| anonim_4396 a întrebat:

Poate mult dintre voi o sa se intrebe de ce pun o intrebare "un pic stupida" dar tinand cont ca sunt destul de noua pe TPU si intebare asta ma cam "macina" de ceva timp simt nevoia sa aud si parerea voastra.
Cum stii daca iubitul tau te mai iubeste? Deci va explic: Suntem impreuna de aproape 4 ani iar la inceputul relatiei se comporta foarte bine cu mine, era atent, grijuliu, isi petrecea foarte mult timp cu mine, vorbeam foarte mult(despre diferite chestii); era pasional, tandru iar acum nu-mi mai spune ca ma iubeste, nu mai e la fel de atent, de obicei se comporta frumos doar inainte sa facem sex, insa e foarte gelos, iar daca vorbesc de exemplu cu alti barbati(si pe mess, si amici) se enerveaza sau ne certam... aaa si am uitat sa adaug ca nu mai exista comunicare(pentru ca de fiecare data cand vreau sa vorbim, vorbim doar putin dupa care zice "gata, m-am saturat, termina!"). De inselat nu cred ca ma inseala, sau cel putin nu stiu pentru ca nu mi-a dat niciodata motive sa fiu geloasa sau poate le stia ascunde foarte bine...Parerea voastra care este, mai are rost sa continuam? Eu il iubesc foarte mult si nu as vrea sa-l pierd! Astept raspunsuri. Multumesc

Răspuns Câştigător
| paul_6930 a răspuns:

Parerea mea e sa il intelegi ca poate are si el zile proaste si de aia nu iti da atentie da sa stii ca te iubeste si sa ai incredere in el trebuie buie sa il intelegi. pentru ca te Iubeste mult si este gelos ca te iubeste mult... eu sper sa mearga relatia asta mai departe macar in-ca o 100 de ani te iubesc sa nu uitii.

10 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Sincer încearcă să vorbeşti cu el dar foarte calm, spune-i ce te macină şi roagă-l frumos să te asculte, vorbeşti cu el într-o seară de exemplu când nu e obosit. Şi spune-i tot ce ne-ai spus nouă, că ai dori să fie mai tandru, mai cum era înainte. Încearcă să comunici nu fi cicălitoare, arată-i că-l iubeşti şi nu aştepta neaparat ceva din partea lui pentru că dacă îi ceri asta în mod excesiv o să se enerveze şi o să fie exact inversul la ceea ce-ţi doreşti tu. Continuă, dar ai grijă cu comunicarea pentru că dacă nu vorbiţi sunteţi pierduţi.

| kiss a răspuns:

Stiu prin ce treci, am aceeasi problema sad :-s

| Barajag a răspuns:

Cel mai bine este sa comunicati, sa te gandesti, atat tu cat si el ca sunteti iubiti de 4 ani si ar fi si pacat sa renuntati. Daca refuza sa vorbiti, inseamna ca se intampla ceva sau poate nu este sigur pe ceea ce vrea sa faca.Intr-o relatie, gelozia strica si cu greu poate fi tratata. Daca el este gelos, inseamna ca nu are incredere in tine. Oricum, eu va doresc sa va iubiti ca inainte cand v-ati cunoscut.Bafta!

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Este normal ca este ceva de s-a schimbat fata de cum era.Incearca sa vorbesti cu el serios zii ca relatia asta nu mai poate continua asa si ca mai bine va despartiti. Da chiar si atunci vezi si parerea lui

| 16.laura.16 a răspuns:

Si eu sunt intr-o relatie tot de 4 ani.
E normal ca dupa o vreme sa apara mici certuri care sa va faca sa va raciti.Conteaza foarte mult sa comunicati insa. Dupa 4 ani, imi este foarte greu sa cred ca nu exista comunicare:vorbeste cu el, dar nu cu gand de cearta ci calm... Spune-i ca il iubesti si ca vrei sa fiti ca la inceput. Daca exista respect si intelegere, o relatie nu se poate raci!

| max_4494 a răspuns:

Relatiile se uzeaza in timp prin monotonie.Pasiunea de la inceput se mai stinge dar asta nu inseamna ca dispare dragostea.Cred ca sunteti intr-o etapa noua a legaturii voastre, cand totul intra intr-o obisnuinta care pe tine te deranjeaza.Nu acuza! Mai degraba reaprinde fiorii pasiunii prin lucruri noi, incitante si vei vedea ca totul revine la normal.Nici mancarea nu sta calda in permanenta, doar daca o incalzesti periodic.

