| anonim_4396 a întrebat:

Sunt extrem de descurajata...nu stiu cum sa le spun parintilor mei ca imi iubesc prietenul si vreau sa fiu mai mult timp cu el...Eu in toamna trecuta ar fi trebuit sa merg la scoala in orasul in care e el dar nu am reusit din cauza parintilor si mai ales din cauza mamei care baga numai strambe. Nu stiu ce sa cum sa le spun ca il iubesc imi e atat de dor de el si atunci cand ne vedem parca nu am mai vrea sa ne despartim. Ce sa fac? As vrea ca la anul urmator scoalar sa ma mut la scoala in orasul in care el dar habar nu am cum sa ii conving pe ai mei.
As vrea sa petrec mai mult timp cu el nu stiu cum sa le spun sunt disperata. La scoala nu ma duc niciodata cu drag pentru ca regret ca nu sunt cu el ce naiba sa fac....va rog vreau si eu multepareri. Nu prea am stiut sa explic prea bine dar daca mai e ceva intrebati-ma am 16 ani. Va multumesc pentru raspunsuri.

5 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E dragostea din adolescenta, cea serioasa e peste 5-10 ani, adica cea care se materializeaza cu casatoria; acum e bine sa te gandesti la scoala si din cand in cand si la papusi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună, draga mea. Ştiu cum e... Mie la vârsta de 15-16 ani îmi plăcea de un băiat. Îmi doream să mă mut la liceul la care era şi el, dar nu a fost de acord tatăl meu, pentru că acea şcoală nu i se părea suficient de bună... Dar totuşi, scumpo, am lăsat-o baltă, la 16 ani e doar o dragoste de scurtă durată. Aceste sentimente nu sunt reale, acestei vârste îi este specific şi un proverb "nu tot ce zboară se mănâncă", dragostea la această vârstă nu durează mai mult de 2 ani şi nu cred că are rost să te muţi, ştiu cum e să te duci la şcoală cu un sentiment neplăcut. Cel mai bine e să-ţi asculţi părinţii pentru că ei îţi vor binele, doar eşti copilul lor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai linistita, cunosc un tip care acum regreta ca a repetat clasa a 10 din cauza marii iubiri, nu regreta la modul ca nu a iubit si a fost frumos ci din simplul fapt ca orice tipa ii putea oferii aceeiasi placere.

| ElenaDanielaE a răspuns:

Eu nu cred ca are rost sa te muti la alt liceu, dragostea aceasta o sa dispara incetul cu incetul.
Trebuie sa te preocupe mai mult scoala...
Si inteleg ca iti este greu, dar din cate ai scris mai sus, parintii tai nu vor fi de acord!

| dyenutzatha a răspuns:

Sunt de aproape 3 ani cu el nu il pot lasa asa ca pe o pereche de ciorapi si sa uit de el...