| Zeyneph a întrebat:

Sunt putin debusolata...luna trecuta menstra mi-a venit pe data de 17 martie s-a terminat pe data de 24 martie (ea fiind inchisa la culoare de aceasta data si niciodata nu m-a tinut atatea zile). Am avut contact sexual neprotejat cu logodnicul meu deoarece ne dorim un bebe. La o saptamana dupa menstra au inceput dureri abdominale insuportabile,dureri de cap,somnolenta in fiecare zi dupa masa,urinez mai des,mananc mai des si cate putin ( de ex m-am trezit intr-o dupa amiaza si imediat in cap mi-a venit pofta de orez cu lapte,mi-am facut, am luat 3 linguri si nici nu m-am mai uitat la el)! Acum mi-am cumparat un test de sarcina Barza. Cand il pot face? Ce ma sfatuiti?

7 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

E prea devreme.Totusi consulta un medic, sa nu fie vreo raceala.

| MihaelaDart a răspuns:

Posibil ca acestea stari sunt formate doar de tine in cap.

Simptomele de sarcina se vor simti abia din saptamana a a7a sau a8a sau ai mult, difera d ela o femeie la alta, altele nu au nici un simptom pe toata perioada sarcinii.

Hormonul HCG poate fi depistat in sange si urina la 10-14 zile de la conceptie. Un test de sange efectuat efectuat in a 10-a zi de la conceptie ar putea sa-ti arate un rezultat real, la fel cum un test de urina efectuat an a 14 zi de la concepaie iti poate spune adevarul despre starea ta.

Acest hormon isi dubleaza valoarea cu fiecare zi ce trece, asa ca daca ai rabdare, după 3-4 zile de la data la care ar fi trebuit sa-ti vina ciclul, vei primi o confirmare cat se poate de reala. Dar pentru a scapa de orice stres, un test de sange repetat o data la 2 zile iti va confirma si cele mai bine din banuieli.

| dani9354 a răspuns:

Fa un test de sarcina dupa 3 saptamani, eventual poti sa consulti si un ginecolog care poate sa iti spuna exact! Sanatate multa!

| Violleta2022 a răspuns:

Un test de sarcina corect, se face la 5 saptamani de la ultimul ciclu menstrual. Orice test facut inainte de acest termen, va arata negativ, chiar daca nu esti insarcinata.
In cazul tau, testul trebuie facut DUPA 22 aprilie.

Durerile abdominale, durerile de cap si somnolenta nu sunt inca durerid e sarcina, pentru ca atunci cand le-ai avut, nici macar nu erai in peiroad ovulatorie, deci imposbil sa ai semne de gravida, inainte de a fii ramas insarcinata.
Cat privesc poftele, apar dupa 3 sapatamani de la fecundare.
Iar urinarea frecventa apare in sarcina, dupa 7 luni, cand copilul este mare si sarcina apasa pe vezica urinara.
Deci, toate simptomele care le-ai avut sunt probabil de la vreo intoxicatie alimenatara, raceala, cistita ori vreo problema ginecologica, nici una de la sarcina, fiind cu mult prea devreme pentru asa ceva.

| Zeyneph explică (pentru Violleta2022):

Am inteles. Multumesc de raspuns. Oricum o sa fac si un test si voi merge si la un consult ginecologic asta pentru ca si daca ar fi un bebe sa renunt la unele vicii (cafea, tigari) si o alimentatie mai sanatoasa. Desi din decembrie menstra a venit pe data de 18 pe 22 a trecut, pe 2 ianuarie am sangerat putin, pe 26 ianuarie iar a venit menstra si a durat pana pe data de 30. Pe 5 februarie am sangerat si am ajuns la maternitate acolo consultandu-ma o dr doctor (fiind foarte revoltata deoarece am trezit-o din somn la ora 00:00 noaptea) si a spus ca nu am nimic desii sangeram. Apoi pe 25 februarie a venit menstra....la ginecolog nu m-am prezentat deoarece nu am avut o situatie foarte buna financiara, nici macar buna. Ajungand si la spitalul judetean si confirmand ca nu am nimic. Luna care vine voi merge la un ginecolog privat si sper sa fie totul ok.

| LexiEla a răspuns:

Testele de sarcina se fac dupa cel putin 2 saptamani de la contactul sexual.

| NikoNikoleta12345 a răspuns:

Cel mai probabil esti insarcinata. Asa am patit si eu. cel mai indicat este sa faci un test de sarcina dupa 2 3 saptamani de la contactul sexual.