| concurspentrufete2011 a întrebat:

Buna tuturor numele meu este Alexandra si am vazut ca pe aici orice intrebare primeste raspunsuri. Situatia mea e foarte complicata... dar incerc sa spun cat mai pe scurt. In urma cu 1 luna si jumatate am cunoscut un baiat, din intamplare, am inceput sa vorbim, la telefon, prin mesaje, intre noi repede s-a format o prietenie frumoasa in scurt timp. am iesit in oras. si ne intelegeam bine, a inceput sa imi placa de el, si eram curioasa daca si lui de mine si din cum vorbeam si asa mi se parea ca si lui. eu nu am spui nimanui ca imi placea de el si intr-o zi un prieten de al lui cumva si-a dat seama si m-a intrebat, eu nu am recunoscut, si acesta i-a spus lui. Cand am auzit, mi-a fost frica ca lui nu i-ar placea si i-am spus ca nu imi place de el si ca doar asa crede prietenul lui iar el a spus ok. De atunci nu am mai vorbit, si a 2a zi am aflat ca era cu o alta fata dar nu de la el, de la un prieten, dar nu stiu cum deoarece se cunosteau de cateva zile, fata aceea e o colega si de obicei umbla cu baieti mai mari si caracterul ei e foarte vulgar. Mi se pare ceva ciudat, dar ideea e ca nu e o relatie de care stie toata lumea. Prietenii mei considera ca si lui ii placea de mine doar ca eu i-am spus ca nu imi place desi imi placea si el crede ca nu are sanse. Un prieten bun mi-a spus ca el nu e genu care sa spuna ca ii place daca cealalta persoana spune ca nu. Altii spun ca e cu fata aia ca sa imi faca in ciuda si ca de fapt ii place de mine. Eu nu stiu ce sa mai cred si ce mai pot face, dar acum imi pare rau ca nu am riscat sa ii spun adevarul, chiar imi place de el. Si sper sa se mai poata face ceva. Unii imi recomanda ori sa astept pana se termina relatia cu fata aia si sa ii spun adevarul, ori sa ii spun acum. Voi ce parere aveti, ce sa fac?

9 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Eu zic sa ii spui acum. de ce sa mai astepti?
ii spui ca tie iti place de el si ca ai cam mintit. ti-a fost teama ca nu cumva el sa nu te placa. si vezi ce spune.
daca vrea sa iti impreuna foarte biine daca nu asta e.
asta e parerea mea.
ii spui ca il placi si nu mai astepti nimic. ca daca e sa tina la tine renuntza imediat la aia.
Bafta :*

| Acadeeeaa a răspuns:

Spune`i acumwinking. Si daca te iubeste ( place) va renunta la ea pentru tine. Poti sa-i explici ca ai zis acel lucru pentru ca nu ai vrut sa afle altii, voiai ca el sa fie primul care afla acest lucru!
Mult succes si sper ca te-am ajutat:*!

| ThePunisher a răspuns:

Altadata sa nu mai minti, ca vezi unde duce asta. Oricum, dupa modul in care procedati, mai mult de 14-15 ani nu aveti, cu 'relatii ca sa faci nu stiu cui in ciuda'. Daca nu e el, e altul, daca ii place de tine, tot la tine se va intoarce. Nu are rost sa faci o drama din atata lucru.

| rox13yy a răspuns:

Ar trebui sa ii spui acum, poate e doar de vrajeala cu fata respectiva

| ĦΔŁŁØẄΣΣЙ a răspuns:

Mda sincer nu sti la ce sa te astepti de la baieti sincer eu sunt baiat si daca mi-ar spune o fata ca ma place m-as cam rusina dar tot as face primul pras sper o relatie eu zic sa incerci sa ii spui cand fa-ti curaj nu te teme daca te respinge nu pune la suflet o sa mai ai ocazii.Eu acum iti spun ce mi s-a intamplat mie cu o fata pe care o placeam de la mine din clasa intr-o zi i-am zis ca imi place de ea iar ea a fost speriata si nu a mai vorbit cu mine ceva timp dupa 2-3 luni m-a intrebat daca imi mai place de ea iar eu speriat i-am zis ca nu desi imi placea in continuare iar acum regret ca nu i-am spus ce aveam in suflet dupa 1 an si jumatate daca nu 2 ani inca mai tin la ea dar nu am curajul sa ii spun a doua oara

| emima a răspuns:

Cred ca ar trebui sa-i spui acum pentru ca relatia u fata aia nu stii cat ar putea dura si poate incepe sa o placa pe ea

| Atechan a răspuns:

E o situatie delicata. eu cred ca iese cu aia sa te faca geloasa. spune-i ca il placi.e cel mai bine asa! ptc ai vazut ca daca te-ai ascuns, fara sa stii ce s-ar putea intampla ai ratat sansa! nu o mai rata si pe asta! lopata ta e aici, sapa ca sa scapi! funda?

| Alexutaa a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa-ti iei "inima-n dintii"si sa-i spui ceea ce simti ca de pierdut nu mai ai ce pierde pentru ca el oricum e cu o alta fata si poate daca si el te place atunci o sa-ti zica si el care e adevarul daca e cu aceea fata ca o place sau doar pentru o simpla distractie kiss Multa bafta si sa ne anunti daca ai rezolvat ceva >; d

| beautifulcolors a răspuns:

Pai uite. daca ti-as spune sa nu ii mai spui nimic si sa il uiti pentru ca nu merita deoarece s-a combinat cu o alta fata cat timp tine la tine + nu recunoaste acest lucru adica nu til spune, ar fi foarte greu pentru tine sa renunti pentru ca tii la el. Rezolvarea poate fi urmatoarea.te gandesti bine daca vrei sa fii cu el sau nu si hotarasti: "Vreau sa il uit" sau "Vreau sa il recastig"... in cazul in care vrei sa il uiti.e simplu : iesi in oras cu prietenii, iti faci noi prieteni, te distrezi, iesi in cluburi etc. Daca alegi a doua varianta eu zic sa ii spui de acum, nu dupa ce se desparte de acea domnisoara in felul urmator: "Vreau sa te intreb un lucru, scurt si la obiect: am observat ca (te porti frumos cu mine, vorbim mai mereu, m-ai invitat in oras) si as vrea sa stiu daca tu tii la mine". Te sfatuiesc sa ii spui chiar asa pentru ca o sa te creada sigura pe tine, ca stii ce vrei, hotarata si in plus daca iti spune ca nu tine la tine chiar daca asa e, nu te injosi si raspundei : " Pentru ca in ultimul timp te comportai ca si cand asa ar fi".
Intotdeauna trebuie sa ai demnitate pentru ca esti fata si tine minte, nu te injosi in fata unui baiat!
Te pup, sa ma anunti daca ai reusit. Daca ai nevoie de id meu ca sa discutam imi trimiti un mesaj. Ciao