| cristinella a răspuns:

Probabil a intervenit monotonia, totusi 4 ani... e ceva timp.Totusi ca e gelos e un semn bun, inseamna ca tine la tine, altfel nu i-ar fi pasat si te-ar fi lasat sa faci ce vrei. Eu cred ca un baiat cu cat iubeste mai mult cu atat e mai gelosbig grin cred ca ar trebui sa-l "obligi" sa poarte o discutie. Nu se poate o relatie fara comunicare.

Capu' sus si nu-l lasa sa-si bata joc de tinebatting eyelashes pupicii:*

| madytza_7574 a răspuns:

Mai intai afla daca te inseala, cum: fa-ti un id mai alfel care sa contina alt nume sau mai stiu eu ce il bagi in lista, iti pui o poza la av si vb cu el... incerci sa te dai la el apoi ajungi la intrebarea ...ai prietena? vezi ce iti rasp si dupa aia cred ca poti trage singura concluziiletongue

BAFTA!

| picea a răspuns:

La gara, urmatorul! de 4 ani si se comporta asa? dar peste 10 cum va fi te va lega de calorifer? nu e gelozie e obsesie, vb cu el ce vrea pana la urma caci tu te ai plictisit de monotonie. tu il mai iubesti! dar el te mai iubeste? nu cred, e doar obisnuinta, uitate si in alte parti nu doar ce vrea el sa vezi, eu am10 ani de casatorie si asa e si sotul eu zic ca nu merita dar la mine e altceva, de abia acum la 30 si ceva de ani mi am deschia ochii! dar nu i nimic nu e tarziu niciodata, iti spun eu se poate cu mult, mult mai bine. mult curaj!

| someuser a răspuns:

Imi cer scuze daca e prea lung; citeste daca ai timp.

In primul rand pentru a raspunde corect la aceasta intrebare (ce framanta multe cupluri) trebuie sa stabilim foarte clar diferenta dintre iubire, si ceea ce numim noi "iubire" (sau dragoste).

# iubirea (gen.) este asociata foarte des cu placerea, in general aceasta fiind exclusiv sexul (in cuplu); de asemenea principala (mis)conceptie este aceea ca fara suferinta/gelozie nu poate exista dragostea.

Este doar parerea mea (sper ca nu-s singurul) care stie ca NU este deloc asa. Majoritatea traim o viata iluzorie din acest punct de vedere printre multe altele.

# a iubi inseamna a trai; iubirea este vie si la fel ca si adevarul niciodata nu poate fi un punct fix (intrinsec) deci in momentul in care exista o "directie" inspre sau dinspre iubire (ex. X iubeste pe Y dar nu pe Z) atunci vorbim despre prima # definitie si nu cea adevarata. Iubirea presupune intotdeauna libertate. Libertatea NU de a alege (caci asta este conceptia uzuala, ie. democratie) ci o libertate total diferita, in care nu exista optiuni (de alegere) pentru ca perceptia directa asupra realitatii duce la actiune deci nu exista dubiu in privinta la ce optiune sa fie aleasa (fara incertitudini). Deasemenea nu are nici o legatura cu compromisul. (dar sa revenim la cazul tau particular)

Din nefericire, "relatia" voastra este (aproape) exclusiv sex. Cand recunosti asta ai sa stii ce ai de facut, nu ca idee, ci practic. Relatia e practic inexistenta in afara micilor placeri superficiale.

Cum a devenit asa? De unde atata gelozie? Posesivitate? (observi ca insiruirea duce la o evidenta lipsa de iubire)

Din fericire este o solutie, insa este prea mult de discutat pentru acum si aici. Nu-ti fa iluzii si nici lui nu-i fa. Vorbiti deschis, trecand peste orice compromis ati facut. Atat timp cat traiesti in trecut, niciodata nu vei fi vie in adevaratul sens. Aceasta interdepententa intre voi doi va duce cu siguranta la alte conflicte, unele poate si pe plan violent.

Comunicarea (adevarata, deschisa) va "elibera" presiunea si pune in lumina adevarul (chiar daca uneori nu e cel pe care il vreti).

O viata mai buna.