| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor sunt noua pe site am si eu o nelamurire, nu pot face diferenta intre insemnare si ciclu, luna trecuta mi-a venit pe data de 21 august luna aceasta mi-a venit pe data de 31 chiar pe masa la controlul ginecologic dar cateva picaturi 1 zi a2a zi mi-a curs dar ft putin de obicei imi curgea ft abundent schimbam absorbantele la 3 ore a3a zi mi-au curs doar 4 picaturi si cand ma stergeam era pe hartie firicele iar cea de a4a zi a curs pana la ora 12 ft putin dar cu dureri ft mari groaznice nu puteam sta in picioare ma puneam in pat si ma incolaceam de durere crampele dureroase au durat 2 ore dupa care nu am mai avut absolut nimic eu am avut contact sexual neprotejat pe data de 24 25 pe 25 am facut un test barza ultrasensibil care scrie pe cutie ca descopera sarcina inainte cu 7 zile de cm a iesit negativ pe 26 am avut alt contact sexual neprotejat dupa m-am simtit rau zilele urmatoare greturi balonare ameteli pe data de 31 am fost la control iar pe masa mi-a venit 3 pete doctora mi-a spus ca nu se vede nimic la eco transvaginala si daca ar fi sa fiu este prea devreme mi-a recomandat analize hcg dar eram atat de dezamagita incat am plecat direct acum vad ca ametelile persista si pe timpul zilei tin sa precizez ca eu nu am cm regulat iar acum corpul meu se comporta ca in perioada in care urma sa imi vina menstra adica cosuri pe fata stare de nervi dureri de cap si spate nu stiu ce sa mai cred

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca totul se datoreaza faptului ca ciclul tau menstrual este de tip NEREGULAT si in astfel de cazuri este imposibil de a anticipa momentul in care va avea loc menstruatia. De asemenea nusepoatedetermina nici momentul ovulatiei deci nu se poate determina nici perioada fertila a ciclului tau menstrual. Cu ajutorul ecografiei efectuate chiar si cu sonda transvaginala nu se poate evidentia existenta unei sarcini decat in momentul in care aceasta are deja minim 9-10 saptamani. De asemenea trebuie stiut faptul ca NU EXISTA nici un test "ultrasensibil" barza sau orice alta marca, toate sunt simple minciuni deoarece modul lor de a functiona este unic/acelasi si pot detecta hormonul de sarcina in urina doar in momentul in care se realizeaza CONCENTRATIA MINIM DETECTABILA care se realizeaza doar cu incepere din a 22-a zi de la fecundarea ovulului de catre spermatozoid. In concluzie rezultatul testului efectuat este GRESIT/INCORECT/NEVALID testul fiind efectuat INUTIL. In acest moment singura posibilitate de a testa existenta sau lipsa hormonului de sarcina hCG in organism este cea realizata prin analiza de sange ce se poate efectua intr-un laborator de analize medicale. Starile amintite de tine pot fi considerate ca fiind de fapt simptome premenstruale. Ceea ce trebuie sa ai in vedere pe viitor este cat se poate de simplu; cele cu ciclul menstrual neregulat sunt femei condamnate sa intretina toata viata NUMAI contacte sexuale PROTEJATE. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici un test din lume nu-ti poate arata a doua zi dupa sex ca esti insarcinata!
Un test normal de sarcina se face la minim 7 zile DUPA intarzierea ciclului.
Starile tale de rau poti fi provocate si de un colecist cu probleme, si de indigestii si chiar de stresul pe care ti-l induci.
Tine un calendar al ciclului menstrual si noteaza-ti zilele cand iti vine ciclul.
daca ciclul este neregulat, foloseste prezervativ la toate partidele de sex, daca nu vrei sa ramai insarcinata.

| relian a răspuns:

Nu stiu ce diferenta nu poti face, dar ce pot sa spun este ca tu nu faci diferenta nici intre lunile calaendaristice.O luna are 30 de zile, alta are 31 alta 27 sau cit o mai avea luna feb.Ca urmare cand spui mi-a venit luna asta pe 21 august cum ai spus tu, nu te astepta ca luna ce vine iti va veni tot pe 21 sau mai stiu eu cit dureaza menstruatia la tine.Tu cred ca nu faci dif nici intre etapele ciclului.Menstruatia este o perioada din ciclu si cred ca estii este atunci cand spui ca singerezi.Ce trebuie sa faci? Noteti in calendar, se foloseste calendaru nu pe post de busola ci doar asa sa ai undeva notat.Deci iti vine azi e prima zi noteti acolo.Si apoi luna urmatoare notezi iar ziua.Mergi inapoi pe zilele din calendar si le numeri una cate una daca altfel nu stii.Deci din ziua 21iulie pana luna urmatoare cum ai zis tu 31 august numara cate zile sint.Asta e tot deocamdata. Apoi luna de luna faci la fel, adica numeri zilele, faci calcul cate zile, nu doar te uiti la data, Data nu iti arata nimic.Deci luna de luna numeri cate zile trec exact din prima zi pana in ultima.Si observi asa cateva luni apoi vei sti cum ai ciclu, adica daca este regulat sau neregulat.Ciclu regulat trebuie sa aiba aceleasi numar de zile luna de luna, deci numar de zile nu date in calendar. Sper ca intelegi ce zic.Ce ai spus tu cu 21 august si 31 luna asta nu prea e clar.Luna asta e de abia in 6-7 cit o fi septembrie.Si daca ai avea un ciclu regulat nu te astepta sa iti vina luna de luna la aceiasi data, deci la aceiasi data ca NU are cum.Intelegi cred ce zic.Treb sa numeri zilele nu sa te uiti la ce data este in calendar ca data nu-ti spune nimic.