| e11nna a întrebat:

Buna tuturor.

Pe data de 11.03 a inceput menstruatia, urmand pe 23.03 sa fie ovulatia ( sex neprotejat=ne dorim un bebe), pe data de 05.04 o scurgere maronie, urmata de "ciclu" doar ca in cantitate mai mica.
Programare la medic am pe data de 23.04, pana atunci ma poate ajuta cineva cu o parere?

Thanks

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Conform celui mai simplu calcul, rezulta ca actul sexual a fost intretinut in cea de a 13-a zi a ciclului menstrual, De asemenea rezulta ca dupa trecerea a doar 25 zile fata de data de 11.03 a pornit o noua sangerare menstruala. In situatia in care ciclul menstrual anterior a avut lungimea de numai 24 sau 25 de zile, atunci ziua ovulatiei a fost in data de 21 sau 22 Martie, ceea ce inseamna ca actul sexual din 23 Martie a fost intretinut diupa terminarea PERIOADEI FERTILE si in acest caz NU s-a mai putut forma sarcina dorita si atunci actuala sangerare reprezinta o menstruatue autentica. In acest moment (a 16-a zi de dupa sex) se poate face un test de sarcina beta-hCG pe baza unei analize de sange efectuate intr-un laborator de analize medicale. Este singura posibilitate de a afla in mod foarte precis (peste 98%) daca in acest moment exista sau nu o sarcina instalata in uter. Multa sanatate!