| angel70530 a întrebat:

Salutare tuturor, va spuneam in povestirea precedenta ca nu voi mai scrii pe TPU, dar credeti-ma eu nu mai stiu ce sa fac, istoria mea este despre asa zis fostul meu iubit, au trecut 5 zile decind nu mai vad dragoste in relatia asta, acum am inteles ca el si-a batut joc de sentimentele mele, multi dintre voi mi-ati zis ca este un bou, nemernic, ma face sa sufar dar eu nu am crezut, vineri seara el a zis ca nu poate sa ne vedem dar m-a telefonat si mi-a zis daca pot sa vin pina la serviciu lui, i-am zis ca nu pot sa vin si ca ne vom vedea simbata,daca tot lucreaza, eri in ziua de simbata l-am telefonat pe la ora patru, si l-am intrebat daca putem sa ne vedem, el insa mi-a raspuns sever si cu rautate ca Nu ne vedem, deci a zis un "Nu" tare, eu l-am inteles, daca a zis nu inseamna ca nu, dar in sufletul meu ma simteam atit de naspa, ca mi-a raspuns asa, eri seara l-am intrebat pe net ce se intimpla cu el, de mi-a raspuns asa cu rautate, el mi-a raspuns tocmai peste doua ore, ca a fost si a luat masa, si acum a venit, eu insa iarasi i-am scris " de ce este suparat pe mine?" el nu mi-a raspuns, cu toate ca era in online, pe la ora unsprezece de noapte a intrat pe skype, si a vorbit cu cineva, pentru ca in fiecare seara pe la ora asta vorbea cu mine pe skype, acum nu mai vorbeste, astazi toata ziua el este pe net, si i-am scris iarasi mesaj, " ca daca crede ca relatia noastra a luat sfirsit, sa imi spuna chestia asta sa nu ma mai chinuie, am asteptat un raspuns dar el si acum este online, nici macar nu-mi raspunde la mesaj, si ma doare sufletul,, caci va spun serios eu m-am saturat sa sufar, mama m-a vazut ca pling, si i-am zis ca ma simt rau, nu i-am zis despre el, acum ma simt atit de nasol,nici de teme chef nu am, nu ma pot concentra, as vrea acum sa imi dati niste sfaturi, ce sa fac mai departe cum sa traiesc viata?, stiti ma gindesc ca el daca nu doreste sa mai comunice cu mine, sa imi zica lucrul asta, dar el pur simplu este pe net, si tace nu scrie nimic, si chestia asta pe mine ma enerveaza mai tare, cred ca v-am povestit tot ce am pe inima, va rog ajutati-ma cu niste sfaturi cum sa traiesc mai departe, si cum sa ma comport in privinta lui, ce sa fac sa fie bine, eu stiu ca exista Dumnezeu acolo sus care tot vede, si va rezolva tot.Astept sfaturi Funda! rog seriozitate.

Răspuns Câştigător
| BeautifulAngelOana a răspuns:

Uite,eu acum o luna am trecu pri asta! Eu sunt foarte sensibila si iti dai seama ca dupa ce ne-am despartit mi-a cerut toate cadourile pe care mi le-a dat,iar intr-o zi l-am vazut cu o fata care avea lantisorul pe care mi l-a dat mie! Pozele pe care mi le punea mie pe facebook i le pune ei... Eu am intrat in depresie!
~` uite,eu am iesit intr-o zi singura si am aruncat in cris toate pozele si m-am gandit ca,cu toate acele poze,sa arunc si suferinta mea!
~` e greu! poti sa iesi afara in aer liber,sa te plimbi sa iti faci poze,sa stai cu mama ta,prietenele tale,sa mergi la cumparaturi,sa te uitit la filme,sa mananci inghetata laughing, sa citesti glume sa asculti muzica, sa dansezi, sa cumperi o multime de flori! Te ajuta, eu am facut asta si intr-o saptamana mi-a trecut depresia! Incearca sa uiti ca el exista si imagineaza-ti o sceneta in care el e un personaj distructibil! Bafta! Pwp

5 răspunsuri:
| BlackheartQueen a răspuns:

Buna!
TREBUIE sa vezi realitatea! Eu stiu cat de mult tii la el, stiu ca te doare, stiu ca pur si simplu nu ai putere sa spui STOP dar iti face mai mult rau asa. Suferi, plangi si nu poti face absolut nimic. Nu trebuie sa iti spuna el ca relatia s-a terminat, trebuie sa intelegi tu asta din tot ce iti face. Cat crezi ca lucrurile vor continua asa? Cred ca simti si tu ca relatia voastra s-a degradat usor iar unele lucruri nu pot fi refacute. Eu nu stiu toata povestea voastra, nu imi permit sa comentez mai multe. Tu stii deja care e situatia intre voi dar o eviti pe cat posibil, nu vrei sa accepti realitatea, speri ca lucrurile se vor schimba dar repet, iti faci foarte mult rau. Nu faci decat sa prelungesti momentul. Trebuie sa iti continui viata fara el. E greu, e foarte greu dar timpul te va ajuta sa iti vindeci ranile. Daca te ajuta cu ceva si te linisteste, poarta o discutie serioasa cu el dar fata in fata. Incearca sa ii observi reactiile, nu doar sa ii asculti vorbele. Sper ca ti-am fost de ajutor. Iti doresc o seara frumoasa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa nu mai vorbesti cu el, deoarece vede ca ii tot dai mesaje, stie ca esti topita dupa el si se crede mare smecher daca te face sa suferi, si de fapt este un mare bou.
Stiu cum te simti, nu te mai poti concentra la nimic, doar la el te gandesti, vrei sa te impaci cu el, viata nu mai are sens fara el si astea.
Pur si simplu, ignora-l! O sa vada asta si o se gandeasca de ce nu ii mai spui nimic.
Si chiar daca il ignori si iti raspunde ceva, nu-l baga in seama!
O sa para ceva gen, il ignori 2 zile sa spunem, apoi daca el spune "Sa ne-mpacam" si tu imediat zici "Da", e clar ca o sa creada ca te are la degetu mic si o sa-si bata mereu joc cand are el chef.
Baietii ca ala i-as spanzura gramada.
Pur si simplu nu te merita! Sa-ti spuna toate alea si sa te faca sa suferi, sa plangi incontinuu dupa el, un nesimtit.
Esti mult mai buna!
Prima perioada o sa fie grea, dar esti puternica si o sa treci peste, o sa realizezi ca nu a meritat nimic tipu asta, si cel mai important, o sa realizeze el mai tarziu cat de cretin a fost si sa-si ceara scuze, o sa-ti promita luna de pe cer si toate alea, iar tu nu trebuie sa cedezi.
O sa fie bine :*

| SunnyDay88 a răspuns:

Papa ceva bun, iesi la o plimbare cu prietenele. intoarce-te acasa si scrieti temele si apoi somn.
incearca sa ignori ce simti, o sa treaca. inclusiv el te va apecia mai mult daca il lasi in pace decat daca te tii ca lipitoarea dupa el.
comporta-te ca si inainte de a aparea el in viata ta. te-ai nascut singur, nu cu el de mana, deci stii cum sa traiesti singura.

| JustRoxanne a răspuns:

Cati ani aveti? E o diferenta mare de varsta intre voi?

| adacristea23 a răspuns:

Tu esti la scoala si esti cu un tip care are deja serviciu? Ce naiba?