misto decit femeile celea, dar pina atunci ma tem ca il voi pierde, si ma enerveaza ca se poarta cu el parca ar fi prietenele lui, la naiba, as vrea sa imi dati niste sfaturi cum sa procedez mai departe cu el? caci chiar intr-adevar isi bate joc de mine, i-am incarcat eri contul, am mintit-o pe mama ca imi trebuie la scoala si i-am incarcat contul lui, dar el m-a telefonat de 4 ori si apoi o intrat pe net si a cheltui toti banii pe sait de socializare, nu inteleg ce a cautat acolo, daca cu mine vorbeste pe tel, doar eu il sun, off serios nu mai stiu ce sa fac cu el, ca sa ma respecte, va rog mult ajutati-ma! Am nevoie de sfaturile voastre, caci simt ca o sa imi ies din minti, nu pot nici invata, caci ma gindesc doar la asta, Ajutor, !

10 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Voi doi nu aveti nimic in comun, el vede o relatie numai pentru sex ( motiv pentru care are si alte relatii in afara de tine) si alte avantaje ( motiv pentru care mai sta cu tine). Tu stii foarte bine acest adevar, dar te incapatanezi sa nu accepti realitatea.

| Alcyon a răspuns:

Tu de punct si virgula n-ai auzit? Lasand asta la o parte, parerea mea e ca ar trebui sa iesi din aceasta relatie toxica. Se pare ca nu prea reusiti sa fiti pe aceeasi lungime de unda iar asta nu-i un semn bun. El vrea distractie si sex, tu-i vorbesti despre casatorie. Relatia voastra e incarcata de conflicte si suferinta. Chiar nu vad ce va mai tine impreuna.

| Cristiann25 a răspuns:

Deci sa inteleg ca esti la facultate?! Probabil cei ce au scris mai jos sunt doar niste copii care nu inteleg ca sexul este foarte important intr-o relatie.Da, daca nu-i oferi si acest lucru nu trebuie sa te miri ca are alte fete in jurul lui(intelegi tu). Sincer nici eu nu as accepta sa astept o femeie pana la nunta. Daca nu se potriveste cu tine ce face, divorteaza a doua zi? Dupa ce ca doar o viata avem si pe asta s-o lasam sa treaca?
Daca n-ai de gand sa-i oferi nimic in afara de credit pe telefon si putin stres lasa-l sa-si caute pe cineva care sa-l faca fericit pentru ca tu cu siguranta nu-l faci! Ti-am spus adevarul, cum stau lucrurile acum ramane la aprecierea ta ce ai de facut.Succes!

| AndyLavy a răspuns:

Nimeni, in afara de familie, nu iti ofera ceva pe gratis. Singur el compenseaza acele mese si ce mai spui tu.Mai bine ai deschide ochii acum si l-ai lasa.Nu te iubeste, te vrea doar pentru sex.Lucru pe care il poate obtine si din alta parte, posibil acele fete cu care umbla. daca nu te respecta de ce continui cu el? fa-te respectata, si mai ales, tu sa ai respect fata de tine si sa nu te distrugi in halul asta, pierzand timp aiurea cu un dobitoc.
El nu te nu va respecta, daca nu te-a respectat de la inceput nu o va face, si cu atat mai putin daca oi oferi ceea ce isi doreste, adica sex. Nu fii bleaga si vezi-ti de facultate, ca baieti gasesti pe toate drumurile.
Succes!

| e1xtz a răspuns:

Cauta-ti un baiat cuminte..de varsta ta si mai ''prostut''..asta nu este potrivit pentru tine

| stark47 a răspuns:

Daca voi nu faceti sex e normal ca la un momentdat sa cedeze sau sa caute in alta parte. poate ca el nu este pregatit pentru casatorie.ai spus ca sunt probleme financiare, acestea tind de multe ori sa streseze persoana, adaugand si lipsa sexului consider ca e normal sa fie recalcitant.
cat despre persoanele cu care lucreaza nu cred ca ar trebui sa e consumi atat de mult.ori te place doar pe tine ori nu.si atunci lucrurile devin simple.(relativ)
incearca sa porti o discutie despre relatia voastra si locul unde se duce ea daca mergeti pe acelasi drum pe care va aflati cand va intalniti.
cand este vorba de mult stres si atat de multe variabile cum sunt la voi in relatie e nevoie de multa comunicare, intelegere si incredere.incercati sa le obtineti intr-o oarecare masura pe tote 3.
de asemenea, formare unui anumit plan pe o perioada mai lunga de timp tinde sa creeze o stabilitate intre persoane, de aceea puteti sa discutati despre ce si anume ce veti face pe mai departe.
pastreazati calmult pentru ca esti intr-un loc dificil acum, orice decizie luat pe nervi sau pe stres nu va aduce nimic benefic, incearca sa intelegi [unctul lui de vedere in acelasi timp facandul pe el sa inteleaga si ideeile tale.

| Mihailescuioana29 a răspuns:

In primul rand cati ani ai si de cat timp sunteti impreuna?

| Neuronul a răspuns:

Cea mai mare prostie pe care o faci este faptul că ŞTII că nu eşti pe drumul cel bun, dar continui să mergi înainte.
Tu îţi doreşti să aveţi relaţii sexuale de abia după nuntă, el are nevoile lui.
Tu eşti obişnuită să ai un stil de viaţă conştiincios şi calculat, el obişnuieşte să facă doar ce are chef.
Tu habar-nai să te faci respectată, el nici măcar nu cred că ştie ce înseamnă respectul.
Dă-mi cel puţin un singur motiv pentru care ai putea crede că sunteţi compatibili şi că aţi putea avea un viitor împreună?

| Nita_Cristian-ionut_1996 a răspuns:

Te-ai gandit macar o clipa ca el doreste de la tine doar sex si daca mai are si benefici de pe urma ta e pe interes (parerea mea) mai bine ai avea mare grija ce faci cu el. Si cand te vei duce la el aii grija sa nu cazi in vreo capcana si sa o faci cu el, doar pentru ai arata ca esti mai buna decat celelalte. Sa faci acest pas doar cand vei fi absolut sigura pe perechea ta. In zilele astea e greu sa mai ai incredere in baieti vazand ca ei doar sex isi doresc nu mai stiu sa pretuiasca o fata sa o faca fericita sa o iubeasca. Majoritatea cand vad o fata nu o vad ca o potentiala iubita ci o potentiala papusa in patul lor, si asta e grav. In loc sa isi foloseasca creditul sa vorbeasca cu tine, el i-a consumat pe site-uri de socializare stiind ca are prietena, merge cu altele la cafenea, il hraneste alta, stau mereu prin preajma lui, imi pare rau sa iti spun dar parerea mea e ca nu e de tine, si sta cu tine pentru ca te vrea in patul lui si sa aiba beneficii de pe urma ta. Ai grija ce faci in continuare, iubirea e oarba. iubirea e ca o clepsidra, cum se gosteste aceasta asa se goleste si creirul. Mult succes in continuare. Ai grija de tine si la alegerile facute in viata

| Adrian97Adrian a răspuns:

Sincer sa fiu, imi pare rau ca iti spun, dar nu cred ca ar mai trebuii sa continuii aceasta relatie. El doar se foloseste de tine, daca te iubea cu adevarat iti era alaturi, si vorbeati + multe altele, dar daca el se gandeste doar la sex e grav. Te-as sfatuii sa va despartiti, pentru ca este clar ca nu simte acelasi lucru care il simti tu pentru el.
Acum tu faci ce crezi, dar eu asta a-si face in locul tau.